Ik heb destijds van deze vondst gehoord, zonder er veel aandacht aan te schenken. Dat verzuim wil ik nu goedmaken, want ik meen althans een tipje van de sluier te kun nen oplichten. 2. Twee boerderijen met dezelfde naam Volgens een belastingregister uit 1536, de zogeheten blaffaard van Oudschilden 1 lagen dat jaar in Stoutenburg twee boerderij en of erven van dezelfde naam: Ter Beeck. Dat zou er op kunnen wijzen dat een groter erf in twee stukken was opgesplitst. Hier volgen uit 1536 de omschrijvingen van beide erven: - 1. Lambrecht van Bijlaer t'Amersfoort een Erff geheten ter Beek, bruijckt Gerrit Willemsz, groot wes- ende omtrent 8 margen Lants, t'sjaers om 34 Philips gulden, 4 gan- sen, 8 capoenen, 4 hoenren. - 2. Heer Cornelis Willemsz ende t Capittel inde Kerck t'Amersfoort een Erff geheeten ter Beeck. groot omtrent 8 margen, bruij ckt Jan Thijmansz t'Jaers om 28 Philips gulden, 8 capoenen. De eigenaar van erf nr. 1 was Lambrecht van Bijlaer, terwijl erf nr.2 het gemeen schappelijk eigendom van Cornelis Willemsz en het Kapittel van de Amersfoortse kerk was. Ook de pachtboe ren of bruijckers droegen verschillende namen. De afdrachten in Pilipsguldens en pluimvee waren niet even hoog. (De Philipsgulden van 25 stuivers was in 1496 ingevoerd). De hoeveelheid grond van beide erven w as echter hetzelfde, en wel 8 margen van ca. 0.85 ha. Dat betrof de zoge heten goede morgens of akkergrond. De totale hoeveelheid grond, met inbegrip van wei- en hooiland, heide, bosjes en plaggenveld, kan hiervan een veelvoud hebben bedragen. Een vol waardig erf of ploeg werd destijds op 60 morgens gesteld, waarvan 16 goede mor gens of akkerland. Bij erf nr. 1staat in de marge een aanteke ning, die tussen 1536 en 1599 moet zijn geplaatst. 'Dit ist Erff genaempt de Modderbeek, is nu sonder Huijs, ende is verdeijlt in verscheijden eijgenaars ende bruijckers'. In 1643 wordt die naam her haald: 'genaempt de Modderbeek'. Een ander belastingregister, het zogeheten Huisgeld uit 1652 (2), geeft aanvullende informatie: - Het Erf de Modderbeeck heeft van oudts altijt gestaen op den halve ploegh en alsoo het huijs over lange Jaeren is afgebrant ende landerien daer onder behoorende in versche- ijde perceelen vercocht en gebruijckt sijn, en het huijsgelt tegen een halve ploeg f: 7- 12-4; dewelcke gerapatieert uitgezet) is over de Jegenswoordige eijgenaers en bruij ckers der landen. - Daarna volgt een rijtje met namen en bedragen. Twee erven met dezelfde naam waren vroe ger volstrekt geen uitzondering. We komen in 1536 in Stoutenburg zelfs drie Daatze- laars tegen, zonder nadere aanduiding dan de namen van de toenmalige eigenaars en pachters. Dat bracht in later eeuwen de nodige verwarring. Rond 1710 heeft men getracht hieraan een einde te maken door een redelijk volledige lijst van boerderijna men op te stellen. Ons eerste erf bleef Ter Beek heten, maar het tweede erf werd voor taan aangeduid met 't Vliet ofte Ter Beeck. De landerijen van dit erf bleken inmiddels ook te zijn versnipperd. Het is helaas onbe kend welke Vliet zijn naam de boerderij heeft geschonken. Misschien was het de zui delijke grenssloot met Hamersveld. Het was daar destijds niet al te best land. De naam 't Ruige Veld spreekt in dat opzicht boekde len. 3. Waar lagen de beide erven Ter Beek? De grens tussen Stoutenburg en Hamersveld werd eeuwenlang door de Modderbeek gevormd, totdat de beek ter plaatse rond 1938 