258 gaven het geheel een blije, levenslustige inde ling naar het ideaal 'Salesiaan van Don Bosco'! Plechtige inwijding Direct vanaf het begin wordt er tussendoor al gewerkt en geoefend om de inwijding van het nieuwe studiehuis op 17 oktober 1937 (dus binnen een maand) goed te doen slagen. Zangrepetities, versiering klaarmaken, de mis dienaars oefenen voor de komende inwijdings plechtigheden, speeches voorbereiden en de sfeer aanwakkeren voor zo'n dag. Pater van Lent heeft al aan verschillende kran ten het nieuws doorgegeven en reclame gemaakt. Op 9 oktober schrijft het dagblad "De Maasbode" al: "Zondag 17 oktober 1937 a.s. zal het nieuwe studiehuis Don Bosco te Leusden bij Amersfoort, plechtig worden ingewijd door Z.Exc. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius te Den Haag. De algemeen Overste der Salesianen, Don Pietro Ricaldone, zal bij de plechtigheid vertegenwoordigd zijn door den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Duitse Salesiaanse provincie, dr.Franc. Xav. Niedermayer." Verder wordt er in dat artikel aangespoord om te helpen, volgens uitdrukkelijk verlangen van de heilige stichter Don Bosco, ook armere maar begaafde jongens in staat te stellen hun studie te kunnen volgen. Het valt op dat in de herinneringen en kronie ken van het begin, de "Goede Nacht" (het woordje na het avondgebed), meestal door de directeur P.H.Kremer gegeven, een stimulans en leidraad is voor de goede sfeer in huis. Het gebedsleven en de voorbereiding op feesten, zoals nu voor de inwijdingsplechtigheid, krij gen er gloed en warmte door. In het begin was de taal nogal Nederlands/Duits, maar dat ver anderde vlug en een gewillig verstaander heeft dikwijls aan een half woord voldoende. In Het Centrum, de Maasbode en andere kran ten en weekbladen, zoals de Katholieke Illustratie wordt er geschreven over de plechti ge inzegening van het studiehuis Don Bosco. Het was 17 oktober 1937 te Leusden een glo riedag voor de Salesianen en de jongens van Don Bosco. Feestelijk wapperde de pauselijke vlag naast de nationale driekleur, terwijl de gevel van het huis was versierd met groen en kleurige doeken. Even 10.00 uur arriveerde de Pauselijke inter nuntius Z.Exc.Mgr.Paolo Giobbe met zijn secretaris mgr.Tondini aan het Studiehuis en werd met een luid handgeklap welkom gehe ten door de Salesianen en de jongens. Een der leerlingen begroette Z.Exc. in het Italiaans. Om half elf werd er in de kapel een plechtige H.Mis opgedragen door dr. Niemayer, provinciaal van de Duitse provincie der Salesianen met pontificale assistentie van Z.Exc.Mgr.Giobbe. Diaken was pater H.Kremer, directeur en subdiaken pater J.van Lent, studieprefect. In verband met de vele aanwezigen was de dubbele deur van de kapel wagenwijd open gezet en zodoende werd de vestibule er bij benut. Geheel achterin had pater Jan v.d.Bosch (1883-1948) uit Lauradorp, zich aan het orgel gezet om de Gregoriaanse gezangen, uitgevoerd door het jongenskoor van het huis, te begeleiden. Na de H.Mis had Mgr.Giobbe zich in superplie gehuld. De diakens naderden hem met de wij waterkwast en voorafgegaan door de koorkna pen betrad hij zegenend al de lokalen van het huis. Hij daalde de bordestrappen af en zegen de rondom de buitenkant van het huis. Een mooi beeld, de witte en gulden gewaden tegen het donkere geboomte van het grote park. Na de plechtigheid had een feestelijke bijeen komst plaats in de studiezaal, waar na een Italiaans lied ter ere van Don Bosco, pater directeur een begroetingswoord sprak. Na ver schillende zangnummers hield dr.Thijssen, kapelaan te Utrecht, de feestrede. Spreker schetste o.a. de grote waarde van de stichting van dit huis. Om de waarde en de betekenis van deze dag te beseffen, wees spreker op het feit, dat Don Bosco de grondlegger is van de Apostolaatsgeest in de opvoeding van onze moderne jeugd en jeugdbeweging. Het goede in het kind uitbuiten: dat is het grote