Herinneringen uit 't Ros Beyaart Kalveen staat, zou een vervalsing zijn: "De oorkondenleer leert ons, dat deze 'kopie' veeleer een vervalsing is en dat ze inzake vormgeving heslist niet stoelt op een origi neel. Als bijlage laten wij zo'n kopie vol gen." (zie Thorn, p.4-6) 11Abdij. p. 6 12. GU, p. 115 en 116 13. Abdij, p. 6 14. Thorn, p. 4 15. Abdij, p. 6 16. Thorn, p. 7 voetnoten 17 t/m 23 uit Rij: 17: p.17, 18: p. 19-20, 19: p.43-79, 20: p.79, 21: p.81,22: p.89-105 en 23: p. 109-121 24. Rij, p. 27, op 10 mei 995 25. Otto III (regeringsperiode 983-1 (K)2, vanaf 996 als keizer); hij was de kleinzoon van Otto I; Ansfridus diende deze keizer al in 961 26. Ansfridus kan ca. 936 geboren zijn (zie voetnoot 8); dan was hij in 995 ongeveer 60 I jaar. 27. Rij, p.27, de bisschopsbenoeming vond plaats in Aken, nog in 995 In april 1998 liet mevrouw M. van Zandbrink-Hilhorst zich interviewen op een bijeenkomst van de Algemene Nederlandse Ouderen Bond (ANBO) door mevrouw S. van Leen. Zij vertelde daarin van haar jeugdherinne ringen uil het vroegere Hamersveld. Zij is geboren in 't Ros Beyaart en stamt van de bekende Hamersveldse familie Hilhorst. Het onderstaande is een verslag, dat mevrouw Van Zandbrink direct na de bijeen komst op ons verzoek op schrift stelde. Met haar toestemming wordt het hier geplaatst. Wij willen haar hiervoor hartelijk dank zeg gen! W.Bos 28. Was Lampertus van Metz aanwezig bij de bisschopsbenoeming? 29. de Hohorst 30. Rij, p.31. Van Rij veronderstelt de Eem; commentaar: vanuit Utrecht komend hoeft niemand de Eem over te steken om bij de Hohorst te komen; wordt de voorloper van de Luntersebeek bedoeld? 31. Rij, p.31, mogelijk in 1006 32. Rij, p.31, de door de bisschop op zijn jaarlijkse visitatiereis door zijn diocees gehouden synodale rechtbank 33. lees: de Noormannen in 1007 34. Rij, p.35, op 3 mei 1010; mijn aanvul ling: hij zal toen ongeveer 75 jaar geweest zijn (zie de voetnoten 8 en 26) 35. Rij. p.37, de Kromme Rijn 36. Thorn, p. 7 37. Abdij, p. 21 38. GU, p. 326 en 327 39. Rij, p. XVII 40. Rij, p. XX 41Thorn, p. 7 42. GU, p. 326 'n Klein stukje geschiedenis uit de jaren van mijn jeugd. Ik werd geboren 15 februari 1921 in "'t Ros Beyaart" in Hamersveld gemeente Leusden. Ons gezin bestond uit vader, moeder, drie dochters en één zoon. Ik was de jongste. Wij hadden een kruideniers winkel en een café. Wij woonden tussen de kerk en de katholieke school (het vroegere St.Ansfridusklooster, W.B.) Het dorp Hamersveld bestond toen uit: De Hamersveldseweg richting Leusbroek, de Asschatterweg richting Achterveld, de Zwarteweg richting Stoutenburg en de Heiligenbergerweg. die liep naar Amersfoort. Een deel van de Heiligenbergerweg heeft een andere naam gekregen en wel Burgemeester De Beaufortweg. Wij hadden in onze gemeente toen ongeveer zo'n 7000 inwoners, terwijl het er nu zo'n 28000 zijn. Vroeger was 't zo, dat er veel boeren die hier woonden, 's zondags altijd ter kerke kwamen. Zij kwamen dan met tentwagentjes naar de Ros Beyaart met vrouw en kinderen, want bij ons katholieken was het zo: als je 7 jaar werd, dan deed je je eerste communie en dan waren wij ook verplicht om 's zon dags naar de kerk te gaan. Wij hadden 's zondagsmorgens een man, die er om 7 uur al was, om als de kerkgangers