Een half jaar op deze wereld en dan vluchten ,35, Aanwinsten bibliotheek Tenslotte Er moeten meer van deze pachtboekjes in omloop zijn geweest. Waarschijnlijk hadden alle pachters van De Beauforts er indertijd één. Bestaan die nog? Niet onwaarschijnlijk. Nog niet zolang gele den kreeg ik bij een informatie een belang rijke akte van bijna 250 jaar oud ter inzage. Deze was van het ene geslacht op het ander doorgegeven en gelukkig bewaard geble ven.Het bleek een heel interessante inhoud te hebben. Als er onder u zijn, die denken belangrijke stukken in huis te hebben dan raad ik u aan deze te fotocopiëren en ze ver volgens op een veilige en droge plaats te bewaren. Graag zou ik inzage daarvan krij gen om ze zo mogelijk te betrekken bij een verder onderzoek en mogelijke publicatie zoals hierboven met het pachtboekje is gebeurd. Het is niet altijd nodig, dat de stuk ken oeroud zijn. Ook stukken van ca. 50 jaar oud kunnen al interessant zijn. Ik houd mij aanbevolen. Met dank aan de familie J.van Loenen, Wierickewijk 3, die het pachtboekje mij ter inzage gaf. J.M. Schouten L it het dagboek van een 11 jarige jongen Asschat, augustus/september 1939. Op de hoek van de Lopperseweg staat de boerderij "De Punt" van Manus van den Hengel en Geertemeu, zij heet Van den Tweel en is een tante van m'n Moeder, want heur Vader was ook een Van den Tweel. De Lopperseweg is een zandweg en daar zit onze leste brood klant Vriehoef. Dan moet ik nog een half roggebrood en heel soms een pak beschuit nabrengen, gauw gauw want ze hebben er een paar vervelende honden lopen, krengen zijn het. Manusoom en Geertemeu bouwen een nieuw huis, vlak bij de kerk op Hamersveld, ze gaan er rentenieren; wat dat is weet ik niet goed. En op "De Punt" komen te wonen Tiemen Herder en die is getrouwd met één van Van Roomen, maar die ken ik niet. T.G.Herder, geboren 22 januari 1908 is getrouwd met J.van Roomen, geboren op 3 juli 1912. Ze wonen op de boerderij "De Punt". Het huisnummer is G 1. Hij is boer van tien melkkoeien, één vaars en één pink en een mooi paard. Ze hebben zes bunder grond en drie bunder huren ze nog. Veel weiland maar ook een stuk rogge en soms knollen, die zijn lekker om te eten, en hele groote bieten, maar da's in het najaar want de rogge maaien ze al eind juli. Dan komt de Mobilisatie, dan komen er een heleboel soldaten te slapen bij de boeren en bij andere menschen in de kamer en zo, maar dat is dan voor de hooge soldaten, de kapitein en zoo. Bij Tiemen koomen wel meer dan veertig soldaten en die slapen op de houten zolder booven de koeien. En er is ook een keuken wagen bij en daar heb ik wel eens een stuk worst van gekregen en ook puddingpap. Want ik ga langs de soldaten met een bak op mijn buik en daar zitten sigaretten en gevul de koeken in en soms een paar taartjes, dus kom ik bijna overal. De burgemeester van Leusden, die loopt kreupel en hij heet de Boefoor en met nog een mijnheer komt-ie bij Herder zeggen dat ze uit het huis moeten. Dat is denk ik omdat ze denken dat er oorlog komt en nu gaan ze stellingen bouwen in Asschat en alles komt dan onder 't water te staan. Kleine Kees is krek een halfjaar oud, dat is hun eerste kindje, en nu moeten ze weg. Da's heel erg want die menschen blijven toch ook liever in hun eigen huis en bij de koeien en het land. Nee, ze moeten weg. Dat is wel vreeselijk. Ze gaan zes weeken inwonen bij familie op "Klein Rossenberg", dat is in Hamersveld. Net voor de Kerk is een huisje en daar woont vrouw Gardje Velhuizen-Beijer (mis schien wel familie van de Zouaaf uit de Ruif), ze is oude en gaat wonen in het Gesticht in Hamersveld. En dan gaat Tiemen Herder en zijn Vrouw en Keesje er woonen. Op vrijdag 10 mei 1940 is de oor log uitgebrooken en ze moeten vluchten voor de oorlog, op dezelfde dag nog en ze gaan naar Limmen in Noord-Holland. Historische Toegangen van de Gelderse Vallei, deel 18: Gezagdragers Amersfoort 1405-1795, door H.Th.Hormann, uitg. 1998. (ontv. van H.Th.Hormann). Archeologische Kroniek Provincie Utrecht, deel 1994-1995 en deel 1996- 1997. Uitgaven: SPAU 1998, redactie D.H.Katz e.a. Richtlijnen Vragenlijst voor het beschrij ven van oude boerderijen, St.Historisch Boerderijen Onderzoek 1973 (ontv.van J.Upperman). Alg.rapport bestemming voor een aantal boerderijen in Leusden-Centrum. Uitgebracht door een werkrgoep aan het gemeentebestuur van Leusden, augustus 1974. (ontv. van J Upperman). Oude Ruimten, Nieuwe Sfeer, een onder zoek naar de behoefte aan sociaal-culturele accomodatie in Leusden-Centrum. Prov. Utr.Stichting Welzijnsbevordering (1973) in opdracht van Gem.bestuur Leusden (ontv.van J.Upperman). Feestkrant opening De Holni op 18-11- 1991. (ontv.van J.Upperman). Bouwkundig Historisch onderzoek boer derij Claeverenblad, door Rijksdienst Monumentenzorg 1983 (ontv.van J.Upperman). Plan restauratie Claeverenblad, van archi tectenbureau Zanstra 1976 (ontv.van J.Upperman). Ruitenbeek, een oude hoeve in Leusden, door W.Bos 1999) (ontv.van W.Bos). Noe begriep 'k joe, Scherpenzeels dialect door J.Dorrestijn 1998. EERSTE IN REEKS PUBLICATIES Op 19 augustus jl. verscheen "Boerderijen in Leusden", auteur Jan Verduin. In dit boek schetst Jan Verduin het ontstaan van de agrarische bedrijven in Leusden en Achterveld. Aan de hand van belangrijk en gedetailleerd archiefmateriaal worden de ontginningen beschreven die plaatsvonden in de elfde en twaalfde eeuw en in later eeu wen. In die periode werd de grondslag gelegd voor het huidige Leusdense land schap en ontstonden de boerderijen waarvan de meeste namen nu nog steeds gebruikt worden. "Boerderijen in Leusden" is een belangrijke uitgave, omdat hierin de basis HISTORISCHE KR/,

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 7