Van parlevinken in Breukelen tot kruidenieren in Hamersveld vinken e.d. ving. Nogal ongewoon voor een normale boerderij. Een Hond was een oppervlaktemaat van l/6e morgen resp. 100 roeden (ca. 1380 m2). Heetvelt was heide; we mogen hier aan natte heide of Erica den ken. Tiendvrije percelen tenslotte waren vrijgesteld van de betaling van Tienden, een zeer gebruikelijke last van meestal 10% van de opbrengst). De boerderij Driftakker moet zo, meer nog dan 't Vliet, als de direkte opvolger van het oorspronkelijk middeleeuwse erf De Modderbeek worden gezien. Deze Driftakker heeft een Herenkamer bezeten. Dat was een speciale 'mooie' kamer voor de eigenaar, die vooral 's zomers met zijn gezin of vrienden op bezoek kwam om van het destijds hooggeprezen landleven te genieten, met inbegrip van de geneuchten van jacht en visserij. Kortom, de verre opvolger van het erf De Modderbeek was een huis van enig aanzien... Noten: 1. Historische Toegangen van de Gelderse Vallei, deel 16. Oudschildgeld Stoutenburg, Maarn en Maarsbergen. Uitgave: Bureau voor Familie-Historie te Woudenberg. 2. Oud-Archief van Stoutenburg, Fruin. nr.32. 3. Ik spreek eenvoudigheidshalve van Stoutenburg, hoewel dit gerecht pas veel later, (in 12597), deze naam kon krijgen. Maar dat is een ander verhaal. 4. Verkoopacte 8-2-1517 van twee percelen land. (Met dank aan mevr.A.Ruiter, Driftakkerweg 8, voor inzage). 5. Oudschildgeld Stoutenburg, in combinatie met Oudschildgeld Hamersveld deel 15 van de 'Historische Toegangen tot de Gelderse Vallei'). ln deze serie die de verdwenen en bijna ver geten kleine middenstand van weleer belicht, dit keer aandacht voor Johannes Deden, die met zijn echtgenote van 1953 tot 1973 een kruideniers-/manufacturenzaak dreef aan de Hamersveldseweg, alwaar nu een robuust bankgebouw het straatbeeld bepaalt. Johannes Deden, geboren te Mirns. Friesland kwam voort uit een bekend schip- persgeslacht. Zijn voorvaderen onderhielden een vervoersdienst van groenten per nacht boot van Enkhuizen naar Amsterdam, om de winkeliers ter stede te bevoorraden. Ook in de nalen van skütsje-kampioenen komr de naam Deden veevuldig voor. Deze achtergrond verloochende zich niet toen hij als parlevinker de kost verdiende op het Amsterdam-Rijnkanaal; een kruideniers winkel op water. Naast zijn woonboot te Breukelen lag het schip waarmee hij overdag de (woonsche pen langsvoer om zijn waren te slijten. Zelfs in de oorlogsjaren hield hij aldus het hoofd boven water. Amerika lonkt In 1949 werd het kanaal verbreed en moes ten de woonboten verdwijnen. Dientengevolge ook de parlevinkers Zin broer resideerde al enkele jaren in Amerika als aannemer. We schrijven 1949, er heerst nog tamelijke schaarste in Nederland. De keuze om de oversteek ook te wagen was snel gemaakt. Met vier kinderen, van wie één halsoverkop als 18-jarige trouwde om manlief ook aan een visum te helpen, scheepten ze zich in, het avontuur tegemoet. In enkele jaren verrezen drie huizen voor de resp. gezinnen Deden in Mundelaine, een voorstadje van Chicago. Het leven was goed, maar metv de welvaart steeg ook de criminaliteit, hetgeen voor een ex-parlevin ker die normaal vreedzaam Neerlands rivie ren aftufte, bepaald een cultuurshock bete kende. Terug naar Nederland Dat aspect, gecombineerd met heimwee en de dreiging van de Korea-oorlog deed de familie in 1953 besluiten met twee kinderen terug te keren naar Nederland. Op 57-jarige leeftijd stond Johannes weer op de kade in Rotterdam. Het bloed kroop waar het niet gaan kon en al snel werd een nering aan vaste wal gevonden. In Hamersveld nam hij de kruidenierszaak annex postagentschap over van Theo Mets. Het agentschap verdween al snel ten faveure van een heus postkantoor. Het echtpaar Deden begon nu een winkel waarin op slechts luttele vierkante meters manufactu ren (drogisterijartikelen), kruidenierswaren en textiel aan de man werden gebracht. Uitnodigende glimlach Johannes deed dit op wervende wijze en een praatje hoorde daar steevast bij. Vanten deed hij niet. Alle waar vond de weg naar de klant via twee toonbanjes; één voor de voe dingswaren en één voor de knopen, baaien ondergoed en overhemden. Het echtpaar hanteerde een strikte taakverdeling; hij voor zij achter. Ook schrijver dezes kan zich niet herinneren mw.Deden ooit achter de toon bank te hebben aangetroffen. Johannes des te vaker, immer voorzien van een beminne lijke glimlach die tot kopen uitnodigde. Behendig laveerde hij van de ene naar de andere toonbank. Nu zou men zeggen: van "food" naar "non-food". Éénmaal per week naar de groothandel voor de bevoorrading en zo regen de jaren zich aaneen. Zondags naar de mis en aansluitend een kelkje in het Ros Beijaart. Frans van Loenen Het pand van de fam. Deden, circa midden jaren '50. Op de oprit is een officiële post- bits zichtbaar. Aan de gevel het opschrift "Manufacturen en Kruidenierswaren", {foto: A.v.d.Berg Johannes Deden (met dochterachter zijn "textieltoonbank Ondergoedoverhemden en zakdoeken liggen hoog opgetast. Links het rekje met groentezaden. De zaak was van vele markten thuis!

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 10