Aanwinsten bibliotheek Aanwinsten van de bibliotheek van de Historische Kring 324 Stichtenaren uit vroeger jaren, deel 2. Uitgave van de afdeling Utrecht der Ned.Genealogische Vereniging, t.g.v. 50- jarig bestaan. Honderd jaar Katholiek Onderwijs in Leusden 1998. Uitgave van de Stichting Katholiek Onderwijs. Utrechtse biografieën: Kernland 1. Uitgave van de Stichting Publikaties Oud-Utrecht (S.P.O.U.) in samenwerking met plaatselijke oudheidkundige verenigingen, waaronder Historische Kring Leusden. In deze uitgave worden 40 korte levensbeschrijvingen gege ven van personen uit alle tijden die hun spo ren in de provincie Utrecht hebben nagela ten. Uit Leusden treffen we aan: Anna Aleida de Beaufort. Albert Buining, Jeanne Fauré, Gijs van den Hengel, Jan Agges Scholten en Ruurd Visser. Leusden van de straat af gezien. De geschiedenis van Leusden in het kort en een beschrijving van de achtergrond en beteke nis van alle in Leusden tot medio 1998 bekende wijken, buurten en straten. Het boekje is onder redactie van Ben K.Muller en met financiële bijdrage van de Rabobank Leusden uitgegeven. Leusden in oude ansichten, deel 2. Samengesteld door J.Schouten met fotome dewerker F.van Loenen. Gevangen op de Veluwe. Ervaringen van ondergedoken geallieerde militairen op de Veluwe in de winter 1944/1945, opgetekend door W.Noordman. Als onderduikadressen worden ook boerde rijen in Achterveld genoemd. H.Th Hermann Leden van de Historische Kring Hoogland hebben het feit dat hun gemeente op 1 janu ari 1999 precies 25 jaar geleden ingelijfd is bij de gemeente Amersfoort, aangegrepen om een bijzonder boekje te publiceren. Het is een themanummer geworden van hun tijd schrift De Bewaarsman (5e jaargang nr. 5, januari 1999). Onder de titel Boer, bestuur der en brandweerman beschrijven zij daarin de geschiedenis van de gemeente Hoogland tussen de jaren 1811-1973. In een begeleidend briefje vragen zij specia le aandacht voor hun publicatie. Zij merken op dat er in de provincie Utrecht niet eerder zo'n complete studie is verschenen van een Utrechtse gemeente. Andere publicaties betreffen steeds een beperkter onderwerp of een kortere periode. De auteurs hopen dat hun themanummer tot inspiratie kan dienen voor andere gemeenten. Met de allitererende titel Boer, bestuurder en brandweerman menen de auteurs de kleinschaligheid van Hoogland te kunnen illustreren. Hoogland was een agrarische gemeente. Er kan gemakkelijk een boer gevonden worden die ook nog eens bestuur der en brandweerman geweest is. Deze com binatie van functies vormt overigens in onze regio geen uitzondering. Na de Inleiding volgen drie hoofdstukken over het Bestuur het Beleid en de Diensten van de gemeente Hoogland. Niets mense lijks, in goede en kwade zin, was de Hooglanders vreemd. Zeeuwen heten zuinig te zijn. Hooglanders kunnen delen in die eer. Huisartsen en onderwijzers vertrokken naar elders, omdat de gemeente hen te karig beloonde. Inwoners liepen langer in de modder dan wenselijk was, omdat de gemeente geen geld wilde of kon uittrekken voor straatstenen. Gulheid en moed kan men ook aantreffen. Zo gaf burgemeester baron Van Tuyll van Serooskerken in 1919 een groot feest op zijn landgoed Coelhorst. In de Tweede Wereldoorlog hielpen twee "goede" agenten van politie het verzet. Het boekje besluit met het hoofdstuk Gids voor verder onderzoek. Daarin komen archieven aan de orde en staan naamlijsten van allerlei functionarissen. Lijsten met lite ratuuropgaven complementeren het geheel. De auteurs Gijs Hilhorst, Gerard Raven en Nellie van Vulpen hebben een publicatie tot stand gebracht waarin veel relevante infor matie staat. De uitgave ziet er verzorgd uit. Een echte aanrader. Wist u dat Hoogland, net als Achterveld, een Vilderskerkhof heeft? Neen? Lezen dus. Het Jaarboek 1998 van de Vereniging Oud- Utrecht bevat weer belangwekkende artike len over de stad en provincie Utrecht. Onderwerpen zijn: de Dom van Utrecht van bisschop Adelbold II, de ontvening van de regio Soest (dit artikel geeft ook informatie over Leusden), een vergelijking van het Utrechtse genootschap Naturae et Artibus met het Amsterdamse Natura Artis Magister, een verhaal vol list en bedrog over beleggers en bedriegers in de periode 1720-1750, twee artikelen over de Utrechtse schilder Aelbert Jansz van de Schoor en een uiteenzetting over de stad Utrecht en de eerste stoomvaart op de Nederlandse binnenwateren. Het fraai geïllustreerde Jaarboek besluit met een over zicht van de belangrijkste gebeurtenissen in de stad en provincie Utrecht. Er zijn twee delen binnengekomen uit de reeks Archeologische Kroniek Provincie Utrecht. Zij bestrijken de jaren 1994-1995 en 1996-1997. Deze kronieken worden steeds omvangrijker, wat een weerspiegeling is van het toegenomen aantal ingrepen in de ruimtelijke ordening en daarmee het toege nomen aantal bedreigingen van ons bode marchief. Aan de andere kant blijkt steeds meer het gegroeide besef, dat het landschap en de bodem bergplaatsen zijn van onze cul tuurgeschiedenis en daarmee van onze eigenheid. Er zijn ook weer verrassende en belangwekkende vondsten gedaan in en om Amersfoort. Vandaar dat deze kronieken onmisbaar zijn voor iedereen die belangstel ling heeft voor archeologie en regionale geschiedenis. Dus ook voor iedereen die Leusden een goed hart toedraagt.

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 5