254 Pater Th.Hartz ging diezelfde avond (19 mei) weer terug naar Essen-Borbeck. Op 21 mei kwam de eerste steun; f 50,- van de procuur in Den Haag. Ook kwam toen als eerste hulp de Nederlandse kleriker-aspirant Klijn uit Essen- Borbeck om P.H.Kremer te helpen. Meneer Klijn was groot-seminarist van de Wereldheren in Nederland geweest voordat hij aspirant-Salesiaan werd. Voorlopig logeerden en aten zij bij de Broeders van St.Louis. Op 24 mei 1937 sliepen zij beiden voor de eerste keer in hun "Studiehuis Don Bosco"...en dat op de feestdag van Maria, Hulp der Christenen! Vrijdag 28 mei, toen P.H.Kremer in de kapel van St.Louis de H.Mis aan het lezen was, moest hij na de voetgebeden ophouden, omdat hij niet goed werd. 's Avonds tussen 10 en 11 uur onderging hij een blinde darm-operatie in het R.K.Ziekenhuis te Amersfoort. Na een paar dagen, op 1 juni, had hij nog 41 graden koorts en voelde zich heel beroerd. Daarna werd het beter en ging hij zachtjesaan weer werken voor de inrichting van het huis. In het begin van juni was er nog geen kok om voor het eten te zorgen. P.H.Kremer vroeg aan zijn zus in Soest (D) of zij daarvoor kon zor gen. Zij stuurde een nicht van P.H.Kremer, Maria, die als een zus zorgde en kookte. In het grote tuinhuis, dat toen ten zuid-oosten van de villa stond, kon deze nicht een kamer bewonen. In het woongedeelte van dit tuinhuis woonde nog een tuindersfamilie tot eind augustus (man, vrouw en twee kinderen) die het park en de gebouwen verzorgden en een oogje in het zeil hielden. Op maandag 7 juni kwam uit Essen-Borbeck de eerste aspirant-coadjuteur Henk Hendriks (geb. 1917) om in het huis te helpen met het timmerwerk en de eventuele kleine verbou wingen en de inrichting van het huis. Op 8 juni kwam de eerste aalmoes binnen: f 30,- van de Heer Vos. Op 12 juni werd de eerste H.Mis opgedragen in het nieuwe huis (de villa). De 14e juni 1937 kwam de tweede Salesiaanse medebroeder, coadjuteur Heinrich Kleinmans (1874-1941) in huis. Hij was geboortig uit de Duitse Rijnstreek en wist zich met onze taal te behel pen. Hij was pas van het Salesiaans huis in Hleneneberg (D) naar Jachberg (D) overge plaatst voor het beheer over de landbouw. Nu was hem gevraagd om het beheer over de tuin en landbouw op zich te nemen in het nieuwe instituut "Don Bosco" in Leusden en zo Pater H.Kremer te steunen. Er was intussen van het sloopmateriaal van tussenwanden van de bediendenkamers, op de tweede verdieping van het huis, een altaar gemaakt om dienst te doen bij de Eucharistieviering. Op 5 juli werd het tabernakel, dat we gekregen hadden, op het nieuwe altaar geplaatst in de nieuwe kapel (de vroegere eetkamer). Pater H.Kremer schrijft in zijn korte aantekeningen op 6 juli 1937: "Ab heute der Heiland im Haus". Inmiddels had de heer Klijn aan P.H.Kremer verteld dat hij wegging. Als afscheid kreeg hij f 40,- mee. De 9e juli kwam, als secretaris van Pater H.Kremer, de Salesiaanse medebroeder cleri cus de Heer Jozef Dijkstra (1905-1965) vanuit Essen-Borbeck naar Leusden. Hij zou een goede maand hier helpen voordat hij naar Italië ging om zijn theologiestudies te begin nen. Vooral zal hij ons helpen om bij boeren in de omgeving van Leusden levensmiddelen voor ons onderhoud te verkrijgen. Meubels Intussen is P.H.Kremer druk bezig met de inrichting van het huis. Als bouwkundig teke naar, het beroep dat hij voor zijn priester-stu dententijd uitoefende, ontwerpt en tekent hij nu tafels en stoelen voor de eetzaal; studieles senaars en stoelen voor de studiezaal en het klaslokaal; nachtkastjes; kerkbanken voor de kapel enz. Voorlopig wordt er gerekend op de komst van zo'n 30 a 40 personen in september. Ook ser vies en bestek en keukengerei moet er komen. Het vraagt veel overleg en tijd en het geld ervoor moet er van lieverlee komen. Langzaamaan komen er uit Amersfoort en omstreken ook al aalmoezen en hulp. De door Pater Kremer getekende meubelen worden van lieverlee door de meubelmakerij Bosman en Zonen (gevestigd aan de Kamp in Amersfoort), gefabriceerd en afgeleverd. Het zijn stevige, degelijke meubelen op de jeugd berekend. De begintijd van het inrichten en klaarmaken in de maanden juli, augustus, tot half-septem- ber is voor de toen aanwezigen een tijd van een bepaalde hardheid, degelijkheid en van zelfsprekendheid geweest. In de nieuwe kapel stond maar één bidstoel, voor de directeur; verder een paar gestoffeerde stoelen uit de nalatenschap van de familie Dury, voor de anderen. Dus als je 't voorrecht had om als enige aspirant alles mee te mogen doen met de aanwezige medebroeders, zoals meditatie, H.Mis, rozenkrans en geestelijke lezing enz., dan werd het knielen op een pluche zitstoel en zonder steun, wel iedere keer een penitentie. Want zitten onder de verschillende diensten was toen nog niet in. Maar toen tegen septem ber de nieuwe kerkbanken kwamen, was dit euvel snel verholpen. In de nieuwe kapel zou ook een biechtstoel komen. Links achter in de kapel was een mooie, diepe kast die daarvoor goed geschikt gemaakt kon worden. Maar voor de biechtva der moest de inbouwkast in de toekomstige studiezaal daarnaast (de vroegere kamer van mevrouw), er bij getrokken worden. Tussen deze kasten zat echter een stevige, dikke steensmuur. Directeur H.Kremer gaf opdracht daar een opening van ongeveer 60 bij 30 cm in HISTORISCHE K/t/tyr v* Meer medewerkers De Villa Leusderend zon in 1937 als Studiehuis Don Bosco 44 mensen huisvesten. (Ansichtkaart beschikbaar gesteld door Frans van Loenen) Biechtstoel

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 7