Rondvaart Amersfoort Reglement van Orde GASTELINGEN in het S' PIETERS- en BLOEANDSGASTHUIS te AMERSFOORT verpleegd wordende. Op zaterdag 19 september j.l. had de Historische Kring Leusden een rondvaart georganiseerd door de grachten van Amersfoort, met aansluitend een stadswan deling o.l.v. een gids. De Weergoden werkten goed mee, want op deze heerlijke nazomerdag was het zo'n 20 graden C. en praktisch windstil. De boten van de "Waterlijn" vertrekken bij de brandgang tussen de Krommestraat en de Langegracht. Amersfoort is voor iedereen die mee ging natuurlijk bekend terrein. Maar vanaf het water krijg je toch een nieuw gezicht op deze mooie oude stad. Onze tocht voerde door de Langegracht, Kortegracht. Zuidsingel en Westsingel weer terug naar de Langegracht. Onze gids vertelde veel over de huizen en bruggen die we passeerden, zoals o.a. het Mondriaanhuis, de Bollenburg, het Huis met de paarse ruitjes. Monnikendam, de Muurhuizen, O.L.V.toren. het Oude Stadhuis, Pieters Blokland Gasthuis met mannenzaal, Flehite enz. Ook wees hij ons op de vele planten op de kademuren, waaronder zich zeldzame en beschermde soorten bevinden. Een fraaie tocht, waarbij je goed kunt zien dat veel huizen aan de achterzijde beschik ken over vaak grote en mooie tuinen. De tocht eindigde weer bij de brandgang aan de Krommestraat, waarna we als verras sing een bezoek brachten aan de winkel van de Fa. Schwitzner op nummer I4A. Een winkel stampvol met knopen, garen en stof fen, waarbij de eigenaar ons veel onderkle- ding liet zien uit vroegere jaren. Veel was herkenbaar uit onze jonge jaren. Hierna nam de heer Henry Drenth ons mee vooreen stuk stadswandeling. We bezochten de St.Joriskerk en via De Hof, Groenmarkt en Havik kwamen we bij de mannenzaal vannhet Pieters Blokland Gasthuis. Een uniek restant van de ouderenzorg uit de vorige eeuw. Kijk eens naar het reglement, hoe streng dat nu in onze ogen is. De Koppelpoort konden we ook van binnen zien en enige deelnemers konden via de twee grote raderen het afsluitschot een stuk je bewegen, hetgeen hen een oorkonde ople verde als "Raddraaier van de Stad Amersfoort". In de brouwerij De Drie Ringen konden we bijkomen van de indrukken onder het genot van een biertje. Een geslaagde middag. Was U er niet bij? Er is nog meer te zien. Bijvoorbeeld de boottocht op de Heiligenbergerbeek. Dus wie weet! HISTORISCHS Kg/., VOOR. DE Artikel 1. De gastehngen zijn verplicht zich aan de vast gestelde of nader vasttesteilen regelen voor het geetiebt te onderwerpen, en de bevelen van den binnenvader en de binnentnoeder natekomen. Art 2. Zij rallen de werkzaamheden in billijkheid door den binnenvader of de binneomoeder vin hen gevorderd, moeten verrichten Art. 3 De dag ie verdeeld, ale volgt .uUT 411 WH! 41 tutuaUt bet bed verlaten, dee morgens 7', ontbijten, Kotie drinken, middagmaal Koffie drinken met brood avondmaal, naar bed, 3 10'/, des middags 12 uur. 7 7"j I0"j 12 'saamiddegs 4 4 8 8 9 9 De gas telingen mogen des morgens na het ontbijt het geeticht verlatendoch zyn verplicht op de hier- voren vermelde uren tegenwoordig te ryo, met uitzon dering by het koffiedrinken, des morgens ten lü' uur Gedurende het tijdvak van den 1 October tot den 31. Maart mogen zij des namiddags na 4 uren en gedurende de overige maanden des jaars na 8 cnr het gesticht niet verlaten. Van de in dit artikel vermelde verplichtingen mag zonder verlof van den binnenvader of de moeder met worden afgeweken Art 4. De uren bepaald tot het verlaten van het bed, het gehrtnken van ontbijt, koffiemiddagmaal, koffie des namiddags, avondmaal, en tot het zich naar bed begeven, worden door het luiden der klok aangekon digd, waaraan de gastelingen verplicht ajn gevolg te geven Art. fi. Alvorene het ontbijt, middagmaal of avondmaal aanvangt, wordt, wanneer de gastelingen gezeten zijn, en bij het eindigen ervan, geWen, zoodra door oen binnenvader daartoe het teeken zal zijn gegeven. De Setrelar\t-p+nn.»nym**»l*r W. L SCHELTU8. De fonrxilfer, B .W.VANBURGSTEEDEN. Art. 6 OvemachteD buiten bet gesticht mag geen plaat? hebben, zonder verlof, wat de mannen betreftvan den Vooriitter van Regenten, en wat de vrouwen aangaat van de Presidente van het College van Regentessen. Aanvragen tot het hekomen van dit verlof worden door de gastehngen aan den binnenvader of de moe der gedaan. Art 7. Het is den gaatalingen verboden eet- of drinkwaren of andere zaken, aan bet gesticht beboorende, naar elders te vervoeren of te doen vervoeren Zij rullen gedoogea dat de binnenvader, indien luj zulks noodig oordeelt, de kist of kast tot bet instellen van een onderzoek opent, en zijn verplicht daartoe den elcatel aftegevenwelke sleutelingeval de gas teling, bij ernstige ziekte naar de ziekenkamer worden .vervoerd, door den binnenvader of de moeder in bewaring wordt genomen Art. 8. Zonder verlof van den binnenvader zullen de gaetelin gen geene bezoeken van familieleden of bekenden ontvan gen, dan aUéén.desWoensdags namiddags van 2 tot4 uren De bezoekers of bezoeksters zullen de hoofddeur van het gesticht binnenkomen en uitgaaneu in geen geval door 6e» der andere toegangen Art 9. De gastelingen zijn verplicht, bij het in- en uitgaan van de buitendeur van het portaal, die behoorlijk te sluiten Art 10. Ingeval van met-nakoming der in dit reglement omschreven verphehtuigen, ofwel wanneer gastehngen ach aan misbruik van sterkendrank of wangedrag achnldigmaken, wordt hun. hoogstens voorden tijd van 14 dagen het uitgaan belet, terwijl aj ingeval van herhaling uit het gesticht kunnen worden verwijderd. Aldus vastgesteld door Regenten van het St Pieters- en Bloklands Gasthuis te Amersfoort, in hunne vergadering van den 17 November 1885.

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 13