Gezagdragers Amersfoort 1405-1795 338 339 Historische Sprokkels We ontvingen van ons medebestuurslid Drs. H. Th. Hormann deel 18 van de Historische Toegangen van de Gelderse Vallei met bovenstaande titel. Abraham van Bemmel noemt in zijn "Beschrijving van de stad Amersfoort deel II in 1760 honderden gezagdragers van Amersfoort in het genoemde tijdperk. Hij doet dat chronologisch per jaar geeft hij de namen van de dan functionerende gezagdra gers met enkele bijzonderheden. Voor de onderzoeker kan dat heel prettig zijn als er tenminste naar jaar gezocht wordt. Heel anders wordt het als men op naam gaat zoe ken. Dat wordt dan. in het ongunstigste geval, bijna 400 jaar nalopen voor één naam. Een eindeloos gezoek. Het is de verdienste van de samensteller van dit register, dat hij er een andere en veel snellere ingang van gemaakt heeft door de namen alfabetisch op te nemen. Het zal hem wel wat tijd en zweetdruppels gekost heb ben. maar de gebruikers zullen hem er dank baar voor zijn. Wie een naam zoekt van een gezagdrager in Amersfoort heeft de gezoch te gegevens in enkele seconden voor zich!. Is dit niet een wat elitaire Amersfoortse zaak? In zekere zin wel, maar laten we niet vergeten dat de gezagdragers in Amersfoort vaak van (zeer) welgestelde afkomst waren en zeker in die tijd daardoor ook zeer invloedrijk waren, zodat door één persoon meerdere ambten na elkaar of soms gelijktij dig uitgeoefend werden. Bovendien werden de ambten bij invloedrijke families menig maal van vader op zoon overgedragen. En.... daar gaat het om, deze vooraanstaande, rijke lieden, belegden hun geld in land en boerde rijen. Heel wat hoeven in Leusden en omge ving waren in hun bezit. Bij enig historische onderzoek, ook in Leusden, komt men bijna vanzelfsprekend Amersfoortse notabelen tegen. Van meer dan 1500 namen met achternamen wordt in dit register vermeld welke functies in welke jaren bekleed werden. Een aan winst dus. Eén kritische noot. Bij de verantwoording is een lijstje gebruikte afkortingen opgeno men. Het zou aanbeveling verdienen om bij een volgende druk een korte omschrijving te geven van de genoemde ambten. Niet iedere lezer weet waarschijnlijk wat een cameraar of vyve is. Overigens van harte aanbevolen. W.Bos Over geschiedenis behoeven niet altijd dikke boeken of uitgebreide artikelen geschreven te worden. Soms zijn kleine fragmenten wel net zo leuk. Hierbij twee voorbeelden Het artikel uit de Katholieke Illustratie uit 1887 laat zien hoe onveilig het honderd jaar geleden op de Leusderhei nog kon zijn. De titel zou kunnen luiden: "Het slachtoffer van een niet begane moord". Het artikel werd mij toegezonden door een bestuurslid van de Historische Vereniging in Hoevelaken, de heer G.Raven. De rekening van een bakker op de Schutterhoeflaan (zijweg van de Arnhemseweg) uit 1935 komt uit het archief van de Dorpskerk in Leusden-Zuid. De Schutterhoeflaan werd aangelegd en met huizen bebouwd in de jaren 1919-1937. Planologisch geen succesnummer! Op de hoek van de Arnhemseweg was een bakkerij annex winkel gevestigd. Het pand staat daar nog steeds. De ingang van de win kel, precies op de hoek is nog duidelijk her kenbaar. Bakker Hoogendoorn leverde ken nelijk brood voor de armen van de diaconie en wel elke dag voor ongeveer zestig cent, noteerde wekelijks zijn leveranties en stuur de na ca. twee maanden de rekening. Ook andere bakkers in Leusden leverden dagelijks brood aan de armen. Vaak waren dat zware roggebroden van vijf kilo! W.Bos No 26,21e Jaargang 1887 Kath. Illustratie Uit een artikel geschreven n.a.v. Mgr.P.G.Schagt in het jaar 1887. op ongeveer 14-jarige leeftijd toch had de jeugdige Schagt het ongeluk zijn braven T. Hoogendoorn 7 -■I m vader, en wel door een noodlottig ongeval, te verliezen. Zijn vader (boekhouder en chef op de weverij van firma Westerkappel en hoofd te Haarlem), werd op reis voor deze firma, op de toenmaals nog onveilige heide van Amersfoort door een struikrover aange vallen, die hem zijne geldswaarde afvorder de; —dan Schagt, van den eerste schrik bekomen, diende de aanvaller met zijn stok zulk een pak slagen toe, dat die hem voor zijne voeten zag nedertuimelen. In de stellige verbeelding een manslag te hebben begaan ijlde hij nu als een gejaagde naar Amersfoort en bracht dadelijk het gebeurde in kennis van de bevoegde magt. Dan ofschoon na ingesteld onderzoek scha duw noch schijn van een manslag gebleken was en de roover slechts een welverdiend pak slagen had gekregen, had de schrik Schagt zo aangegrepen dat hij te huis komende onmiddellijk ernstig ziek werd, en de ijlende koortsen, die hem te grave sleep ten, genoegzaam bewezen, dat aan het voor gevallene alleen zijn dood te wijten was. rL Electrische Brood- cn Banketbakkerij - .DE SCHUTTER". Chocolade en Bonbon* Schutterhoeflaan lensden Leusden. 193 \OTA-- Jj y\.t«P JAja V\.M.

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 12