meesters vinden ook dat de boerderij in katholieke handen moet blijven en om er zeker van te zijn dat dit ook gebeurt, verho gen zij in de tweede termijn het bod met f 35()().(X) tot 1 12000,00. Er volgt geen hoger bod. In 1893 laat de parochie deze boerderij verbouwen tot een plaats waar ouden van dagen hun levensavond kunnen doorbren gen. De pastoor gaat een overeenkomst aan met de zusters van St.-Jozef te Amersfoort: er komen vijf zusters die de oudjes gaan verzorgen. De verbouwde boerderij krijgt de naam Sint-Josephs Gesticht, in de volks mond bekend als "het gesticht". Begin 1900 komt ook het verenigingsleven in Achterveld van de grond. De pastoor en kapelaan richten in korte tijd een aantal ver enigingen op met het doel de samenhang tussen de parochianen te versterken en hun kennis en vaardigheden te vergroten. Dat de kerk een heel belangrijke rol speelt in deze verenigingen vindt men in die tijd vanzelfspekend. Tot de initiatieven behoort o.a. de oprichting van een bibliotheek. Heel klein begonnen: alle boeken zitten in een grote kist en er wordt uitgeleend op zondagmorgen. De biblio theek bestaat nu nog. Een ander initiatief is de oprichting van een toneelvereniging. De leden ervan verzorgden ieder jaar een tonee luitvoering: op zondagavond voor de vrou wen en meisjes en op maandagavond voor de mannen. Strikt gescheiden. De pastoor zelf controleerde of men zich hield aan deze regel. In 1912 wordt de bouw van de R.K. School aanbesteed. De opening volgt in 1913. Initiatiefnemer is pastoor Moes. De kinde ren van de parochianen kunnen nu in hun eigen dorp naar school. Voordien moesten ze daarvoor naar Stoutenburg of De Glind. In 1920 wordt deze school al weer flink uit gebreid. Het wordt 1915. Een nieuw probleem dient zich aan. Het gesticht is te klein, zoveel ouden van dagen willen er graag verblijven. Pastoor Rentinck is een man die niet houdt van half werk en laat een nieuw tehuis bou wen. Als ook dit te klein blijkt, worden er in 1924 twee zijvleugels aangebouwd. Daarin is ook ruimte voor een bewaarschool. De kinderen kunnen er ook onder leiding van de zusters leren breien en als ze ouder wor den. leren naaien. Er staat dan in Achterveld een groot bejaardentehuis, waarin ook veel ouderen uit de verre omtrek onderdak vin den. Het is een degelijk gebouw met een fraaie architectuur. Een paar jaar geleden is het afgebroken en vervangen door een nieuw onderkomen. Als pastoor Rentinck dit nieuwe gebouw zou zien, dan zou hij mis schien wel een a-pastorale opmerking maken of op zijn minst bedenkelijk of afkeurend kijken. In 1932 verkeert de oude Waterstaatskerk in niet al te beste staat en wordt deze te klein. Het is dan ook voor pastoor Rentinck "een geschenk uit de hemel" als er een gedeelte van het stuckwerk naar beneden komt. Hij roept zijn kerkmeesters bijeen en men besluit meteen een nieuwe kerk te bouwen. We schreven al dat Rentinck niet van half werk houdt. Hij pakt de zaken energiek aan en dan gaat het snel. Na toestemming van het Bisdom zoekt hij een architect (een gou den greep: het wordt Van de Valk), op 21 juli wordt er aanbesteed, op 8 augustus begint de bouw van de noodkerk, op 29 augustus begint men de oude kerk te slopen, op 8 december is de eerstesteenlegging van de nieuwe kerk en op 20 juli 1933 wordt deze ingewijd. Achterveld heeft een nieuwe kerk, een juweel, en dat voor een zacht prijsje: f 87.500,00. Dit bedrag wordt grotendeels van parochianen geleend. Rentinck was dus niet alleen een goede pastoor, maar ook een prima manager. Na Rentinck komt pastoor Smeets. Deze maakt samen met zijn parochianen de zorge lijke en enerverende oorlogsjaren mee. In 1940 wordt de kerk zwaar beschadigd, twee jaar later worden de klokken geroofd en in 1945 wordt op het nippertje voorkomen dat de hele kerk wordt opgeblazen. Pastoor Smeets ging zuinig om met geld: hij wist de meeste leningen van de parochianen af te lossen en hij zal daarbij ook nog wei eens geholpen zijn door het feit dat deze of gene niet wist waar hij met zijn zwarte geld naartoe moest en het dan maar aan de kerk gaf. Dat zijn geld een beetje zwart was, zal de gulle gever zeker niet aan de pastoor hebben verteld. R.K.Kerk St. Jozef te Achetrveld in 1940 zwaar beschadigd. R.K.Kerk St. Jozef te Achterveld 1933 - heden.

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 11