Er breekt een drukke tijd aan. Steeds wisse lende winkelmeisjes die vanaf hun 17e tot hun trouwen in de kost waren en vanachter de toonbank de klanten hielpen. Veel losse waren die per klant afgewogen dienden te worden. Niet het leukste klusje, zodat in de praktijk mw. Malkenhorst zelf die taak maar op zich nam. Ook voor Rein was het een veeleisende bedoening die lange werkweken vergde. De weekomzet bedroeg bij aanvang 100 gulden. Bij de beëindiging in 1965 was dat 1000 gulden. De uitdrukking "de klant is koning" had toen nog zijn ware betekenis, want Rein schroomde niet op zaterdagmiddag naar Amersfoort te rijden om van collega's de goederen te betrekken die hij zelf op dat moment niet voorradig had. "Nee verkopen" kwam niet in het boekje voor. De winkel was aanvankelijk tot 20.00 uur open later tot 18.00 uur. Voor klanten die het toch nog waagden op zondag achterom te komen voor koekjes en/of suiker, had het echtpaar Malkenhorst een slimme handelwijze paraat. De spullen werden wel (schoorvoetend) geleverd, echter betaling werd niet verlangd omdat op zondag nu eenmaal geen geldver- keer mag plaatsvinden. Dit leverde doorgaans zoveel gêne op dat het veelal bij die ene keer bleef. Omdat Rein in de fa. Veenendaal een concurrent had diende hij bij iedere nieuwe inwoner om "klandizie te gaan vragen", en maar hopen dat hij de ander voor was. Gelukkig heeft men handgemeen altijd weten te voorko men. Kortom, zo is het niet moeilijk om weken van ca. 90 uur te maken. De kinderen brach ten later huis aan huis de "VeGe-krantjes" rond met de aanbiedingen van die week. Rein voerde zelfde boekhouding hetgeen voor veel spanning zorgde wanneer de omzetbelasting vastgesteld moest worden en de bevoegde ambtenaar aan huis verscheen om de boeken in te zien. Al met al waren het tropenjaren voor de familie waarbij het adagium "de klant is koning" soms zeer ver werd doorgevoerd. Het is dus niet louter romantiek doch vooral hard werken en slikken. In 1965 was de koek op en deed Rein op 53-jarige leeftijd de winkel over aan dhr.v.d. Hoef. Die dreef de zaak nog enkele jaren doch deed minder aan klantenbinding waardoor de zaak snel verliep. Rond 1972 heeft er nog korte tijd een snack bar gezeteld. Sindsdien is het pand weer aan het winkelbestand onttrokken. Broer Peet, wiens lust en leven het was met de bakfiets de boodschappen rond te bren gen, was niet blij met de winkelsluiting, zelfs een beetje boos. Voor hem werd echter een nieuwe taak gevonden: melkmonsters nemen bij de boe ren in de omtrek. Kleine flesjes melk, direct aan de koe onttrokken, teneinde de kwaliteit te meten. Velen zullen zich hem nog herinneren op de fiets met het kistje met flesjes achterop. Bij regen en ontij waren sommige boeren niks te beroerd hem met fiets en al thuis te bren gen. Rein verhuisde met zijn gezin naar Veenendaal en bezocht wekelijks zijn broer in het ouderlijk huis. Twee broers die min of meer met elkaar vergroeid waren en al kib belend de moestuin bij de ouderlijke woning onderhielden. Bij conflictjes deed de bemiddeling van mw. Malkenhorst meestal wonderen. Hoezeer hun levens zich verstrengeld hadden moge blijken uit het feit dat zij 5 weken na elkaar op dezelfde dag, ja zelfs hetzelfde uur zijn overleden. Tot zover dit monumentje voor een hardwerkende middenstandsfamilie. Begin 7()er jaren verrijst winkelcentrum "De Bieshaar". kompleet met de eerste zelfbedie ningssuper. Dit luidt het einde in van de "kleine middenstanders". Het einde van een tijdperk. l Het pand zoals liet er nu uitziet. De voor malige grote winkelruit is nog duidelijk te zien. Peet Malkenhorst op weg naar een hoer om melkmonsters te gaan nemen.

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 13