Nog enkele gedichten over Leusden en broodjes gegeten, meestal met kaas. Ze moesten de broodjes of gewoon gesneden brood zelf smeren. Vergaderingen werden bij ons ook gehou den. En later werd er ook een toneelvereni ging opgericht. Twee maal in het jaar werd er dan een uitvoering gegeven. De repetities waren dan ook in de achterzaal. De opkomst was altijd heel geweldig, want dat was hèt uitje voor de mensen van het dorp. Dan nu over de grote schuur die naast ons huis stond, waarvan de helft was ingedeeld als paardenstal en in de ander helft stond een vrachtwagen, die mijn vader gebruikte om de boeren te voorzien van lijnkoeken en meel van de SOL (Stichtse Olie- en Lijnkoekenfabriek) Dan kwam om de paar weken een vertegen woordiger uit Utrecht de boeren langs om bestellingen op te nemen, en dan werd dat weer door mijn vader thuis bezorgd. Ik kan me ook nog herinneren, dat er bij ons wel eens kostgangers in huis waren. Toen in 1929 de Coöperatie gebouwd werd, hadden wij een meneer uit Rotterdam, die dan 's maandagsmorgens kwam en bleef tot vrij dagavond. Er is een tijd geweest, dat we er zelfs drie in de kost hadden. Maar het ging allemaal heel eenvoudig. Zij aten gewoon met ons mee aan tafel en sliepen op de zol der. Heel gezellig! Toen stelden ze nog geen hoge eisen. Toen was ons dorp altijd heel rustig, totdat in 1939 de mobilisatie uitbrak. Toen kwa men naar Hamersveld vele militairen, die hier overal ingekwartierd werden. Ons café werd cantine voor de soldaten en dat was een in- en uitlopen. Voor ons heel druk. Boven het café lag een grote zolder. Aan de achterkant daarvan zaten heel grote ramen. Vanaf buiten werd er een hele grote trap gemaakt en zo hadden wij wel zo'n der tig militairen, die oprij daar hun domein hadden en daar konden slapen. Totdat 10 mei de oorlog uitbrak. Toen moest heel Hamersveld evacueren. De boeren moesten met al hun vee vluchten naar Wijk bi j Duurstede en wij moesten naar de Coöperatie met enkele dingen, die we mee konden nemen, werden op de trein gezet en gingen naar Noord-Holland. Wij kwamen in Limmen terecht en werden naar een school gebracht en vandaar uit kregen wij een plaats toegewezen. Nog meer plaat sen zoals Castricum, De Rijp. alles zat vol met mensen van Hamersveld en Stoutenburg. Ook Achterveld moest voor een deel weg. Ik moet zeggen, dat ons gezin het ontzettend goed heeft gehad. Vader, moeder en wij drie zussen. Mijn broer zat bij de motorbrigade in Wassenaar. Hij heeft de oorlog ook over leefd. Op 18 mei konden wij naar huis terugkeren. De Duitsers waren er toen. Toen wij thuis kwamen was er heel wat weggehaald. Er was veel gestolen. Vooral koffie, thee en dergelijke. Ook waren ze de kelder ingedo ken, waar jenever en wijn stond opgeslagen, en waar ze dan ook een voorraad van heb ben meegenomen. Het was een verschrikke lijke tijd. Er zijn in dit dorp ook nog mensen doodgeschoten. In Asschat staat er een monument. U zult dat wel weten, omdat er op 4 mei altijd een dodenherdenking is. Wij hebben het gelukkig overleefd en toen begon de tijd, dat alles op de bon ging. Mijn oudste zus regelde alles voor de winkel. Altijd maar bonnen plakken en naar het dis tributiekantoor om de bonnen in te leveren, waar je dan weer toewijzigingen kreeg, waarop je in zekere mate aangeleverd kreeg. In mei 1945 werd er gecapituleerd en zo zachtjes aan kwam alles weer op gang. Boerderijen, die opnieuw opgebouwd moes ten worden en na vele jaren overal nieuw bouw totdat het nu een groot dorp geworden is. In 1946 zijn wij alle vier kinderen getrouwd. Mijn broer is in de zaak terecht gekomen. Toen de oorlog voorbij was en mijn broer de zaak had overgenomen, namen zo zachtjes aan de paarden en tent wagentjes af, want de tijden werden weer beter. Mijn broer schafte een auto aan en toen werden de boodschappen thuis gebracht. De grote schuur werd omgebouwd en inge richt. Dokter Braun kreeg daar een wachtka mer en spreekkamer. Zuster Angela heeft daar ook de mensen ontvangen, want het werd tevens ingericht als consultatiebureau. En boven werd de naaischool ingericht. Een zuster gaf daar naailes. En beneden was er nog een deel, dat ingericht werd voor was keuken voor de zusters, die daar dan ook de was deden voor de bejaarden, die in het huis woonden".!Huize St-Ansfridus, W.B.) Uit: EEMLANDSCH TEMPE van Pieter Pijpers enkele "gedichten", die betrekking hebben op Leusden.(Zie ook vorig nummer van dit blad). "Dus getuigen aller monden, "Wandelaars:"dus antwoord gy, Willibrord! wat dankbetooning Wyd ons hart u, tot belooning! Dat uwe deugd-bekrooning Door God zelv' geschonken zy! WY VINDEN EEN DOODSHOOFD Doodshoofd, dat daar heenenrolt! 't Zy men op uwe armoe schold, 't Zy uw aanblik kon doen beeven. Tot een' hoogen rang verheven. Waar geboorte of rykdom gold: Doodshoofd, met een vlechtje hairen! Spreek: kunt gy aan ons verklaaren. Op wiens romp gy hebt gestaan? De dood ziet, in zyn woede. Welk een' trots de mensch ooit voedde. Armen, ryken eedlen bloede met verachtende oogen aan. LEUSDEN 'k Smeek u, zeg ons, Leusdenaar! Stichtte Willibrordus daar. Midden in uw korenschooven. Zelf dit kerk, om God te looven? Stond daarin zyn eerste altaar. Op de Nederlandsche gronden? DE HEILIGE BERG Zangers! sla hooger toon: Zo veel prachts zyt ge ongewoon. Hoe zult gy den luister maaien. Waar onze oogen in verdwaalen? Heiige berg! hoe fier, hoe schoon Rysl gy boven vyvers, laanen. Vyvers, blank van witte zwaanen. Van Pieter Pijpers (1748-1805) is vrij veel bekend. Hij was namelijk in de revolutio nairejaren tegen het einde van de 18e eeuw een vooraanstaande inwoner van Amersfoort. In Dr.J.A.Brongers, Historische Encyclopedie van Amersfoort is een hele kolom aan hem gewijd. Daarin vinden we ook de informatie dat zijn gedichten hem fataal geworden zijn. "Voor zijn (dichtbundel) "Eemlandsch Tempe" (1803) ontving hij van het Amersfoortse gemeentebestuur een zilve ren geschenk. Het leverde hem echter in de kennelijk wat kritischer "Kunst- en Letterbode" een zodanig schimpschrift op, dat hij met dichten stopte. Verbitterd stierf hij een jaar daarna". (Redactie)

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 8