256 257 te hakken, op de goede hoogte en daar een ras ter in te maken. Als timmermansgezel van ongeveer 19 jaar, begon ik met een hamer en een steenbeitel het gat te hakken, maar kwam al gauw tot de con clusie dat de onderbouw van het Landhuis van harde mondsteenklinkers opgetrokken was. De vonken vlogen er af en toe af. Het moest zo precies mogelijk gehakt worden, zodat we er daarna geen metselaar of stucadoor bij hoef den te halen, want het geld ervoor hadden we toen niet. Na het puinruimen en stofvrij maken kwam Pater Directeur kijken en vond dat de opening toch een stuk groter moest worden, ongeveer 80 bij 80 cm. Dus weer hakken, puinruimen en stofvrij maken. Bij het derde bezoek van Pater Directeur vond hij het toch beter dat er een hele deur in kwam. Daarom de hamer en de beitel weer ter hand genomen en een opening gemaakt van ongeveer 2 meter bij 90 cm! De biechtstoel heeft jaren zijn dienst gedaan. Op vrijdag 23 juli kwam de Salesiaanse mede broeder Pater Jan van Lent 1908-1991in Leusden vanuit Italië. Hij zal als catechist voor de gemeenschap en daarna als studie-pre fect voor de jongens fungeren, pater directeur bijstaan in de begintijd van "Studiehuis Don Bosco". Hij was in juli 1935 priester gewijd in Turijn. Daarvoor had hij een gedeelte van zijn studies hier in Nederland bij de Wereldheren gedaan. In het begin hielp hij met de inrichting van de verschillende lokalen en hielp mee in de propaganda met Pater Kremer, onder wel doeners en toekomstige medewerkers. Verschillende malen heb ik toen, als pater Van Lent op zijn eentje bezig was met de inrichting van de lokalen, hem een gedicht horen zingen van Guido Gezelle. De melodie klinkt nog in mijn oren; maar het leek mij dat hij die zelf gemaakt had: Gij badt op enen berg alleen, en....Jesu ik en vind er geen/ waar 'k hoog genoeg kan klim men/ om U alleen te vinden/ de wereld wil mij achterna,/ alwaar ik ga of sta;/ of ooit mijn ogen sla;/ en arm als ik en is er geen, geen een,/ die nood hebbe, en niet klagen kan;/ die honger en niet vragen kan;/ die pijne en niet gewagen kan/ hoe wee het doet!/ o leert mij, arme dwaas, hoe dat ik bidden moet! In de maand juli gaat P.H.Kremer voor enige dagen op reis, naar Duitsland. Tegen eind juli komt de tweede aspirant in het "Instituut Don Bosco", het is de heer Jan van Dijk (1915- 1949) uit Menaldumadeel in Friesland. Hij helpt mee in de administratie en verzorgt onder meer de lingerie-afdeling. Begin augustus arriveert uit Duitsland de Salesiaanse medebroeder P.Jozef Hilpisch (1899-1958). Hij wordt als prefect en eco noom de rechterhand en soms de plaatsvervan ger van de directeur. Zijn eerste werk zal zijn geweest om een goede chef-kok te zoeken voor de keuken van ons huis, want van liever lee wordt dat hoogste noodzaak, nu, en in het vooruitzicht met de komst van de jongens. Het lukt hem wonderlijk goed door de aanname van de heer Guns uit Limburg. Hij was scheepskok geweest bij de Holland- Amerikalijn, dus wist hij van wanten in onze situatie. Pater Hilpisch en J.van Dijk kregen het direct druk met het zorgen voor de vitrage en gordij nen in het hele huis, ook met het nodige linge- riegoed en bedde- en wasgoed. En wie zou de kleren herstellen?! Gelukkig vonden zij, op aanraden van ande ren, een heel goed adres voor deze zaken bij mevrouw Schwitzner (1870-1963) en haar familie in de Krommestraat in Amersfoort. Zij had daar een stoffen- en garniturenzaak en wist ons van lieverlee met van alles te helpen en anderen die bekenden van haar waren, te stimuleren ons zoveel als mogelijk was bij te staan. Eén van de eerste grote medewerksters van het "Instituut Don Bosco". Een geschenk! De verdere maand augustus verliep met de nodige inrichting en aanpassing van het huis en zijn omgeving. Een paar dagen voordat de jongens zouden komen arriveerden op 14 sep tember twee Nederlandse clerici uit Italië: de heer Jan Elgershuizen (1913-1944en de heer Theo Vogel (geb. 1918). Hun werk zou zijn: assisteren bij de jongens en eventueel lesge ven. Zaterdag 18 september staat aangetekend als "begin van het schooljaar in het Studiehuis Don Bosco". Op die dag kwamen er 34 jon gens in huis bij De vier aspirant-coadju- teurs waren: Jan van Dijk, Henk Hendriks, Kees de Leeuw (snelwandelaar) en Albert van Sark. Al met al waren er op 18 september een 44 personen in "Studiehuis Don Bosco" De weide achter het huis, tussen de bossen, werd omheind met hekwerk van berkestamme- tjes en deed dienst als vaste speelplaats. De paarden wei met springparcours daarachter werd in de loop van de tijd omgevormd tot handbalveld. Voetballen mocht toen niet! Door de goede voorbereiding van het geheel was het voor de nieuw-aangekomenen niet zo moeilijk om zich aan te passen en zich goed te voelen in de voor hen geheel nieuwe omge ving en omstandigheden. Het les- en studiep rogramma doorweven door en aangevuld met gebed, maaltijden en het zoveel mogelijk in de buitenlucht doorbrengen van de recreatie- en speeltijd, met de nodige slaap- en rusttijd, HISTORISCHF.J<#/v Prefect zoekt kok 34 jongens HISTORISCHE K#/v In de loop van de na-oorlogse jaren zou het hoofdgebouw van Don Bosco omringd worden door diverse grotere gebouwen. (Ansichtkaart beschikbaar gesteld door Frans van Loenen

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 8