kwamen, de paarden uit te spannen en ze bij ons in de paardenstal te plaatsen. Naast de Ros Beyaart stond een grote schuur en daar werden dan de paarden inge zet. Die schuur staat er nog, maar dat is nu intussen "'t Zustertje" geworden. De wagen tjes werden allemaal vóór de Ros Beyaart geplaatst. Mijn moeder en m'n oudste zus gingen dan ook altijd om half acht naar de eerste (kerk)dienst en dan moest mijn andere zus en ik al de boodschappen klaar maken, want de mensen, die met de wagentjes kwamen, hadden dan ook hun boodschappentassen bij zich met de winkelboekjes erbij en dan moesten onder de dienst al die boodschap pen klaar gemaakt worden. In de winkel stonden allemaal bakken op een rij: met havermout, gort, rijst, suiker, bruine suiker, vermicelli, van alles wat men zo nodig heeft. Op de toonbank hadden wij ook een koffiemolen, staan, zodat als de mensen dat wilden, je ook de koffie moest malen: grof of fijn. Er stond ook een weeg schaal met gewichtjes. Alles ging per pond of ons, of meer of minder. Alles werd dus geschept in zakjes en werd zo afgewogen. Onder de toonbank stond de grote stroop bus. De klanten brachten dan een kan of potje mee, die moest eerst gewogen worden en dan moest hij vol gegoten worden, 't Is best wel eens gebeurd, dat door dat wij zo druk waren de pot overstroomde en dat was heel, heel erg! Dan moesten mijn zus en ik ook nog zorgen, dat als de mensen uit de kerk kwamen de koffie klaar was. Wij hadden namelijk een grote huiskamer, die de koffiekamer werd genoemd, 's Zaterdagsavonds werden er dan al zo'n vijfentwintig tot dertig kopjes neer gezet, stoelen allemaal op een rij, zodat de vrouwen daar konden zitten en dan kregen zij de koffie gratis, en dan kwamen de vrou wen hun nieuwtjes uitwisselen. Mijn moeder en oudste zus stonden dan intussen achter de toonbank de boekjes op te tellen; de boodschappen hadden wij intussen al in de tentwagens geplaatst. Half acht was de eerste dienst, uit om half negen, dan naar de Ros Beyaaart koffie drin ken en om kwart over negen, half tien reden ze naar huis. Maar nou wil ik het ook nog over de mannen hebben. Als die uit de kerk kwamen gingen ze naar het café, toen nog herberg genoemd. Daar kochten ze 1 of 2 koppen koffie, staken ze een goeie sigaar op, die zij daar ook kochten en dan ook nog wel een borreltje. En dat verzorgde dan mijn vader en mijn broer weer. De man, die de paarden uitspande moest die dan ook weer inspannen. Dat gebeurde alle maal op zondag. De winkel bleef dan wel de hele dag open, maar dan was het 's middags veel rustiger. Soms kwamen er kinderen, die voor een paar centen drop kwamen kopen of zoethout. Ook hadden wij klanten, waar de bood schappen thuis werden gebracht. Tassen aan de fiets. Toen werden er ook tonnetjes gele zeep verkocht. Die werden dan op de baga gedrager gezet en zo thuis gebracht. In het café hadden wij regelmatig bruiloften. Dan hadden we een mevrouw, die altijd kwam koken; wij moesten bedienen en er werden ook vaak nichtjes van het bruidspaar uitgenodigd, die dan ook meehielpen. Ook begrafenisssen waren bij ons in het café. Dan kwamen de mensen na de uitvaart naar ons toe; dan stonden er allemaal dissen netjes gedekt en werd er koffie gedronken

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 7