(3l Een kruideniersleven Pastoor Van den Hurk was zijn opvolger. Deze zag kans om de liturgische inventaris in korte tijd belangrijk uit te breiden. Na pastoor Van den Hurk nam de invloed van de kerk op het dorp gestaag af. We mogen blij zijn dat Meinhardus van Houten in 1674 de kiem legde voor het dorp Achterveld. Dat er na hem enkele pastoors kwamen die allerlei initiatieven hebben ont wikkeld om hel dorp uit te breiden en van de parochie een hechte gemeenschap te maken, is een extra reden om dankbaar te zijn. Genoeg reden om dit in september van 1999 uitgebreid te herdenken. "Niets blijft zoals het is." Aan die simpele waarheid ontleent de historische kring haar bestaansrecht. Echter, in sommige sectoren van onze (dorps)samenleving is de omslag naar grootschaligheid en verzakelijking wel zeer snel voltooid. De middenstand is daar een aansprekend voorbeeld van: in relatief korte tijd zijn de "buurtwinkels" ten prooi gevallen aan de "grootsupers". Onvermijdelijk, maar ook jammer. In dit artikel wil ik zo'n inmiddels verdwe nen nering aan de vergetelheid ontrukken. Een stukje "jonge geschiedenis", die niette min door de jongste generaties niet meer in herinnering kan worden geroepen. In Leusden-Zuid bevond zich aan de Arnhemseweg, ongeveer aan de overzijde van de Dorpskerk, een rijtje winkels waar achtereenvolgens, zuivel, brood en banket, vlees en (fijne) vleeswaren, en groenten en fruit aan de man werden gebracht. Achter de bomenrij bevond zich een platge treden paadje dat was ontstaan om het herhaaldelijk oversteken van de toen al drukke Arnhemseweg te voorkomen. Over dat rijtje neringen wellicht een andere keer meer. Nu richten we de schijnwerper achter op de kruidenier die iets verderop zetelde in de scherpe bocht na de Dorpskerk richting Amersfoort. Deze Rein Malkenhorst was de enige die een concurrent naast zich moest dulden in de Fa. Veenendaal die een Sparwinkel dreef ongeveer 1 km. verderop richting "De Mof." Rein is in 1991 overleden, doch zijn wedu we, mw. Malkenhorst, nu woonachtig in Veenendaal, weet op aanstekelijke wijze het wel en wee van een kruideniersbeslaan in de jaren '50 en '60 voor het voetlicht te bren gen. Reins vader bestiert een boerenbedrijf aan de Arnhemseweg 74. Dit pand, ongeveer 400 m van de weg af gesitueerd, is enkele jaren geleden gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe villa. Beginjaren '40 start Rein met zijn broer Peter (in de volksmond "Peet" genoemd), met het uitventen van kruidenierswaren middels een fiets met een grote mand voor op. De voorraad bevond zich in de voorma lige stal, de "deel". Geleidelijk aan worden ook aan huis bood schappen afgehaald door klanten en ontstaat een provisorische winkel. De familie bezat alleen een "Tabaksvergunning" die destijds eenvoudig te verkrijgen was. Voor het ven ten van goederen was geen vergunning nodig, echter voor het beginnen van een winkel wel. In 1946 was een aantal klanten bereid te getuigen van het feit dat zij ook zelf bood schappen aan huis betrokken. Zo werd een vergunning losgepeuterd en kon de verbouw van de deel plaatsvinden en was de winkel een feit. Rein trouwde in 1946, woonde korte tijd met zijn vrouw aan de Langesteeg in een bakhuis en betrok in 1948 het pand dat later de moderne winkel moest worden. Broer Peet bleef in het ouderlijk huis wonen tot aan zijn overlijden in 1991. Het echtpaar Malkenhorst kocht het nieuwe pand,deels bewoond. De andere helft ging dienst doen als woning: de "achterkamer". In de "voorkamer" startte de nieuwe winkel. De voorraad bevond zich hoog opgetast op de trap en waar maar enige ruimte voorhan den was. Met recht "pionieren" derhalve. Rein en Peet bleven aan huis bezorgen. Tot de sluiting in 1965 bediende Peet vooral de regio Moorst op de fiets (met mand uiter aard). Rein behaalde na verloop van tijd zijn rijbe wijs en kon op die wijze een groter gebied bestrijken. Er werden 2 rondes afgelegd. De le diende om de boekjes met bestellingen op te halen. Tijdens de 2e werden de waren daadwerke lijk afgeleverd. Tot 1955 bleef het woekeren met de ruimte. Toen de overige huurders uiteindelijk waren vertrokken was het zaak vergunning te krij gen voor de verbouwing tot heuse winkel met een grote glazen pui. Via bemiddeling van de toenmalige burge meester Kwint (de lijnen waren nog kort blijkbaar) lukt dat ook. Hij verricht dan ook de feestelijke opening in 1955. (zie foto) Het wordt dan een VeGe-winkel. Een van de coöperaties die via gezamenlijke inkoop en reclamevoering de kosten laag probeerden te houden. Huize St. Jozef. Frons van Loenen HISTORISCHE K/?/., De winkel van Malkenhorst vóór de grote verbouwing van 1955. De bezorgfiets met de grote mand staat rechts tegen de gevel. Foto gemaakt tijdens de opening in 1955. Achter de toonbank van links naar rechts; Henny de Kruif (van 't Spul). Bep van Ginkel, Rein Malkenhorst, Coby Vermeulen, Mw. Malkenhorst. Vóór de toonbank de kin deren. Links zijn de bakken met losse waren te zien, rechts de vleeswaren-afdeling.

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 12