Garage Kleinveld 75 jaar De kloostergangen, de nissen, de gedreven sobere versieringen, dat alles gevat in licht en donker cement, bijna alle stenen verschil lend van maat. Het vormt een schone schepping gedreven door de handen van eenvoudige metselaars. Van alles te zien De hoofdbinneningang doet Romaans aan, terwijl de kerk toch verder Neo-Golisch is, terwijl de architect uiteraard ook wat van zijn eigen stijl heeft ingebracht. De kruis kerk met drie grote kroonluchters telt 600 zitplaatsen. Voor het hoofdaltaar staan twee houten communiebanken, links voor de vrouwen en rechts voor de mannen. In 1947 komen er nieuwe communiebanken, met daarin vervat de beeltenissen van de twaalf apostelen, ieder met zijn eigen attribuut. Boven het altaar is in koper/brons afgebeeld een 5 meter hoog kruis met links de diepbe droefde Moeder en rechts Johannes. Het koper/bronswerk is gekomen uit de kunst zinnige handen van de gebroeders Jan en Leo Brom uit Utrecht. Aan de vrouwenkant het Maria-altaar en op de retabels staat haar leven afgebeeld. Het Mariabeeldje is van omstreeks 1450 en is een schenking van een boerenfamilie aan pastoor Rentinck, die het aan de kerk afstond. Links de glas-in-loodfiguren, de vier Aartsengelen: Gabriël, Michaël, Rafaël en Uriel. Daar tegenover aan de Zuidkant de heiligen Bonifatius (bij Dokkum vermoord). Petrus afgebeeld met de sleutel van het Koninkrijk, Paulus die door het zwaard omkwam en Sint Willibrord in een bootje samen met zijn discipelen. De twaalf zwarte vierkanten stenen werden door de Aartsbisschop met Chrisma gezalfd tijdens de inwijding. Kroonluchters De Kruiswegstaties zijn eenvoudige afbeel dingen gevat in houten lijstjes. Later waren het de kunstenaars Charles van Wijck en Jacobus van Rhijn die klei omvormden tot een beeldend verhaal waarin de houdingen, zoals gelatenheid, vertwijfeling, vredelie vendheid en droefenis bijzonder sterk naar voren komen. Het leven van Sint Joseph werd afgebeeld op het zij-altaar. De verlichting bestaat aan vankelijk uit drie fraaie aan het gebouw aan gepaste kroonluchters. Veel later is er een pastoor die ze verkoopt voor de Kathedrale Kerk in Utrecht en Achterveld moet het doen met "moderne" lampjes. In de nacht van 12 op 13 mei 1940 (van de le op de 2e Pinksterdag) werd de voorkant van de kerk door een granaatinslag fiks beschadigd. Op 19 maart 1943, op de Patroonsdag Sint Joseph, werden in opdracht van de Duitse bezettende macht de drie klokken uit de toren gehaald en ver voerd naar Duitsland om er munitie van te maken. Op 17 april 1945 drongen 6 Duitse soldaten de kerk binnen, legden er 15 kg dynamiet neer om alles te doen exploderen, zodat de uitkijkpost van de Canadese soldaten gaan dienst meer kon doen. De parochiaan Herman Baaiman had dit door en waar schuwde de Canadese militairen bij Oldenbarnevelt, die vervolgens de Duitsers overmeesterden en de lontaansluiting ondeugdelijk maakten. Een gele orgelspeeltafel met een dikke, zil verkleurige aansluiting, enkele duidelijk zichtbare bedradingen en een vijftal hoog hangende microfoons sieren niet bepaald de mooie Sint Josephkerk van Achterveld. Het is niet helemaal duidelijk of het op 1 januari 1923 was of in maart van dat jaar. Feit is echter dat Garage Kleinveld uit Achterveld dit jaar 75 jaar bestaat. Aan het eind van dit jaar zal dat in het gemeentehuis "gevierd" worden met een tentoonstelling in de vitrine van de Historische Kring. De oprichter, de heer R.Kleinveld, begon een autobusdienst van Barneveld naar Amersfoort. Hij gaf aan de dienst, waarvoor hij twee bussen paraat had, de pretentieuze naam: De Stichts-Geldersche Autobusdienst. Eigenlijk kon hij de dienstregeling wel met één bus af, maar het was voor zulke bus diensten een voorwaarde dat er nog een reservebus klaar stond. Met die reservebus werden op zondag uitstapjes gemaakt. Kosten per deelnemer: 10 cent. In de daarvoor bestemde gidsen stond Kleinveld als Touringcarbedrijf vermeld. Tot op de dag van vandaag komt er uit alle delen van de wereld nog post voor Touringcarbedrijf Kleinveld. Naast de autobus was er ook een taxi beschikbaar. Vaste klant was pastoor Rentinck, die met de taxi op familiebezoek ging- De autobusdienst verdween in de oorlog en na de oorlog was er niet veel kans voor zulke kleine bedrijven; er werd gestart met streekvervoer. Na de oorlog begon de zoon van de oprich ter, de nu 80-jarige heer R.H.Kleinveld, een auto- en motor-werkplaats in de garage: een garage dus. Auto's en motoren kwamen onder de hooi berg vandaan en moesten weer aan de praat gebracht worden. Ook was er materieel van de Binnenlandse Strijdkrachten te repareren. "In de loop van de jaren heb ik veel voor het leger gewerkt. Zo kon ik de uren vul len..." vertelt de heer Kleinveld sr. Hij begon in een gebouw van asbest, op de plaats waar nu een woonhuis staat. Hij begon er ook een rijschool bij in 1945. Zo kon hij aan koppel-verkoop doen: eerst leerde je iemand autorijden en vervolgens verkocht je hem/haar een auto. Vlak na de oorlog deed de garage ook dienst als verzamelplaats van mijnen en wapentuig uit de oorlog. Geleidelijk is Garage Kleinveld gegroeid. Nu werken er 10 mensen in vaste dienst en nog eens 16 oproepkrachten. Garage Kleinveld doet veel taxi-diensten en ver koopt ook brandstof, van Shell. De garage is een zogenaamde universeel-garage, met andere woorden: er worden auto's van alle merken verkocht en gerepareerd. Dat is dik wijls zo met een garage in een dorp. Het vereist wel iets van de monteurs, zij moeten zich steeds weer in een andere auto verdie pen. Maar het is ook leuker omdat er meer variatie in zit. Tegenwoordig halen ze de aanwijzingen uit de computer. Vroeger had je handboeken en supplementen. "In de beginjaren waren de coöperatie en de melkfabriek de grote klanten. Ik ging voor hen naar de domeinen om in te schrijven op af te danken militaire voertui gen. Die maakte ik dan klaar voor de nieu- we eigenaar." "Als ik weer centen had, kocht ik er weer een stukje grond bij. In 1956 bouwden we een nieuwe garage. Dat was één van de grootste gebouwen van Achterveld. Vandaar dat hier bruiloften en partijen, dansavonden en toneelavonden gehouden werden. De vloer en de stoelen werden opgestapeld in de garage. Het kantoor deed dienst als kleedkamer. Als er knakworsten werden IhlISTORISCHE

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 8