268 269 1. Grootveld Zuidwind 2. Vijf verdwenen erven 3. Ooievaarshorst 4. Groot Sandbrink 5. Hamersveld 6. Rossenberg 7. Het erf naast de 8. Zuidwind 9. Grote Riet 10. Groot Sandbrink 11. Droffelaar AFDRACHTEN MET DE DERDE GARVE IN LEUSDEN C.S. Leusbroeker ontginning en voor de erven Hamersveld, Rossenberg, bet 'Erf naast de Zuidwind' en de Zuidwind in de Hamersveldse ontginning. Dhr.C.G. van den Hengel merkte echter al eerder op dat ten tijde van de Hamersveldse ontginning daar al enkele erven moeten hebben gelegen: - Ook kan een blok vormige aanleg van de eerste huispercelen uit gangspunt (voor die ontginning - J.V.) zijn. Dit blijkt het geval met Hamersveld, Bruinhorst en de Zuid wint (die Borchhorst kan geheten hebben), die dan later ingepast zijn in hel ontginningsschema 'Hamersveld'(8). - Dhr.van den Hengel verwart hier denkelijk Bruinhorst met het vroegere 'Erf naast de Zuidwind' (dat tegenwoordig Groot Bruinhorst wordt genoemd). Met het Hamersveldse Rossenberg en met het Leusbroeker Groot Sandbrink moet naar mijn mening van soort gelijke inpassing sprake zijn geweest. Groot Sandbrink zou daarmee een erf van vóór de Leusbroeker ontginning zijn. Er zijn nog andere criteria voor het indelen van middeleeuwse erven. Ik wil daar niet te diep op ingaan en stip er twee aan: - Oude Landbouwgronden. Dhr.ing.C.J.Schothorst heeft een tiental jaren geleden in ons blad een zeer lezenswaar dig artikel gepubliceerd over 'Oude bouwland gronden onder Leusden' (9). Hij noemt de vroege Dikke Eerdgronden en de wat latere Laarpodzolgronden. Onze oudste erven moe ten op deze gronden hebben gelegen. - Namen van erven. Veel van onze oudere erven hebben een naam op -laar of -horst. Heel globaal mogen we stellen (10): - 'Laren' uit ca. 10e eeuw. - 'Horsten' uit ca. 11e eeuw. HISTORISCHE De middeleeuwse erven tot en met de periode van de collectieve ontginningen kunnen nu in drie groepen worden opgesplitst, waarbij ik afga op de drie genoemde criteria: 1De erven van vrije boeren, waarvan de per celen als enclaves tussen het groot-eigendom, de 'villa', hebben gelegen (11). Deze erven lagen op Dikke Eerdgronden, hun namen eindigen niet op -laar of op -horst. maar klinken wél goed-middeleeuws. Deze erven hebben niet met de Derde Garve betaald. Een vrij mysterieuze groep. De nazaten van deze boeren lijken later al dan niet vrijwillig alsnog horig te zijn geworden. Loef op het Heetveld, Lapeers en Hagenouw in Asschat en De Korte Niep (rond 1330: 'Cnordeniip') in Stoutenburg zouden tot deze groep kunnen behoren. Er zijn nog wel andere kandidaten. Het blijft echter bij vermoedens. 2. Een grote groep oudere erven, kennelijk bewoond door horige boeren die dan ook met de Derde Garve hebben betaald. De namen van deze erven denken we te weten (zie hier voor par.2 en 3). Deze namen eindigen soms op -laar en wat minder op -horst. De erven lig gen vaak op Oude Landbouwgronden. We mogen aannemen dat deze erven - echter met uitzondering van hun eventuele afsplitsin gen - al aanwezig waren voordat de collectie ve ontginningen van resp. Hamersveld, Asschat en Leusbroek in gang werden gezet. 3. Een eveneens grote groep erven die tijdens de collectieve ontginningen van Leusbroek, Hamersveld en Asschat zijn ontstaan. Zij betaalden niet met de Derde Garve en hun namen eindigen enkele keren op 'horst'. Ze liggen niet op Oude Landbouwgronden. Noten: 1. Bernard Slicher van Bath: 'De agrarische geschiedenis van West-Europa 500-1850', blz. 165. Uitgeverij Het Spectrum BV, Utrecht. 2. Zie b.v C.G.van den Hengel: 'Bijdragen tot de Geschiedenis van Leusden tot 1811', Bijlage V. 1. Uitgave in eigen beheer. 3. Historische Toegangen van de Gelderse Vallei: Deel 14: Oudsehildgeld Leusden C.S. Deel 15: Idem Hamersveld, Asschat, Snorrenhoef en Donkelaar. Deel 16: Idem Stoutenburg, Maarn en Maarsbergen. Bureau voor Familie-Historie, 't Schilt 60 te Woudenberg. 4. J.Verduin: 'De oudere boerderijen in de noordpunt van Leusden'. Historische Kring Leusden, 13e jaargang nr.2, blz. 197 e.v. 5. De betalingen met pluimvee werden niet in het eindbedrag verwerkt en kunnen gevoeg lijk buiten beschouwing blijven. 6. De boerderij 'Grootveld' in Leusden betaal de tevens met een mud raapzaad waarvan ik de prijs niet heb kunnen achterhalen. Ergo: Eén vergelijking met twee onbekenden. 7. Idem, pag.290. 8. V.d.Hengel, pag.14 9. Ing.C.J.van Schothorst: 'Oude Bouwlandgronden onder Leusden'. Hist.Kring Leusden, 2e jaargang nr. 1; pag.22 e.v. 10. Zie b.v.: 'Geschiedenis van de provincie Utrecht, tot 1528', pag.68. Stichtse Historische Reeks, Utrecht 1997.1 11. Mr.A.S.de Blécourt: 'Kort begrip van het Oud-Vaderlands burgerlijk Recht', pag.105.

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 14