Ansfridus in beeld Sint-Ansfridus in de nis Op de hoek van de Hamersveldseweg en de Noorderinslag, naast het Eet- en drinkhuis 't Zustertje, stond ooit een imposant gebouw. Daarin vestigden zich in 1898 de zusters van de congregatie Arme Dienstmaagden van Jezus Christus. Tot patroon van hun huis kozen ze Sint-Ansfridus. Het pand stond bekend als Huize Sint-Ansfridus. Bijna honderd jaar hebben deze zusters zich verdienstelijk gemaakt in het onderwijs aan jongeren, de verpleging van zieken en de verzorging van bejaarden. Zij zijn ook de auteurs van de Kroniek van Huize Sint- Ansfridus. Daarmee hebben zij een uitzon derlijke bijdrage geleverd aan het onder zoek van de geschiedenis van Leusden. Meer informatie over de persoon Ansfridus Huhorstin het tijdschrift van de Historische en zijn relatie met Leusden is te vinden in Kring Leusden, 13e jg. nr. 3, 29-12-'98, p. het artikel Ansfridus, Alpertus van Metz en 300-306. Op 30 april 1901 nam mejuffrouw E.M. May, afkomstig uit Amersfoort, haar intrek in Huize Sint-Ansfridus. In dat huis wilde zij haar laatste levensjaren in rust doorbren gen. Zij nam ook wat voor de zusters mee. In de Kroniek lezen we: "Zij heeft menig schoteltje en kommetje en andere zaken voor de keuken en onze grote, lege keuken kast meegebracht." De zuster die dit opschreef, wist nog niet dat deze nieuwe bewoonster zich al snel zou ontpoppen als een ware weldoenster. Het jaar 1901 was nog niet voorbij toen zij, in november, het beeld van Sint-Ansfridus aan de zusters schonk (kostprijs: f300,00). Het werd in de tot dan toe lege nis boven het voorportaal van het huis geplaatst. In april 1902 kwam een mooi Mariabeeld voor de kapel. Dat was een geschenk van de familie van de pastoor (kostprijs: f400,00). Mejuffrouw May kwam ook over de brug. Zij schonk de zusters de relikwie van de zalige Clemens Hofbauer. Deze was gevat in een mooie lijst. In januari 1906 schonk zij het terracotta beeld van Sint-Antonius (kostprijs: f55,00) en in september van datzelfde jaar het beeld van Sint-Jozef (kostprijs: f400,00). Beide beelden werden in de kapel geplaatst. Op 25 juli 1908 overleed mejuffrouw May. De Kroniek zegt over haar: een wel doenster van ons huis, na een 2-jarige ziek te, gedurende welke ze door de zusters met opofferende liefde verpleegd werd." Op 10 april 1908 werd het nieuwe altaar in de kapel geplaatst. In de Kroniek valt te lezen: "Dit werd evenals het beeld van H.Th. Hormann Huize Sint-Ansfridus Sint-Ansfridus in de nis

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 4