IA Sint-Ansfridus aan de wand 371 Maria, Sint-Jozef en Sint-Ansfridus in het kunstatelier van W. Mengelberg te Utrecht gemaakt en kostte de respectabele som van De zuster die dit noteerde, kende de kostprijs kennelijk niet. Of vond zij de hoogte van het bedrag misschien gênant? Op 22 februari 1911 was het altaar mede door gulle weldoeners afbetaald. Het pand van Huize Sint-Ansfridus, dat regelmatig gerepareerd en gemoderniseerd was, was na acht decennia zo bouwvallig geworden, dat restaureren geen haalbare zaak meer was. Daarom verhuisden de laat ste vier zusters (Agatha, Huberta, Imelda en Rosa) in het voorjaar van 1978 naar het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis dat naast Huize Sint-Ansfridus stond. Het zou bekend worden als het Zusterhuis. Het beeld van Sint-Ansfridus kwam in de nis van de zuidmuur van dit pand te staan. In het voor jaar van 1981 was de sloop van Huize Sint- Ansfridus voltooid. In september 1988 werd het beeld van Sint- Ansfridus opgeknapt door de heer Hazelaar te Soest. De Heilige kreeg een bronzen staf. In het voorjaar van 1993 verlieten de zusters het Zusterhuis. Alleen zuster Imelda bleef in Leusden wonen. Het beeld van Sint-Ansfridus verhuisde naar de Sint-Ansfriduskerk te Amersfoort. Daar staat het nu nog steeds wat verloren in een hoek van een kapel. Op 21 februari 1996 verrichtten de zusters Huberta, Imelda en Rosa de officiële ope ning van het "Eet- en drinkhuis 't Zustertje" dat in het voormalige Zusterhuis gevestigd is In de nis in de zuidmuur van dit pand heeft een beeld van "een vrolijke dame" de plaats ingenomen van dat van Sint- Ansfridus. Wie was die Mengelberg die in Utrecht een kunstatelier had? Friedrich Wilhelm Mengelberg (Keulen 18-10-1837 - Utrecht 6-2-1919) was beeldhouwer en schilder en had een atelier voor kerkelijke kunst in Keulen. Hij maakte voor de Domkerk aldaar een bronzen deur. Zo'n kunstenaar kon G.W. van Heukelum best gebruiken. Deze pastoor van Jutphaas was een van de belangrijkste figuren uit het milieu van het katholieke Réveil in Nederland in de tweede helft van de 19e eeuw. Hij haalde Mengelberg over zich in Utrecht te vestigen. In 1869 was het zover en Mengelberg ont wikkelde zich in Utrecht tot een van de grote vernieuwers van de kerkelijke kunst in Nederland. Hij werkte in hout, steen en brons en vervaardigde vele altaren, beelden, kruiswegstaties, koorbanken en koorhekken in neogotische stijl. Werken van hoge kwali teit. Zijn Utrechtse atelier werd door twee zoons en een kleinzoon voortgezet tot 1965. Een andere zoon van deze kunstenaar was Willem Mengelberg, de beroemde dirigent die het Amsterdamse Concertgebouworkest tot een van de beste orkesten van de wereld en Amsterdam tot een centrum van interna tionale muziekleven wist te maken. Dit schilderij brengt ons hoogstwaarschijn lijk naar Thorn waar Ansfridus (Brabant ca.936 - Leusden 1010) en zijn echtgenote Hereswint de bekende abdij stichtten. Ansfridus is afgebeeld als zwaarddrager. Deze functie bekleedde hij, in de periode 961 tot 995, onder drie keizers van het Heilige Roomse Rijk, nl. Otto I, Otto II en Otto III. Hij houdt zich wat op de achter grond, enigszins verscholen onder het geboomte. Hereswint neemt de centrale plaats in. geknield bidt zij. HISTORISCHE Kp,.

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 5