Kerkenpad 1998 Leusden in gedichten VVv verkloten u, gebeente, In Leusden wordt op zaterdag 3 oktober a.s. kerkenpad gehouden. Acht kerkge bouwen staan dan open voor bezoekers en op het hele uur - van 10 tot 16 uur - zijn er rondleidingen. U bepaalt zelf waar u begint en hoe uw route loopt. Nadere informatie volgt in de huis-aan-huis bla den en de kerkbladen. Over één van de kerken, de Sint Jozefkerk in Achterveld, geeft de heer J.M.Schouten - ter gelegenheid van de inwijding 65 jaar geleden - de volgende informatie: Op 20 juli 1933 werd de Sint Josephkerk in Achterveld ingewijd. Op 8 december 1932 had Aartsbisschop Mgr.J.H.G.Jansen de eer ste steen gelegd. Maar een gedenkplaat was niet aangebracht. Het enige wat aan de plechtigheid herinnerde was een kruis dat een bouwvakker had gekrast in de zuidelijke gevel. In 1990 zouden oud-soldaten, van wie enkelen in de mobilisatietijd (1939- 1940) nog in het koor van de kerk hadden gezongen, een goed zichtbare "Eerste steen 8-12-1932"schenken. Twee maal eerder was er een kerk gebouwd in Achterveld, in 1746 en in 1844. De bediening van de parochianen begon al veel eerder. In 1674 was Meinardus van Houten de eerste bedienaar van de Statie Achteveld. In 1721 kwam de Benedictijner kloosterbroeder Gregorius Storm van Paderborn naar Achterveld. Daar krijgt hij de beschikking over kamers en zolders van de boerenwoning "Groot Achteveld" en ver der mag hij er op de deel dienst doen. Verder heeft hij de beschikking over het Hofje en de Hennephof. In 1731 wordt een pastorie gebouwd en 15 jaar later dus een kerk. In 1818 wordt begonnen met de aanleg van een begraafplaats. De huidige kerk kwam er door de inspan ningen van bouw-pastoor G.Rentinck. H.W.Valk uit 's Hertogenbosch was de architect en aannemers waren de Gebr.Struycken uit Tilburg. De aanneemsom bedroeg f 87.500,-. De handgevormde stenen kwamen van de steenfabriek Jurgens te Haalderen. Hat glas- in-lood werk was een schepping van Charles Eyck. Gieterij Petit en Fritsen uit Aarle- Rixtel leverde de klokkenstoel en de drie klokken met een totaal gewicht van 1.465 kg. De drie buitenkruisen, het hek voor de doopkapel en alle hang- en sluitwerk wer den gemaakt door de Achterveldse smid J.Bourgonje. Vaste en losse "nonnen" De klokkentoren is afgespitst gebouwd, de handgevormde ruwe stenen gevat in ruw gestreken mortel doen denken aan een burcht, 37 meter opwaarts naar de hemel. De dakpannen - Muldenpan, in de volks mond "Nonnen" - hebben aan lengte van 34 cm en waren met specie vastgezet, hetgeen een zware druk gaf op het dak. Door vocht, en een granaatinslag in 1940, ontstonden er lekkages. In 1997 noopte dat tot verwijde ring van de zware pannen en kwamen daar voor in de plaats losse pannen, dus zonder cementhechting, waarvan de onderste rijen werden vastgezet, zodat de wind verder geen vrij spel had. Verder geeft dit soort pannen meer ontluchting voor het houtwerk daaronder. Kosten: ruim zes keer de aan neemsom voor de gehele kerk! In de kerk gekomen wordt men enorm getroffen door de steenbouw, de vele robus- te bogen, de handgevormde stenen die een kleurrijk leven tonen, het koepelwerk van de vaklieden uit België, die hier vertoefden in "De Roskam". W.Hos Rond 1800 leefde in Amersfoort een vurig patriot (pro-Frans en anti-Oranje), die zicli ook dichter noemde. Door velen werd hij echter gezien als een poëtaster, een prul dichter. Hij heette Pieter Pijpers. Hij beschreef in zijn landgedicht "Eemlandsch Tempe" Amersfoort en omgeving, een gebied dat hij dichtend bewandelde, Het is inder daad geen hoogstaande dichtkunst, die hij bedreef, maar toch is het wel aardig om kennis te nemen van wat in 1803 deze "dich ter" in een wat opgewonden staat zo rondom Leusden zag. Hier volgen enkele gedichten over Leusden en omgeving. Wij gaan naar Leusden o Mijn zangster! wat tafreel! Welk een oord! Nu groeit, dan geel, Van geboomte, korenlanden, Bosschen, beemden, bloemwaranden! Zó veel schoons bedwelmt te veel. o! Hoe scheemren ons reeds de oogen, Nu vvy daalen, van den hoogen, naar dat schilderachtig dal! Zien wij daar die schoone streeken, Door Karthagoos Iteir bekeken Eer't, in Kapua bezweken, Nutloos wierd voor Hannibal? De kerkhof, te Leusden Stille graven, eerbiedwaard'! Zerken, waar ons oog op staart! Wij beschouwen u, noch beevend, noch verlangend, noch weêrstreevend. Dood!...wy achten u...bedaard. Wijsheid, die wy, menschen, erven, Hebbe één oogpunt...wél te sterven. Alles is onzekerheid, In alle ondermaansche dingen; Maar 't is zeker, stervelingen! Dat, wat gangen wij ooit gingen, Elke stap ten grave leid. De Treek Ach! Ik voel een' zilten traan In myn weenende oogen staan. Om naar blijder oord te gaan. Laat onze ogen vlugtig weiden Over uitgestrekte heiden: Wat geboomte, in gindsche streek, Schynt het firmament te tergen? Alle boomen schynen dwergen, Die, uit schaamte, zich verbergen Voor 't geboomte van den Treek. En tenslotte, na een zware onweersbui met "ratelslag op ratelslag" en ook nog '"t klet- ren van den hagelvloed" gaat Pijpers onver droten verder met: De Hamersveldsche buurt. Ja, ik voel, myn zangaêr zwelt. Na dat buldrend stormgeweld... Moogen we eindlyk u aanschouwen, Langgewenschte pronklandsdouwen! Schoone buurt van Hamersveld! 'k Groet u, Wildenburgsche tuinen! Zwaanenburgh! uw hooge kruinen Dekken uwe koelen bron. o Groenhouten! my, voordeezen, ter verblyfplaatse uitgeleezen; Nimmer is de rust volpreezen, Die uw erf my schenken kon.

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 7