door het Valleikanaal werd vervangen. Deze grens werd in 1969 formeel opgehe ven doordat Leusden en Stoutenburg vanaf dat jaar één gemeente gingen vormen. Hamersveld werd rond 1133 ontgonnen. Tussen de Modderbeek en de noordgrens van de nieuwe ontginning bleef een strook land over die tot Stoutenburg (3) werd gere kend. Deze strook werd door de Modderbeek geïsoleerd van het overige Stoutenburg. Dat isolement werd in feite pas in de 19e eeuw opgeheven, toen de Horsterweg met bijbehorende brug werd aangelegd. De beide boerderijen Ter Beeck hebben in deze Stoutenburgse strook gelegen. De plaats van één ervan is bekend: de onlangs gesloopte boerderij 't Vliet. Dat was aan de oostkant van de strook. De andere boerderij, die in enkele gevallen De Modderbeek werd genoemd, moet denkelijk meer in de westelijke helft van de strook worden gezocht. De conclusie ligt voor de hand: de gevonden archeologische resten moeten welhaast zeker van het verdwenen erf De Modderbeek zijn. 4. Versnippering en opvolging Zoals gezegd werden de landerijen van beide erven in later eeuwen versnipperd. De westelijke boerderij was volgens het eerder genoemde Huisgeld al in 1643 in vier stuk ken opgesplitst. Eén daarvan werd het Ackerse Land genoemd, terwijl het stuk grond nabij de uiterste westgrens de Driftakker heeft geheten. Een acte uit 1517 (4) noemt beide namen: I. Het Ackerse Land: - een stuck Lants gelegen Int geregt van Stoutenburgh ende Inde Kerspel van Luesden/ mit eggen ende mit eynden mit all zijn toebehooren ende van ouds gelegen geheeten dat ackerse Landt mit eenen vrijen Wech over Egdom heen - Ad I: Het Kerspel van Luesden was de ker kelijke gemeente of parochie van Leusden, waartoe ook Stoutenburg behoorde. 'Mit eggen ende mit eynden' was een staande uit drukking om aan te geven dat de komplete landerijen werden bedoeld. Het Ackerse Land had een 'vrijen Wech' of het recht van overpad over de landerijen van Egdom de huidige boerderij 't Scham), die aan de over kant van de beek lag. De boerderij van dit Stoutenburgse Ackerse Land blijkt in Hamersveld te hebben gestaan (5), waar eveneens én gelijktijdig een perceel heeft gelegen dat het Ackerse Land werd genoemd! Nogal verwarrend. De huidige boerderij Akkerhoeve aan de Hamersveldseweg is hiervan een late opvol ger. II. De Driftakker: - van een stuck Lants geheeten den Driftacker mit een vrijen Wech over Rambroeck heen. - Ad 11: We mogen vermoeden dat men over dit stuk land vee heeft gedreven, dat vervol gens via 'den vrijen Wech over Ramhroek Randenbroek onder Amersfoort) naar elders kon worden gebracht. De Drift of Veeweg zou zo zijn naam aan de akker hebben gege ven. De acte van 1517 spreekt echter nog niet van opstallen. Op deze Driftakker werd later wél een Stoutenburgse boerderij gebouwd, die naar de bewuste akker werd vernoemd. Een acte uit 1677 geeft een beknopte omschrijving: seeckere Huijsinge twee bergen, Schuijr, wagenschuijr, varc- kensschot, boomgaert, maetlanden en vinc- kencamp, Driftacker ende acht ackers met vier mergen ende eenige Honden lands in het heetvelt van Stoutenburgh gelegen, met noch de Ackerse enge met seeckere percheel lands genaempt het Perck wesende tientvrij gelegen bij Rambroeck (Die twee bergen waren voor de opslag van hooi en/of graan. Een vinckencamp was hoogstwaarschijnlijk een vinkenbaan, waar op men tijdens de herfsttrek met slagnetten

Historische Kring Leusden | 1999 | | pagina 9