De landgoederen van de Gelderse Vallei zes stuivers van gegeven moet worden in 't gelag dus ieder drie stuivers. - Ook dit besluit werd door de secretaris genotu leerd, zij het waarschijnlijk met de nodige tegenzin, want het kostte hem geld: - In kennis van mij. Herman van den Hengel, secretaris. - Eind goed, al goed. Jacomijn en Hendrik zijn op 9 september 1798 in de RoomsKatholieke parochie te Achteveld getrouwd. In het jaar 1811 werd de burger lijke stand ingevoerd. Hendrik de Wit, oud 56 jaar, schreef zich in onder Stoutenburg, samen met zijn dochter Marietje, die toen 13 jaren telde. Dat Jacomijn niet werd ver meld, behoeft ons niet te verontrusten. De registers van 1811 noemden wel de namen van de vaders met hun kinderen, maar die van de moeders werden althans voorlopig nog achterwege gelaten. Het wapen van Kasteel Renswoude FOTOGRAFIE EN SAMENSTELLING GERRIT DE GRAAFF In de Gelderse Vallei liggen verschillende landgoederen. Sommige met een landhuis en andere weer niet. Hier en daar staat alleen nog maar een oud hek van de oprijlaan, een herinnering aan een glorieus verleden. In boeken over kastelen en landgoederen van Nederland wordt nauwelijks gerept over de landgoederen van de Gelderse Vallei Bij elkaar zijn het er toch nog heel wat. Speciaal wordt aandacht besteed aan het landschap, de bomen, de planten en dieren die er te vinden zijn. In het kort wordt even stil gestaan bij de bij zondere dingen, waarop de wandelaar moet letten als hij of zij het landgoed bezoekt. DE BIEZEN ,,De Biezen" was een van de weinige heren huizen van allure die Barneveld nog heeft gekend. Op dit huis rustte geen zegen. In het midden van de vorige eeuw stond daar een ander huis, dat brandde op 10 okto ber 1891 af. De eigenaar de heer H. H. Bertels liet ,.De Biezen" meteen weer opbouwen. Het verwisselde daarna verschil lende malen van eigenaar, zodat de buurt het huis al gauw ,,het huis van trekkende heren" noemde. In de oorlog was het een onderko men voor welgestelde joden en na de oorlog woonoord voor Molukkers. Het raakte in verval en werd onbewoonbaar verklaard. Op 9 augustus 1982 werd het gebouw gedeelte lijk door brand verwoest en later afgebro ken. Het trieste einde van een historisch erf goed. DE VANENBURG In de polder ten noorden van het dorp Putten ligt een kaarsrechte weg, de Vanenburgerallee, met in het midden een fraai wit huis „De Vanenburg" genaamd. De geschiedenis van „De Vanenburg" begint al in het jaar 1398. Het was toen een ver sterkte boerderij. Het huis zoals we dat nu kennen, is gebouwd in 1850. Jarenlang heeft de bekende familie Van Pallandt er gewoond. In 1928 is het landgoed verka veld. Het huis heeft jarenlang dienst gedaan als herstellingsoord. In 1985 werd „De Vanenburg" door een particulier aangekocht, teneinde hierin een hotel-restaurant te vesti gen. Gelegen aan de Vanenburgeratlee, een zij weg van de Zuiderzeestraatweg. Bos achter het huis is opengesteld Let op de fraaie oude bomen bij het huis. Bijzonderheid: veel tamme kastanjes langs de waterpartijen achter in het bos. BIJSTEIN Volgens oude beschrijvingen heette „Bijstein" vroeger „Bollengoed", maar het fijne ervan weet niemand meer. In 1725 was het al een adellijk huis. Er heb ben verschillende burgemeestersfamilies gewoond, o.a. burgemeester Van Geen van 1932 tot 1949. Hij overleed in 1970. In 1949 werd het fraaie huis verkocht aan de Voorthuizense fabrikant J. Struik. Achter Huize „Bijstein" ligt een klein bos met een paar grachten, oude beuken en kas tanjes. Verder vindt men er dalkruid, salo monszegel, lelietjes van dalen en nog veel meer wilde planten. Gelegen langs de weg van Putten naar Nijkerk. Huis niet te bezichtigen. Bos achter Huize „Bijstein" is openge steld. Bijzonderheden: veel adelaarsvarens en hulst. OLDENALLER Hel landgoed „Oldenaller" heeft door de eeuwen heen zijn schoonheid behouden. Het dateert al uit de vijftiende eeuw. Het omlig gende park werd in 1852 door de bekende tuinarchitect Zoeker omgevormd in de Engelse landschapstijl. In 1972 kwam het landgoed in bezit van Natuurmonumenten. Kasteel, koetshuis en orangerie werden, na grondige restauratie in 1974 opgedeeld in 7 wooneenheden en von den als huurders een combinatie van wat oudere mensen. Een van die huurders is heer H. W. Bloemers, oud-commissaris van de koningin in Gelderland. De direkte omgeving van het kasteel is niet toegankelijk voor publiek. Gelegen aan de weg tussen Putten en Nijkerk. Huis is niet te bezichtigen. Het bos is opengesteld. Bijzonderheid: reigerkolonie in het kas- teelbos. In het voorjaar bloeien er wilde hyacinthen en wilde narcissen. DE SALENTEIN De geschiedenis van „De Salentein" begint, voor zover is na te gaan, met een boerderij „Groot Vaneveld" genaamd. In het begin van de vorige eeuw gaf Heribert van Westerveld het landgoed de naam „Salentein". In 1906 werd de voorgevel van het huis ver fraaid met twee torens en kantelen. In 1925 kwamen „Salentein" en de „Berencamp" in bezit van de bekende familie van Haersma de With, die het tot 1965 bewoonde. Daarna werd het in gebruik genomen als kindertehuis Het monumentale gebouw is thans prachtig gerestaureerd en eigendom van de familie Pon. Gelegen bij Nijkerk langs de weg naar Putten. Bos en huis niet te bezichtigen. Het koetshuis van,. De Salentein is omgebouwd tot restaurant.

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 8