Waar was dat dragen post wel en na behooren te beklee- den. - Op 23 mei van dat jaar doet de gewetens volle Jan van Ruijtenbeek alsnog een tegen voorstel: Ik zal mijn post die mijn door het volk op gedragen is gewillig aan neemen mits ik van de Representanten des Lands de nieuwe landelijke volksvertegenwoordi gers) voor aangenaam verklaard word en als ik mijn documenten die tot de buurt Stoutenburg) behoren kan krijgen - Van Ruijtenbeek gaat niet over ijs van een nacht en besluit voorzichtig: - En alles moet blijven zoo als het van ouds bij den schout (de in 1795 afgezette schout) gebruijkelijk is geweest: en als den post mijn te zwaar valt, dan moet ik met twee jaar los kunnen ontslag kun nen nemen), maar de buurt (de gekozen vertegenwoordigers) moet volgens het Reglement zes Jaar vast staan. Heijl en Broederschap. - De vergadering ging accoord en Jan van Ruitenbeek werd schout en gadermeester. Het tempo zat er goed in. De boeren kwa men op die 23e mei al voor de derde keer bij elkaar sinds begin april. Dat betrof stee vast de zogeheten volksvergaderingen, die vooral vanwege de verkiezingen moesten worden gehouden. Het dagelijks bestuur werd door de vijf al eerder genoemde muni- cipalen gevormd. Dat moet een gezellig en wat rommelig clubje zijn geweest, met de getapte timmerman Goossen Klaas Wijntjes als gangmaker. Je komt zijn naam later regelmatig tegen als Stoutenburg naar buiten toe moest worden vertegenwoordigd of als er intern een klusje moest worden opge knapt. In de notulen van 27 april 1796 zien we Goossen in een glansrol: - Art.3 ls Goossen K.Wijntjes beboet vol gens het Reglement om dat hij te laat is gekomen in de vergadering. - Art.4 Heeft Goossen K.Wijntjes den President J.A.van Brinkenstijn en Geerlof Peelen beboet, omdat zij de sleutels van de Gerechts kist vergeeten hadden, het welk in een omvraag gebregt is, en door meerderhijt van stemmen (drie tegen twee!) bevonden schuldig te zijn. (Dat was lik op stuk van Goossen). - Art.5 Heeft G.K.Wijntjes, den President en Geerlof Peelen hunne boeten betaald, en eenpaarlijk verteerd(!). Och ja, men vergaderde in een tapstede, er was zelfbestuur zodat men eigenhandig over de bestemming van de boetebedragen kon beslissen, het vele gepraat had dorstig gemaakt, en daar gingen we dan: - Hoog het glas en leve de revolutie! - Onze vorige opgave was kennelijk te moei lijk. We ontvingen geen enkele oplossing. Waar het was? Een zijpad van de Zwarteweg naar een boerderij in het Ruige Veld. De boerderij staat er nog, in de Zuid- Westhoek van het Ruige Veld, alleen is zij woonhuis geworden. De nieuwe opgave: Waar situeert u deze koetsjes? Oplossingen naar: Redaktie Historische Kring, p/a Mulderskolk 46, 3833 KR Leusden. Voor (een van) de goede oplossing(en) is er een boekenbon van 25,-. (wordt vervolgd)

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 13