Monumentendag 1999 Zaterdag 11 september Het Pachtboekje van boerderij 'het Hek' Op zaterdag 11 september 1999 zal in Leusden opnieuw aandacht worden geschonken aan de landelijke monumenten dag. Op het programma staat een groot aan tal evenementen. De organisatie is in han den van de gemeente Leusden, in samen werking met de Historische Kring Leusden. Het landelijke thema is "monumentaal groen". Leusden kan daarop prima aanha ken. Immers, Leusden is een groene gemeente en er zijn diverse locaties die her inneren aan het verleden. Vanzelfsprekend speelt de bebouwde omgeving van zo'n groene locatie een belangrijke rol. Eén van de meest markante locaties in dit verband is het Leusdense deel van de Grebbelinie; de omgeving van de Liniedijk, met als centraal punt de Asschatterkeerkade. In het verleden was dit een militair verdedi gingswerk. Thans wordt dit gebied beschouwd als cultuurhistorisch erfgoed en natuurmonument. Op de monumentendag zal dit gebied verder worden verkend. Er is een wandeling uitge zet onder leiding van een gids. Voor kinde ren is er een speciaal programma. Documentatie over het gebied wordt gebo den door middel van exposities en een dia presentatie door de heer J.Schouten. Bezoekers ontvangen gratis een boekje over de geschiedenis van de Liniedijk, geschre ven door mevrouw R.Vroon-Roubos. De activiteiten starten in Groot Krakhorst, Bolderikhof 18. Het programma ziet er als volgt uit: 10.30 uur Ontvangst in Groot Krakhorst 10.45 uur Offiële opening Monumentendag voor wethouder de heer S.Lakeman 11.00 uur -Doorlopende exposities/diapresen tatie in Groot Krakhorst -Start Kinderactiviteiten (op locatie, omgeving Liniedijk) -Start rondwandelingen Liniedijk 15.00 uur Einde Monumentendag W. Bos Bij mijn onderzoek naar boerderijen in Leusden kreeg ik via informatie ter inzage een boekje met als geschreven titel: De boerderij Het Hek of 't Hek bewoond en gepacht door Gijs van Loenen staat aan de Leusbroekerweg 3 op de driesprong van de Leusbroeker- en Hamersveldseweg. In 1818 kocht Mr. Willem Hendrik de Beaufort deze hoeve en voegde die toe aan zijn toen al uitbreidend bezit in Leusden. De boerderij is sindsdien in handen van de familie De Beaufort gebleven. In 1879 begon Arnoud Jan de Beaufort met de opbouw van een eigen grootgrondbezit, waar ook 't Hek toebehoorde, dat in korte tijd een grote omvang vertoonde, totdat zijn bezit in I960 door zijn enige dochter Mej.A.A. de Beaufort werd ingebracht in de Stichting "De Boom." Het bovengenoemde boekje is het best te omschrijven als kwitantieboekje voor de betaalde pachten. Het heeft betrekking op de periode 1837-1886. Hier volgt de tekst van de eerste twee bladzijden uit dit aantekenboekje met twintig beschre ven pagina's van ca. 15 x 11 cm., in perkament gebonden en in de omslag voorzien van een rood vloeipapiertje met oude inktafdrukken. "Deze huur is bij vernieuwing op onderhandsche huurceel aangegaan voor 6 jaar aanvang genomen hebbende 31 December 1837 Eindigende alzoo den 31 december 1843 Voor de Somme van Twee honderd negentig Gulden eens geld. De Grond garven voor den eigenaar afgestaan voor de zes huurjaren aan den huurder. "Ontvangen van Willem de kruif de Somma van Twee Honderd en negentig Gulden voor een jaar pacht verschenen den 22 Februarij 1838. den Treek den 17 Mei 1838 Zegge f290 rijloon f 21 A.J. de Beaufort Specif, f 269 Ontvangen van Willem de Kruif de Somme van Twee Honderd gulden op rekening van ver- schene landpacht over 1838 den Treek den 23 April 1839 Zegge f 200: A.J. de Beaufort Ontvangen van W. de kruif de Somme van negentig gulden in voldoening en tot sluiting der landpacht verschenen 22 Februarij 1839 den Treek 2 Julij 1839 Zegge f90: A.J. de Beaufort" Pacht hoekje van Willem de Kruif op de Hofstede het Hek

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 5