Duizend jaar Eemlanders Van het Utrechts archief ontvingen wij het volgende Cursusprogramma Het postvervoer tussen Amersfoort en Maarsbergen via Leusden J. Blom Na de succesvolle delen over de stad Utrecht en de Vechtstreek, wordt de serie Utrechtse biografieën nu uitgebreid met een aflevering over het Eemland. Deze afleve ring zal in november 1998 verschijnen. De redactie, bestaande uit vertegenwoordigers van de diverse historische verenigingen en archiefdiensten uit de regio, Het Utrechts archief en de Stichting Stichtse Geschiedenis, heeft de regio Eemland opge vat als het gebied tussen Eemnes, Bunschoten, via Amersfoort en Leusden tot Woudenberg. Namens de Historische kring Leusden participeren hierin Wout van Kooij en Wim Bos. Het Eemland kent een lange geschiedenis. In de prehistorie woonden er al mensen. Deze kennen we uiteraard niet bij naam en dus komen ze niet voor in „Utrechtse bio- gralieën. Het Eemland I". De vroegst beschreven persoon die we wel in de bundel tegenkomen is bischop Ansfried, die iets na het jaar 1000 een abdij stichtte in het gebied dat nu in Leusden bekend is als de Heiligenberg of Hohorst. De jongste per soon is de iets meer dan twee decennia gele den overleden Amersfoortse stadsarchitect Van der Tak. Duizend jaar Eemlanders dus Dat laat zien dat de beschreven personen afkomstig zijn uit alle tijden en alle lagen van de bevolking: van de Soester bendelei der Mees Ruiger tot de adellijke Aleida de Beaufort, beroemd in Leusden vanwege haar liefdadigheid. Naast een deftige Amersfoortse burgemeester als Van Randwijck ook Willem van IJken, een schipper uit Eemnes. Daarnaast ook nationa le beroemdheden als de schilders Paulus Bor en Jac van Looij. De Leusdense inbreng bestaat naast boven vermelde Mejuffrouw de Beaufort uit Jan Agges Seholte, in de 18de eeuw Heer van Asschat; Ruurd Visser, een bekende per soonlijkheid in het begin van deze eeuw te Achterveld; burgemeester Albert Buining; Gijs van den Hengel, bekend als dorpssmid en vrijwillig brandweerman; Jeanne Faure, een schilderes die in den Treek heeft gewoond. In totaal zijn er 40 levensbeschrijvingen in de eerste bundel opgenomen. Het streven is om eind 1999 een tweede bundel te doen verschijnen. De boekjes kosten f25,- per stuk en zijn rijkelijk voorzien van illustra ties. Leden van de historische kring krijgen 10% korting bij voorintekening. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Wout van Kooij. tel: 033-4940802 BESTELFORMULIER: (inzenden naar W.W. van Kooij, Hamersveldseweg 130, 3833 GV Leusden) Ondergetekende; adres; postcode en woonplaats besteltexempl. „Utrechtse Biografieën: Het Eemland deel I". Het bedrag van f. 25,00 (voor niet leden), f. 22,50 (voor leden) wordt voor november overgemaakt op rek. nr. 33.59.92.439 of postgiro72.683 t.n.v. Historische kring Leusden onder ver melding van: Het Eemland deel I. of contant bij in ontvangst nemen. Het cursusprogramma van Het Utrechts Archief voor het seizoen 1998-1999 is uit. Beginnende archiefonderzoekers of onder zoekers die tijdens hun onderzoek in de problemen komen met bijvoorbeeld het lezen van oude handschriften, kunnen op zo'n cursus hun kennis aanvullen. Om vaar digheid te krijgen in het lezen van oude handschriften zijn er cursussen gepland over Nederlandse paleografie en Latijnse pale ografie. Voor wie wil gaan onderzoeken wie zijn voorouders waren, is er de cursus Genealogie voor beginners. Ook is er een cursus archiefonderzoek voor beginners. Verder worden workshops gegeven over huizenonderzoek en onderzoek naar de geschiedenis van Utrechtse bedrijven. Het programma is verkrijgbaar bij de recep tie van Het Utrechts Archief. Voor nadere informatie kunt u contact opne men met Janna Leguyt of Nettie Stoppelenburg bij het Utrechts archief, tele foon 030 286 66 11 Mocht u interesse hebben in een of meer van deze cursussen, wilt u dan contact opne men met ons bestuurslid mevrouw G. van Schalkwijk? Misschien is het mogelijk om gezamenlijk deel te nemen. Dat is wel zo gezellig en beperkt eventuele autokosten. Mevrouw Van Schalkwijk wil graag een en ander coördine ren. Zij is ook in het bezit van een program ma. Haar adres is Grondel 34, 3831 ZL Leusden en u kunt haar bellen op nummer 033 495 15 41. J.A.Uitenbogaart 1. Inleiding Met de aanleg van spoorlijnen door de Nederlandsche Rhijnspoorweg Maatschappij, die op 14 mei 1845 de lijn Utrecht-Arnhem en op 15 februari 1856 de lijn Arnhem-Emmerich opende, ontstonden nieuwe mogelijkheden voor het postvervoer. Met de komst van ststion Maarsbergen aan de lijn Utrecht-Arnhem, kon in deze plaats aan de spoorlijn een postkantoor gevestigd worden. De post werd vanuit Amersfoort, Leusden, Woudenberg en direct omliggende plaatsen van en naar het station Maarsbergen gebracht. Na een concessie te hebben verkregen, opende in 1851 Andries van Nimwegen een postwagendienst "De Snelheid" op het spoorwegstation Maarsbergen. Via een advertentie in de Amersfoortsche Courant van 22 april 1851 werd het reizende publiek gewezen op deze nieuwe verbinding en de daarbij behorende aansluitingen naar andere bestemmingen. historische 0

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 4