O Ronald Polak, Aanwinsten van de bibliotheek van de Historische Kring f 274 )S het eerste erelid van de Historische Kring Namens het bestuur: H.Th. Hermann De Culturele Raad Leusden bestond eigen lijk nog maar nauwelijks, toen de leden daarvan het besef kregen dat de oprichting van een historische vereniging een goede /aak /ou zijn voor Leusden. Zij organiseer den een informatieve bijeenkomst, die bezocht werd door zestien personen, onder w ie de heer Polak. Op 25 februari 1985 werd een voorlopig bestuur gekozen. De heer Polak, de historicus die het niet laten kon, ging deel uitmaken van dat bestuur. Tot het voorjaar van 1998 heeft hij bestuurs functies bekleed. Hij heeft tot 1993 onafge broken de voorzittershamer gehanteerd om deze, na een korte onderbreking, om te rui len voor het schrijfgerei van het secretariaat. Wie Historische Kring Leusden zegt, zegt dus eigenlijk Ronald Polak. In zijn bestuursperiode zijn vele lezingen en evenementen georganiseerd en is het leden tal enorm gegroeid. Maar vooral heeft hij de vereniging een belangrijke plaats gegeven in de Leusdense gemeenschap. Wie eens leest in oudere jaargangen van het blad van de Historische Kring, komt zijn naam menigmaal tegen. In het tijdschrift 5e jaargang, nummer 3 (d.d. 31 augustus 1989) staat maar één naam: drs. R. Polak. De tekst begint op p. 243 en eindigt op p. 266. Hiermee introduceerde hij een nieuw spreekwoord: Waar het historische hart vol van is, loopt de pen van over. Een histori sche daad. De heer Polak heeft recentelijk besloten zich niet meer herkiesbaar te stellen voor een bestuursfunctie. Het bestuur betreurt dit bij zonder, maar heeft wel begrip voor zijn besluit. Het is hem dankbaar voor alles wat hij voor de Historische Kring gedaan heeft. Op de algemene ledenvergadering van 2 april jl. heeft het bestuur, conform artikel 4 van de statuten, voorgesteld de heer Ronald Polak, wegens zijn buitengewone verdien sten jegens de vereniging, te benoemen tot erelid. De aanwezige leden hebben dit voor stel met luid applaus goedgekeurd. Ere, wie ere toekomt. H.Th. Hormann ln april van dit jaar heeft de Historische Vereniging Soest het boek Paleis Soestdijk en zijn bewonersgeschreven door J.W. van Steendelaar, uitgegeven. Dit werk (ISBN 90-802275-3-6) is rijk voorzien van foto's met daarop beelden van Soest en Soesterberg en uiteraard met die van leden van het koninklijke huis. Het voorwoord is geschreven door Prins Bernhard. Het boek biedt vele aardige wetenswaardig heden, die zeker niet behoren tot ieders parate kennis. Zo lezen we dat de Soester knollen (Brassica Rapa) het lievelingsge recht waren van koning Willem 1 (1772- 1843). Met een gebraden schapenbout en een glas Bourgogne werden deze knollen als een hoogtepunt van gastronomie beschouwd. We komen ook te weten dat de Russische tsaar Alexander II op 12 juli 1864 zijn tante Anna Paulowna, weduwe van koning Willem II, op paleis Soestdijk opzocht. De inwoners van Soest keken hun ogen uit, toen tante en neef een ritje door hun dorp maakten. Dit fraai uitgegeven boek is het lezen meer dan waard. Vers van de pers is de kadastrale atlas van Leusden en Stoutenburg. Als deel 3 in de reeks Kadastrale atlas provincie Utrecht hebben de Werkgroep kadastrale atlas pro vincie Utrecht en de Historische Kring Leusden, gesteund door vele sponsors, deze uitgave (ISBN 90-75602-03-0) verzorgd. Ze omvat twee delen: een tekstboek en een map met 31 kaarten. De titel luidt Lensden in 1832, Grondgebruik en eigendom. Vanuit de Historische Kring Leusden hebben de heren N.R.A. Krekel en J. Verduin bijdragen aan dit werk geleverd. Naast afbeeldingen van karakteristieke plek jes in Leusden geeft dit boek een schat aan gegevens, die belangrijk zijn voor mensen die interesse hebben in de geschiedenis van Leusden. Waar lagen in 1832 in Leusden boomgaar den, wie was toen eigenaar van mijn boer derij, wie pachtte toen die boerderij, in welk weiland staat nu mijn huis, liep er toen een sloot onder mijn huis? Dat zijn allemaal vra gen, waarop de antwoorden in deze uitgave gevonden kunnen worden. Het is dus een topaanwinst van onze bibliotheek. Onlangs is door de Amersfoortse Uitgeverij Filatop de Historische encyclopedie van Amersfoortgeschreven door Dr.J.A. Brongers, uitgegeven (ISBN 90-803027-2- 4). De heer Brongers publiceert regelmatig over de geschiedenis van Amersfoort. Hij is sinds 1972 redacteur van het Tijdschrift Flehite. Ik citeer hem: "Onze middeleeuwse stad (Amersfoort dus H.) staat centraal, maar het nog oudere Leusden en Hoogland evenals Hoevelaken en De Birkt zijn niet vergeten." Om dat Leusden gaat het ons natuurlijk op de eerste plaats. Wie in het Gemeentearchief van Amersfoort oude akten omtrent boerderijen en personen bestudeert, komt namen van notarissen tegen, b.v. Cornelis van Ingen en Dirck de Romare. Ook treft hij daar namen van eige naars van boerderijen in Leusden aan, b.v. Hooft, Hooft van Huysduinen, Thiens en Van Westrenen. Ze staan, met verwijzingen naar meer bronnen, allemaal in deze ency clopedie. Ook wordt de Hamersveldse omgrachte buitenplaats Zwaanenburgh (ouder Ganswech) genoemd. Op het land goed Groenhouten woonde de Amersloortse dichter Pieter Pijpers 1748-1805); waar schijnlijk was hij geboren in de Hamersveldse boerderij Den Brink (zie elders in dit nummer). In het Kelderbos in de Treek bevindt zich een ijskelder, waar levensmiddelen voor de bewoners van het landgoed De Treek koel bewaard werden. Kortom, redenen genoeg om dit boekwerk dikwijls te raadplegen. t^fcdSCHb K«/y

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 3