Aanwinsten van de bibliotheek van de Historische Kring Gezocht: luchtfoto Ons verenigingsblad heeft nog steeds geen naam. Na zoveel jaren 13!) wordt het toch wel eens tijd. dat daar verandering in komt. Wie bedenkt een mooie en geschikte naam voor ons blad? Uw voorstel kunt u schrifte lijk indienen bij onze secretaris, dhr J.Blom Landjonker 57 of bi j een van de andere bestuursleden. Het bestuur zal uit de inge zonden namen een keuze maken, die beloond zal worden met het onlangs ver schenen boek "Leusden, geschiedenis en architectuur". Per 1 oktober is de gemeentearchivaris de heer Van Rooyen benoemd tot adjunct streekarchivaris in Woerden. Diverse leden zullen hem kennen als de man. die de archiefstukken uit de kelder van de gemeen te te voorschijn haalde en die op gestelde vragen elke bezoeker van het archief op vriendelijke wijze te woord stond. Hij schreef het bestuur een afscheidsbrief, waar in hij zijn laatste dienst aan de onderzoekers onder ons bewees. Citaat uit zijn brief: "1. De registers van de burgerlijke stand en de oude bevolkingsregisters van Leusden en Stoutenburg zijn op microfiches gezet. Het is hierdoor mogelijk dat de Gemeentelijke Archiefdienst na mijn vertrek (tijdelijk) de dienstverlening wat betreft deze persoonsgegevens voortzet. Vermoedelijk zal het nog wel enige maanden duren dat er in mijn opvolging is voorzien. nummers van de archivaris Fruin (S 1, S 2 enz.), waarnaar de heren Verduin c.s. dikwijls verwezen, worden niet meer gebruikt). Onder de bijlagen van de inventaris bevinden zich overzichten van de bouwvergunningen van Stoutenburg 1905-1930; personen genoemd in de oude akten van idemniteit; en persoons namen genoemd in de beschrijvingen van de archiefbestanddelen van het gerecht en de gemeente Stoutenburg uit de periode 1599-1930. Al met al vormt deze inventaris hopelijk een mooie toe gang die zijn dienst bewijst voor de geschiedschrijving van de voormalige gemeente Stoutenburg. Belangstellenden die met het geïnventariseerde archief willen werken, kunnen het beste nog even wachten op de nieuwe archivaris." Hierbij willen we de heer Van Rooyen harte lijk danken voor alle diensten aan de Kring bewezen. W.Bos Nieuwe leden: Jan Hoogendoorn, Nieuwegein Fam.Bunnik, Leusden Mevr.Van Dalen, Leusden A.J.Salverda, Leusden K.Kuizenga, Leusden 2. Onlangs heb ik de inventarisatie afgerond van het oude archief van Stoutenburg (tot 1930). In de inventaris is een con- cordans opgenomen, daar het archief van het gerecht hernummerd is. (De bekende Op dinsdag 8 september jl. werd in de raad zaal van het gemeentehuis in Leusden het eerste exemplaar van het boek Leusden, geschiedenis en architectuur gepresenteerd. Het is het 21e deel in de reeks "Monumenten-Inventarisatie Provincie Utrecht". Uitgeverij Kerckebosch in Zeist heeft er een mooi werk van gemaakt (ISBN 90-6720-202-9). Voor mensen die geïnteresseerd zijn in Leusden is dit boek een overvloedige bron van informatie. Vele aspecten van onze gemeente worden besproken. Om enkele voorbeelden te geven: de gren zen van de gemeente en de wijzigingen daarvan in de loop van de tijd. het natuurlij ke landschap, de geschiedenis, de ontginnin gen, de Grebbelinie en de bijzondere gebou wen, zoals kerken, landgoederen, buiten plaatsen, schaapskooien, tolhuizen en scho len. De vele foto's die het boek sieren, zijn alle gemaakt door Henk Bol. fotograaf van de provincie Utrecht. Al zijn ze wat klein van formaat, ze zijn een lust voor het oog. Het aardige van dit boek is, dat het ook te gebruiken als wandel- en fietsgids. Wie eens bijvoorbeeld de Hessenweg afslentert, kan uit dit boek informatie halen over allerlei typen boerderijen: langhuisboerderijen, dwarshuisboerderijen, krukhuisboerderijen en gewone boerderijen. Echte kenners blijken nu al kleinere en gro tere gebreken in dit boek aan te kunnen wij zen. Daaruit kan men afleiden hoe intensief zij dit reeds bestudeerd hebben, een bewijs van het grote belang ervan. Zij zullen al deze onvolkomenheden verzamelen, zodat het boek samen met de aanvullingen van grote waarde zal worden voor de bestude ring van de geschiedenis van Leusden. van de bibliotheek van de Historische Kring Geschiedenis van het onderwijs te Leusden en Stoutenburg in de 19e eeuw, door G.van Leeuwen. Plakboek met krantenknipsels over de geschiedenis van Achterveld, van J.Schouten, periode 1970-1972, 1973- 1979, 1983-1993. Rond de Molen van Bavoort, door W.Bos. Ik ben op zoek naar een luchtfoto van de boerderij 't Spul, toen deze nog geheel in bedrijf was, dus zonder nieuwbouw er omheen. Op de tentoonstelling van de Historische Kring in de kelder van het Gemeentehuis, in of omstreeks 1990, hing een uitvergroting van een luchtfoto van dit boerderij-complex. Ik ben opgegroeid op deze boerderij en zou deze foto graag hebben. Wie kan mij helpen. Corrie de Kruyff, Ruige Velddreef 60, Leusden. Prijsvraag Vertrek de heer J.F. Van Rooyen Ledenmutaties H.Th. Hormann Nieuwe aanwinsten

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 3