De Grebbelinie De organisatie van een tentoonstelling over het Valleikanaal vordert, maar wel lang zaam. Er is gesproken over de najaarslezing en er is al voor 76 hoeken 'Boerderijen in de mid deleeuwen' ingeschreven. Voor het afhandelen van wat actuele zaken heeft het dagelijks bestuur nog een vergade ring gehouden, in de tuin van onze penning meester. Een misschien wat minder actuele maar wel zorgelijke kwestie kwam eerst aan de orde. Hoe komen wij aan bestuurs- en commissie leden. Wie gaat het volgende verenigings jaar onze voorzitter opvolgen? De uitreiking op 19 augustus a.s. van het boek 'Boerderijen in de middeleeuwen' van Jan Verduin werd even doorgenomen. Voor de culturade op 21 augustus en de monumentendag op 11 september moest nog het een en ander geregeld worden, maar na een drankje en vóór het kil begon te worden buiten was alles rond. Grebbelnie Op 21 oktober a.s. aanvang 20.00 uur heb ben wij onze gebruikelijke najaarslezing, ook dit keer weer in de Kom, Hamersveldseweg 51De heer Visser gaat ons iets vertellen over de Grebbelinie. Elders in dit blad vindt u er meer over. A.R. Visser De geschiedenis van de Grebbelinie gaat terug tot in de 18e eeuw. Onder de leiding van de toenmalige Directeur-Generaal van Fortificatiën, Menno Baron van Coehoorn, werden plannen voor een defensieve water linie ontwikkeld tussen de toenmalige Zuiderzee ter hoogte van Spakenburg en de Neder-Rijn bij de Grebbeberg. In 1745 ging de spade voor het eerst in de grond. Er werd evenwel onregelmatig en met tussenpozen aan de aanleg van de linie gewerkt. Zo werd pas rond 1800 de zogenaamde "Prolongatie van de Grebbelinie in de Neder-Betuwe" gerealiseerd. Bij de eerste mobilisatie van de Grebbelinie in 1805 kwamen evenwel veel tekortkomingen aan het licht. Daarom besloot men in 1809 de linie als verdedi gingswerk op te heffen. In de eerste helft van de 19e eeuw was er geen enkele belangstelling van militaire zijde voor deze waterlinie. Die leefde weer op rond 1860. De situatie in Europa is dan zo explosief dat men besloot de linie te ver beteren en te bestemmen als voorstelling van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Aan het einde van de 19e eeuw zakte de belang stelling voor de Grebbelinie opnieuw weg. Eerst in de jaren '30 kregen de militaire plannenmakers weer oog voor de linie en tijdens de mobilisatie van 1939/1940 werd de Grebbestelling in staat van verdediging gebracht. Met name na de beslissing, begin 1940, om de hardnekkige verdediging van het Oostfront van de Vesting Holland te concentreren op de Grebbestelling, ook vaak aangeduid als de Valleistelling, kwam de verbetering van de linie in een stroomver snelling en werd er haast gemaakt met de bouw van kazematten. Helaas waren in de meidagen 1940 deze werkzaamheden nog lang niet afgerond; dit zou op z'n vroegst in oktober 1940 het geval zijn geweest. Ook de belangrijkste voorziening voor het inunde ren van het terrein voor de Grebbelinie, het Gemaal bij de Grebbesluis, was verre van gereed. Aan het eind van de Tweede Wereldoorlog activeerden de Duitsers de Grebbelinie opnieuw en vesterkten de linie met een groot aantal bunkers voor tankafweerge- schut. Ook stelden de Duitsers op diverse plaatsen inundaties. Uiteraard was de aldus versterkte verdedigingslinie bij het Duitse leger niet bekend als de Grebbelinie, maar als de Pantherstellung. Hierbij moet worden aangetekend dat de Pantherstellung vanaf Leusden een ander tracé dan de Grebbelinie volgde, en wel meer naar het nooroosten. Na de oorlog verdween de militaire belang stelling voor de Grebbelinie definitief en raakte de linie ernstig in verval. Op diverse plaatsen werd de liniedijk afgegraven en werden de inundatiemiddelen opgeruimd. Amersfoort spant op dit punt de kroon. Maar ook in de gemeente Leusden staat de Grebbelinie onder zware druk. Bij voor beeld op het Industrieterrein De Horst is de liniedijk verdwenen en op een aantal andere plaatsen is de liniedijk afgegraven ten behoeve van de aanleg van wegen. Desalniettemin is er nog vri j veel van de Linie in de gemeente Leusden over, waaron der een fors stuk van de liniedijk, één van de inundatiekades, de Asschatterkade, en de Krakhorster Verlaat. Verder liggen er in het Leusdense deel van de Grebbelinie een behoorlijk aantal kazematten uit de mobili satieperiode van 1939/1940 en enkele bun kers van de Duitse Pantherstellung. In tegenstelling tot de Nieuwe Hollandse Waterlinie was de Grebbelinie wel betrok ken bij oorlogshandelingen, ook in de omgeving van Leusden. Zo was de Asschatterkade in de meidagen van 1940 het toneel van kleinschalige maar felle scher mutselingen, maar ook in de laatste dagen van de oorlog vonden in het Leusdense deel van de Grebbelinie oorlogshandelingen plaats. De Liniedijk (rechts) maakt deel uit van de Grebbelinie.

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 3