De eerste de Beaufort in Leusden W.Bos Bij mijn familieonderzoek ca. 30 jaar gele den kwam ik toevallig in het doopboek van de Gereformeerde (Hervormde) kerk te Ysselstein een opvallende doopaantekening tegen. Meestal werd bij een doop vermeld de naam van de dopeling, de beide ouders, soms die van de getuige(n), ook wel peter of meter genoemd en de doopdatum. Op 16 juli 1775 werd een doop wel zeer uit voerig vermeld als volgt: (gedoopt) WILLEM HENDRIK z.v. De Heer Mr. Joachim Ferdinand De Beaufort Heer van Duyvendijk Drossard der Stadt en Baronie van Ysselsteijn en Vrouwe Anna Digna van Gelre Tot Peter den hoog Welgebooren Heer Hans Willem Renger Lieutenant- Generaal van de cavalerie. President van den Hogen Krijgsraad der verenigde Nederlanden mitsgaders Kamerheer van Haare Koningl. Hoogheid Mevrouwe Princesse van Orange en Nassau, etc. etc. etc. en zijn Hoog Welgeb. Echtgenoote, Vrouwe Anna Helena Henriëtte de Beaufort. De dopeling van zulke hoge afkomst is dus Willem Hendrik de Beaufort, de eerste uit dit geslacht, die zich in Leusden vestigde. Nu speelt in Leusen nogal eens de gedachte, dat deze familie De Beaufort al vanaf oerou de tijden hier gevestigd was. Toch is dat pas kort na 1800 dus bijna 200 jaar het geval, wat op zich nog een respectabele tijd is. De Frans klinkende naam doet natuurlijk vermoeden, dat de wortels van het geslacht in Frankrijk hebben gelegen en zelfs meer dan dat. De Beaufort, in het Nederlands dus van Beaufort, verwijst naar een bepaalde plaats in Frankrijk, zoals bij ons, om maar een paar willekeurige Leusdense namen van Ingen, van Alphen, van Hoorn te noemen, een bepaalde plaats van herkomst aangeeft. De grote Michelinverkeersatlas van Frankrijk, die alle steden en dorpjes tot de kleinste toe vermeldt, geeft drie plaatsen aan die de naam Beaufort dragen: twee ervan liggen in Oost-Frankrijk: in de buurt van het meer van Génève en bij Albertville, de derde in het westen bij Tours. Heeft inderdaad de wieg van de voorvaderen van deze familie in één van deze plaatsen gestaan? Mogelijk kan een verder genealo gisch onderzoek in Frankrijk zekerheid geven.Wel is het zo, dat de eerste De Beaufort, die zich in Nederland vestigde was Pierre (Piet) de Beaufort geboren in 1595 te Sédan (Noord-Frankrijk) als zoon van Paul de Beaufort en Barbe Barreau. Paul was kleermaker en koopman te Sédan. Zijn voorgeslacht was afkomstig van Meaux ten oosten van Parijs. In 1613 komt Pierre naar de Nederlanden en vestigt zich in 1645 in het Zeeuwse stadje Hulst en is dan getrouwd met Anna Colvé uit een aanzien lijk Zeeuws geslacht. Hij overlijdt in 1661. De Beauforts blijven daar vele jaren wonen. Zij bekleden hoge ambten. Zijn achterkleinzoon, die naar hem ver noemd is: Pieter Benjamin de Beaufort( 1688-1777) verhuist naar Den Haag, dat ook toen al het bestuurscentrum van ons land was. Daar lagen ook meer kan sen voor hoge ambten, die de familie ambieerde. Zijn zoon Joachim Ferdinand de Beaufort (1719-1807gehuwd met Anna Digna van Gelre gaat in de Baronie van IJsselstein wonen, waar hij zoals het boven genoemde doopboek aangeeft, drossaart oftewel bestuurder van die stad was. Daar werd in 1774 hun zoon Willem Hendrik de Beaufort geboren, die zo'n grote invloed op het toen onaanzienlijke, landelij ke Leusden zou gaan uitoefenen. Hij stu deerde rechten in Utrecht, maar had ook grote belangstelling voor de landbouw. Al in 1805 werd hij secretaris van de Commissie van Landbouw te Utrecht. In 1800 liet hij zijn oog vallen op Leusden en kocht hij de eerst percelen grond bij Bavoort. In 1807 komt hij naar Leusden als hij de bestaande buitenplaats De Treek koopt. Enkele maanden daarna koopt hij Ooievaarshorst en in de volgende jaren breidt hij zijn bezit uit met nog een aantal Leusdense boerderijen. De familie was rijk en kon zich deze aankopen kennelijk per mitteren. Zo wordt een groot landgoed gevormd. Hij was hier echter niet gekomen om alleen zijn grondbezit uit te breiden. Hij had een doel voor ogen: uitbreiding van de cultuur grond en verbetering daarvan door ontgin ning en beplanting. Hij vond twee geestver wanten. De eerst was Huibert M.A.J. Asch van Wijck, die vanaf 1816 eigenaar was van Henschoten en andere landerijen in Woudenberg. De tweede was Jan Bernard Stoop, die tussen 1826 en 1846 honderden bunders hei en bos kocht in Zeist en Woudenberg en die productief maakte. De bezittingen van beide heren gingen door huwelijk met resp. de dochter van Stoop en de kleindochter van Asch van Wijck in de loop van de 19e eeuw over in handen van de nazaten van Willem Hendrik de Beaufort. Zo werd met Leusden als bakermat een groot twintigste eeuws landgoed gevormd, waaraan nog steeds de naam van De Beaufort verbonden is. N.B. Stichting "De Boom", die ook verbon den is met de familie De Beaufort is pas ontstaan vanaf 1879 door de kleinzoon van de bovengenoemde Willem Hendrik: Arnout Jan de Beaufort, die bijna uitsluitend door aankopen van boerderijen ook een groot landgoed tot stand bracht. Hij liet ook het landhuis "De Boom" bouwen vanaf 1879. Hij was en tijdlang burgemeester van Leusden en Stoutenburg. Zijn enige dochter Anna Aleida de Beaufort erfde dit landgoed in 1929 en maakte er een Stichting van. Zij was in Leusden algemeen bekend als "juf frouw Annie van De Boom", die in de herin nering van vele Leusdenaren nog voortleeft. Een korte biografie van haar is opgenomen in Utrechtse biografieën, Eemland I, dat omstreeks half november a.s.verschijnt. Bronnen: Het Utrechts Archief, Inventaris no. 53 Familie De Beaufort Hoe uit een Frankische villa een 20e euws landgoed ontstond, W.A.G.Perks, 1965 Willem Hendrik de Beaufort (1774-1829) HISTORISCHL HISTORISCHE i

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 6