Een middeleeuwse zomer op Kasteel Stoutenburg (352^| van het huidige Leusden wordt beschreven. Het boek wordt met tal van kaarten en foto's geïllustreerd. Het boek is de eerste uitgave van een serie waarin allerlei aspecten van de geschiedenis van Leusden en Achterveld /uilen worden belicht. De uitgave komt tot stand op initiatief van de bestuurscommissie "Fonds publicaties geschiedenis Leusden" van de Historische Kring Leusden. "Boerderijen in Leusden" kost in de boek handel f 34,50. 1. Inleiding De Utrechtse bisschop Floris van Wevelinkhoven 1378-1393) verbleef een groot deel van het jaar 1379 op het kasteel Stoutenburg. Zijn rentmeester, ene Godevaert, boekte de bisschoppelijke inkomsten en uitgaven tijdens dat verblijf onder een zestal hoofdstukjes: In deze bijdrage komt alleen het laatste hoofdstukje aan de orde. Het valt hierbij op dat de bisschop allerlei uitgaven tijdens zijn verblijf op Stoutenburg voor zijn rekening nam, ook als ze betrekking hadden op nor male huishoudelijke karweitjes. 2. Godevaert De rentmeester Godevaert was een druk bezet man. Hij hield boek van de inkomsten en uitgaven van de bisschop in het Nedersticht (ongeveer de huidige provincie Utrecht) en was verantwoordelijk voor het binnenhalen en verdelen van de oogst. Hij liet zich op zijn talrijke dienstreizen vaak door de pander of deurwaarder Wouter van Haghenouwen vergezellen. In moeilijke gevallen kon hij de hulp inroepen van de maarschalk van Eemland: Ghisebrecht van Hardenbroec geheten. De rentmeester had een vrachtrijder. Willeken die waghen- knecht. in vaste dienst. Voor omvangrijke vrachten kon hij boeren oproepen, die dan gratis met paard en wagen moesten assiste ren. Deze verplichting rustte onder meer op de boeren uit Leusden, Leusbroek, Soest en Zeist. In één geval is sprake van elf wagens die al de volgende morgen moesten uitrij den, en dat in oogsttijd! Godevaert werkte geregeld met tijdelijke hulpkrachten, soms als opzichters bij de oogst, dan weer voor het omvangrijke dors- werk of als hulp bij het innen van de Tienden, een belasting in natura van meest al 10 van de opbrengst. Hij moest bij de inning hiervan tijdig ter plaatse zijn om niet achter het net te vissen, en kwam in de oogsttijd letterlijk ogen en oren tekort. 3. I)e Rekeningen Van Godevaert zijn alléén de Rekeningen uit het dienstjaar oktober 1378 - oktober 1379 bewaard gebleven. Van de rentmeester Gherijts de Keijsers zijn uit de periode 1426-1430 overeenkomstige rekeningen bekend. Deze bevatten gegevens over de oorlog tussen twee bisschopskandidaten, de postulaat geéiste bisschop) Rudolf van Diepholt en zijn tegenstrever Zweder van Culemborg. De oorlog vormde voor onze direkte omgeving een dieptepunt in de Hoekse en Kabeljauwse twisten en werd door Rudolf gewonnen. De Rekeningen maken melding van enorme schade, waar door een aantal belastingen tijdelijk niet konden worden geheven: 'Daer is dit jair niet af gecomen om des orloghes wills'heet het dan, of: Oedevaders-horst leghet ledich. Ooievaarshorst was niet het enige slacht offer, want de 26 hoeven van de marke van de Leusderberg werden dat jaar collectief vrijgesteld van belastingen! De nieuwe bis schop Rudolf was echter niet voor één gat te vangen en voerde prompt een nieuwe belas ting in, de accijns op het bier. Bier was des tijds een eerste levensbehoefte... Bovengenoemde Rekeningen zijn in 1926 in boekvorm gepubliceerd 1Andere belang wekkende middeleeuwse rekeningen zijn te vinden in: De Registers en Rekeningen van het Bisdom Utrecht, door mr.S.Muller. Ik heb daarover al eerder geschreven in de H.K.L., 7e jaargang, nr. 1: 'Het Kasteel Stoutenburg rond 1335'. We gaan nu een kijkje nemen op hetzelfde kasteel in de vre dige zomer van 1379. Het geldsysteem is eenvoudig. Eén schild (sch.) telt twaalf plaggen (pl.) en één plag bevat twee groten (gr.). Ondanks de eenvoud werden nog veel rekenfouten gemaakt. Ik heb deze zonder meer overgenomen. 4. Van ghemeynen Saken tot Stoutenborch (2) - Dit is wat Godevaert vanwege het vertrek van miin heer bissschop Floris van Wevelinkhoven) van Utrecht naar Stoutenburg heeft uitgegeven gedurende de genoemde tijd. Op de eerste plaats het zaad, dat op de zon dag na St.Joris (St.Joris 23 april) werd gekocht om de moestuin mee te bezaaien. Op de eerste plaats een kwart pond uien zaad: 11/2 pl. Idem een kwart pond peterseliezaad: 1 gr. Idem en kwart pond bietenzaad: 1 gr. Idem vier lood slazaad: 2,5 pl. Idem een half pond spinaziezaad: 1,5 pl. Dat maakts tesamen: 6,5 pl. -Idem 4 ellen linnen laken, voor schorten voor Rucop van 5 gr. per el, in totaal: 7,5 pl. -Idem der moeder tot Stoutenborch voor kannen en melkzeven: 4 pl. -Idem voor een slot op de kippenren: I pl. -Idem voor één paar schoenen: 4 pl. - Idem voor twee hennen voor de valken: 2 pl. -Idem voor peper: 2 pl. Idem werd aan Gheertruden van der Bilt tot twee keer toe een paar schoenen gege ven, omdat zij bereid was de boodschappen te doen die voor het Huis nodig waren: 6 pl. Idem werd voor Werneer en de keukenhul pen laken voor mutsen gekocht, zodat zij gewillig hun werk zouden doen: 2 sch. 1 pl. Idem voor Jan van Boemel voor het bier- vervoer, toen mijn heer niet op Stoutenburg vertoefde: 4 pl. Idem op de zaterdag na St.Odulphus 12 J. Verduin - Die cost tot Stoutenborch ter Coeken keuken); - Pent rye provisiekast); - Bottelrië drank) tot Stoutenborch; - Corner tot Stoutenborch (dit hoofdstukje noemt de kosten voor de verlichting met behulp van vetkaarsen); - Fori je foerage of paardenstal) tot Stoutenborch; - Van ghemeynen algemene) Saken tot Stoutenborch. HISTORISCHE K/?/. Opmerking: We weten niet wie 'de moeder van Stoutenburg' is geweest. Wellicht was zij de vrouw van de slotheer, die waarschijnlijk Steven heette en die zich onder meer met het gieten van vetkaarsen heeft bezig gehou den. Op de hennen voor de valken kom ik zo nog terug.

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 8