Leusden Toen Nostalgia Eendand 2 Radio M In <Je presentatie op 21 oktober a.s. zal wor den ingegaan op de geschiedenis van de linie en haar ontwikkeling in de twee eeu wen van haar bestaan. Hierbij zal met name aandacht worden besteed aan de inundatie middelen en aan de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog in de omgeving van Leusden in relatie tot de Grebbelinie. Een belangrijke doelstelling van de presentatie is het stimuleren van de belangstelling voor de Grebbelinie als een militair historisch monu ment van kaliber. Ter afsluiting een aantal aanbevelingen over de toekomst van de linie. Op 19 juni vond in Naarden de historische manifestatie "Nostalgia" plaats. Wij hebben niet deel genomen aan dit evenement wat eigenlijk toch wel jammer was. Vooral de markt in de Grote kerk aldaar was de moeite waard. Leden van de kring Leusden die daar een bezoek brachten hebben kunnen zien dat on/e Kring toch acte de presente gaf. Helaas echter met een lege kraam. Door een mis verstand had de organisatie een kraam voor ons gereserveerd. In november zal het tweede deel van de Eemlandbiografieen uit komen. Wij hebben een aantal exemplaren besteld. Woont u in Leusden dan krijgt u een exemplaar in bezit door f 22.50 over te maken op Rabobanknummer 3359.92.439 of Postbank nummer 72683 t.n.v "penningmeester Historische Kring Leusden, Lambalgerkom 22, 3831 RP Leusden". Voor leden buiten Leusden bedraagt de prijs f 27,50 in verband met verzendkosten. Jan Blom Een aantal maanden terug werd ik benaderd door radio M die in een van luiar program ma 'v iets over de historie van de gemeente Leusden wilde vertellen. "Een blokje opne men heet dal in vaktermen heb ik inmid dels geleerd. Nu weet u misschien, net zoals ik, niet meteen wat radio M betekent, maar mij werd verteld dat hel de afkorting is van radio Midden Nederland, voorheen radio Utrecht. Nu is een stukje promotie voor onze Kring natuurlijk nooit weg, dus het bestuur heeft na enig overleg besloten om medewerking te verlenen. I)e organisatie had nogal wat voeten in de aarde omdat de betreffende medewerker van radio M moeilijk bereikbaar was. U begrijpt, moderne media, druk druk druk De bedoeling was dat een of enkele van onze deskundige leden thuis geïnterviewd zouden worden. Het draaide er op uit dat Jan Verduin met een reporter Leusden is ingetrokken en aldaar wat aardige dingetjes over onze historie heeft verteld. U weet zoiets is Jan wel toevertrouwd. Als u op zondagmorgen 20 juni in alle vroegte uw radio op genoemde zender had afgestemd hebt u onze Jan Verduin kunnen horen. Het was voor mij nog een hele toer om er achter te komen hoe ik op radio M moest afstemmen, maar ik was net bijtijds om de uitzending nog te kunnen volgen. Ronald Polak Toen in augustus 1985 het eerste blad van de Historische Kring Leusden verscheen droeg het geen naam, maar stond op het voorblad het logo van onze vereniging, zoals we dat nog steeds kennen. Er werd in de eerste bestuursvergaderingen regelmatig gesproken over een naam van ons blad, want de aanduiding verenigingsor gaan vond iedereen toch wel wat plat. Tot een goede keuze konden we echter niet komen en dus bleef het naamloos Historische Kring Leusden, want zo werd naar ons verenigingsorgaan verwezen (ik gebruik die term nu echt voor de laatste keer). Enige tijd geleden organiseerde ons bestuur een prijsvraag voor een goede naam en op de ledenvergadering werd bekend gemaakt welke namen waren voorgesteld: 1Leusdens Archief 2. Langs Hamersveldsche wegen 3. Voorbij Heiligenberg en Lockhorst 4. Leusder buytenplaats 5. Leusden Toen 6. (De) Teunisman (de toelichting luidde: Anthonius=Teunis was de patroon van de kerk van Oud-Leusden en de naam is tevens een knipoog naar de naam van het Hooglandse orgaan: De Bewaersman) 7. Tijdens de vergadering werd daarbij gevoegd 'Het Torentje" De vergadering liet op voorstel van het bestuur de keuze aan Henk Verburg, als eindredacteur, en aan Ronald Polak, als ere lid. Zelden zal een commissie zo snel gewerkt hebben, want al direct na de pauze kon de uitslag bekend gemaakt worden met een verantwoording van de keuze: Leusdens Archief is een fraaie naam, maar het roept toch de gedachte op aan een instel ling en dat is het blad niet. Langs Hamersveldsche wegen is mooi histo risch, maar heeft als nadeel dat het naar een gedeelte van Leusden verwijst. Voorbij Heiligenberg en Lockhorst kunnen we als rechtgeaarde Leusdenaren niet nemen, want dat is helemaal vanuit Amersfoort bezien. Leusder buytenplaats heeft te weinig raak vlakken met de geschiedenis van Leusden. Leusden Toen is weliswaar geen spectaculai re naam, maar verwijst wel heel duidelijk naar de inhoud van een blad over de historie van Leusden en is bovendien een aardige tegenhanger van Leusden Nu. De Teunisman is een heel mooie naam voor een historisch blad, maar behoeft wel steeds uitleg omdat niet direct duidelijk is waar over dat zal handelen. Het Torentje lijkt leuk, maar in Leusden associeert men deze naam niet met Oud Leusden; we spreken immers altijd van de toren. Nu enig beraad was de commissie unaniem in het voorstel aan de vergadering. Ook als u die avond niet aanwezig bent geweest, hebt u toch allang opgemerkt welke naam het uiteindelijk is geworden. Achteraf hleek dat deze naam was voorgesteld door oud redactielid Joop Renes. Dat gaf helemaal een goed gevoel.

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 4