werk van Don Bosco! De heer Nijpels uit Amsterdam, voorzitter van de stichting die het huis heeft aangekocht, dankte mgr.Giobbe en dr.Niedermayer voor hun aanwezigheid. Spreker beloofde, ook namens de heren Vos en Kuhlman, die deel uitmaken van het stichtingsbestuur, ook in de toekomst medewerking te verlenen aan het werk van de Salesianen. In de toespraak van mgr.Giobbe, als afsluiting, bedankte de internuntius de aartsbisschop mgr.De Jong, die gastvrijheid heeft verleend aan de Salesianen in zijn aartsbisdom en noemde het een beschikking van de Voorzienigheid dat juist in deze tijd het Salesiaanse huis geopend wordt, nu de Katholieke Aktie wordt georganiseerd en volledig gevormd naar het ideaal en naar het verlangen van Z.H. Paus Pius XI. De Katholieke Aktie, die Don Bosco met zijn pro fetische blik heeft voorzien en nu wordt gesti muleerde..). Propaganda De dagen daarna werd het gewone les- en stu dieprogramma enz. weer opgenomen. Het was wel zo dat de leiding, dus de directeur, prefect en studieprefect tussen hun dagelijkse bezig heden door, veel werk maakten van werving van medewerkers en weldoeners om het geheel draaiende te houden. Vooral pater Van Lent hield in Amersfoort en verder in het land verschillende bijeenkomsten voor verenigin gen en geïnteresseerden om Don Bosco bekend te maken en om steun en hulp te vra gen voor het Salesiaanse werk. De brieven en circulaires, die pater directeur Kremer met behulp van zijn secretaris verstuurde, hielpen daarbij. Toentertijd kwam er een kapper uit Amersfoort (Van Keulen) aan huis om de haren van de bewoners te knippen. Op aanra den van de directie moest dat toen een kuifje (ponny) worden! Driemaal in de week kwam iemand van deze kappersfirma vanuit Amersfoort naar ons toe om de heer Kleinmans te scheren, voor de somma van 12 1/2 cent per keer, dus voor 37 1/2 cent in de week. Wat een prijs! In december kwam er een aspirant-Salesiaan bij ons in huis: Wim de Nier (1918-1953). Hij heeft zijn lagere studies achter de rug en helpt daarom pater directeur met A.van Niele en J.van Dijk bij de propaganda en administratie. In kranten zoals de Eembode en de Tilburgse Courant verschijnen verschillende artikelen over Don Bosco en zijn werk. Ook in de ver schillende parochiebladen wordt bekendheid gegeven aan het werk van Don Bosco en in vele advertenties wordt gevraagd om het Salesiaanse werk te steunen en niet te verge ten. Vooral veel nadruk is er gelegd op het geldelijk steunen, zodat de priesterstudenten hun studies kunnen vervolgen en nieuwe roe pingen kunnen worden aangenomen. December is de maand van het Sint- Nicolaasfeest, de novene en het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen, de novene voor Kerstmis en de Kersttijd zelf. T.Heeren en H.van Reenen herinneren zich nog hoe zij en de anderen na de viering van de plechtige Nachtmis de eetzaal binnengeleid werden. Deze was versierd en heel intiem alleen verlicht door kaarslicht. Voor ieder was er een bord gedekt met koekjes en een grote kokosnoot. Deze kokosnoot zorgde voor con sternatie. Iemand probeerde hem op de wit marmeren schoorsteen open te krijgen. De kokosnoot ging niet open, maar wel brak er een hoek van de schoorsteen af. Pater direc teur schrok daar zó van, dat hij alle jongens naar bed stuurde! Zalig Kerstmis!!!?? Volgens afspraak zou alleen de grote vacantie (4 a 5 weken in de zomer) thuis bij de familie doorgebracht worden. De Kerst- en Paasvacantie worden dus in het Salesiaanse huis doorgebracht en gevierd; dat vraagt veel aanpassing dus en samenwerking en zo wor den er bepaalde tradities geschapen. De zang, de declamatie en het toneelspelen, het voorbereiden en meevieren van de kerke lijke plechtigheden, alles vraagt zijn tijd en meeleven van iedereen, ook in de tijd van de kerstvacantie en het vieren van het oudjaar en de enleiding tot het nieuwe.

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 9