DE BERENCAMP Wanneer De Berencamp is gebouwd is niet met zekerheid bekend. In de vijftiende eeuw was het eigendom van Johan van Aller en Stoutenburg, later van de familie Bentinck. In 1842 werd de helft van het eens zo mach tig kasteel afgebroken en kreeg het huis zijn tegenwoordige vorm. Het werd verpacht als boerderij. Nu is het geen boerderij meer. Het huis wordt bewoond door iemand uit het geslacht Van Haersma de With. De sloten om huis zijn overblijfselen van de oude kasteelgracht. Gelegen tegenover Huize „De Salentein" te Nijkerk. Niet te bezichtigen. Let op de ronde bosjes in de weilanden de omgeving en de oude duivetoren. DE NEUDE Huize „De Neude" behoorde voor de oorlog tot het landgoed „Slichtenhorst", dat vele landerijen omvatte. Nog steeds getuigen een aantal fraaie oude boerderijen in de omge ving daarvan. „De Neude" wordt al genoemd in de 15e eeuw. In de 1 7e eeuw was het een aanzien lijk huis. getuige de hoge belasting die de eigenaar betaalde. In 1926 heeft de toenmalige eigenaar. Van Leeuwen Boomkamp, het bouwvallige huis afgebroken en het ernaast overnieuw opge trokken in de huidige vorm. Het bos achter het huis is rijk aan wilde planten. Gelegen aan de Slichtenhorsterweg te Nijkerk. Huis is niet te bezichtigen. Het bos achter het huis is klein en vry te betreden. Bijzonderheden: veel klein springzaad en koekoeksbloemen. HUIZE HOEVELAKEN Het landgoed Hoevelaken heeft een rijke historie. In oude beschrijvingen uit het jaar 1402 wordt het goed al genoemd. Bijzonder is de lange, smalle vorm van het landgoed: 3 km lang en 375 m breed. Het is ontstaan door het samenvoegen van smalle kavels, ontgonnen in de middeleeuwen. Het tegenwoordige „Huize Hoevelaken" is nog niet zo erg oud. Het werd in 1925 gebouwd door C. J. K. van Aalst. Een paar jaar daarvoor werd het vroegere kasteeltje afgebroken „Huize Hoevelaken" is thans eigendom van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Het park achter „Huize Hoevelaken" (bekend om zijn bijzonder lange „gezichtslaan") is eigendom van het Geldersch Landschap. Het is gelegen aan de Westerdorpsstraat te Hoevelaken. Huis is niet te bezichtigen. Het bos is opengesteld. Bijzonderheden: enige groeiplaats in de streek van daslook. Ook veel bergvlier. STOUTENBURG De geschiedenis van Stoutenburg begint al in het jaar 1252, waar op een uur gaans van Amersfoort een burcht werd gebouwd, die de naam Stoutenborch („trotse burcht") kreeg. In 1615 werd de bekende raadspensionaris Johan van Oldenbarnevelt de bezitter van Stoutenburg. Door de eeuwen heen is nogal eens van eigenaar verwisseld. Het huidige kasteel is gebouwd, omstreeks 1880 door de familie Luden. In 1933 wordt het landgoed in verschillende kavels geveild. Vooral na de oorlog raakte kasteel Stoutenburg in verval, totdat het werd over gedragen aan de St. Franciscusstichting, die het in 1952 als noviciaatsklooster in gebruik nam, nadat het gebouw door een verbou wing van alle topgeveltjcs en torentjes was ontdaan. Gelegen aan de Stoutenburgerlaan tussen Hoevelaken en Achterveld. Bos rond kasteel niet opengesteld, wel de landerijen aan de andere kant van de Barneveldsebeek. Twee oude eiken „Adam en Eva" (500 jaar oud). Let op de oude tulpenboom bij het z.g. „Engelse Werk" een watertje langs de weg. DE BOOM Het fraaie witte huis op het landgoed „De Boom" is nog niet zo heel erg oud. Het werd gebouwd in 1879 door de familie De Beaufort. De naam „De Boom" is ontstaan door een dikke wilg aan het begin van de oprijlaan. Het landgoed omvat behalve het bos bij het huis nog veel meer landerijen met een 30-tal boerderijen gelegen tussen Leusden en De Glind. In het huis is tegenwoordig een Amerikaanse interkerkelijke organisatie gevestigd. Het bos is rijk aan planten en vogels. Je kunt er uren wandelen zonder iemand tegen te komen. Sinds 1948 is het „Stichting De Soom" geworden om het landgoed te bewaren voor versnippering. Gelegen langs de weg Amersfoort- Woudenberg. Huis is niet te bezichtigen. Het bos is opengesteld. Bijzonderheden: veel mooie bomen. o.a. zwarte- en grauwe walnoot, tulpenboom, rode kastanje. GEERESTEIN Het enige adellijke huis dat in de gemeente Woudenberg nog overeind staat, is Geerestein. Het dateert al van voor 1400. In het begin van de vorige eeuw heeft het zijn glorietijd gehad. Toen woonde er de familie Van Rechteren. In 1834 koopt Hendrik Daniel Hooft Geerestein. Het landgoed wordt omgevormd in de Engelse landschapsstijl en de monu mentale voorgevel van het huis wordt veran derd. Nog steeds is het landgoed Geerestein in bezit van de familie Hooft. In het fraaie witte huis is nu het arehitektenbureau Inbo b.v. gevestigd. Gelegen aan de Geeresteinselaan te Woudenberg. Huis is niet te bezichtigen. Bos is opengesteld op wandelkaarten te verkrijgen Geeresteinselaan 60. Let op de groeiplaats van de zeldzame bospaardestaart langs het laantje tegenover het boswachtershuis. GROENEWOUDE In 1408 beleent de heer Van Abcoude 34 morgen land in Woudenberg aan Willem van Groenewoude die er een huis op bouwde. Op 28 mei 1537 erkend als ridderhofstad. Vele geslachten hebben er gewoond door de eeuwen heen, o.a. de Utrechtse burgemees tersfamilie De Gruyter. In 1838 is Groenewoude afgebroken. Van de bijgebouwen is een langgerekt pand overgebleven, een vroegere dienstwoning of stalgebouw. Boven de poort is een steen ingemetseld met jaartal 1696 met het wapen van de heerlijkheid, de drie haantjes, het latere wapen van de gemeente Woudenberg. Het oude gebouw is in 1984 prachtig geres taureerd. Gelegen aan de weg Ekris genaamd. Let op het fraaie witte hek van de vroegere oprijlaan. LAMBALGEN In archiefstukken wordt in 1415 al melding gemaakt. Veel families hebben er door de eeuwen heen gewoond, o.a. de bekende familie Royaards Van Scherpenzeel. Vooral in de vorige eeuw moet het er schit terend hebben uitgezien. Na de oorlog werd het bewoond door gere- patrieerden uit Indonesië. Op 3 maart 1953 is het afgebrand en niet

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 9