Bakkende bakkers in Achterveld Rond 20.15 uur is er voor beide groepen koffie. Daarna gaat de groep wandelaars naar de Pandhof en de groep die de Pandhof bezocht heeft begint aan de wandeling naar- de stadsschouw burg. Rond 21.45 uur ver trekt de bus na het Domplein en om 22.00 uur worden de andere bij de stadsschouw burg opgehaald. Dus rond 22.30 uur weer terug in Leusden. Enige gegevens over de wandeling. Da wandeling begint bij de stadsschouw burg, gebouwd op het Lueasbolwerk een van de bolwerken in de stadsbuitensingel. Het is een ontwerp van de architect Dudok. De tocht gaat langs een stukje stadswal, bia de "immuniteiten" van de Pieterskerk en de Janskerk naar het Domplein. Tijdens de wandeling wordt er verteld over de immuni teiten, de grachten, het muntwezen, de paus- huize, het huis van de Amersfoortse jonker tverard Meister en het gerestaureerde stads huis. De wandeling eindigt bij een vloer uit de Romeinse tijd. De tweede wandeling \olgt de route van hierboven in omgekeerde richting. Enige gegevens over de Pandhof. De Pandhof (kloostertuin) is tuin tussen de Domkerk en het huidige academiegebouw. Van oorsprong was het academiegebouw het kapittelhuis voor de kanunniken van de Dom. U kunt hier genieten van een stukje rust en "natuur" midden in een grote stad. U krijgt daar informatie over de geschiedenis van die plek, de plek waar de Romeinen hun castellum hebben gebouwd. U krijgt uitleg over de functie en de geschiedenis van de kloostertuin en de kloostergang. U maakt kennis met een paar bijzondere planten. Ook brengen we dan een bezoek aan het aan grenzende academiegebouw met de zaal waar de Unie van Utrecht (het allereerste begin van het huidige Nederlandse staat) is getekend. Bij deelname aan de excursie vragen we een eigen bijdrage van 12.50. Dit bedrag dient u dan voor 29 mei overgemaakt te hebben op de rekening van de Historische Kring Leusden. Rekening nr. 3359.92.439 of postgironr. 72683 onder vermelding van excursie. Voor verdere informatie kunt u contact opnemen met Wout van Kooij. (033 -4940802) Op mijn zoektocht naar middenstanders uit ver\ logen tijden ben ik dit keer in Achteveld verzeild geraakt. Het dorp waar de winke liers van weleer krachtig standhouden en gelukkig niet van wijken weten. Zulks in tegenstelling tot de rest \an onze gemeente. Een saillant voorbeeld daarvan vormt het bakkersgeslacht Schouten, dat tot op de dag van vandaag via de supermarkt van Henri Schouten de Achtevelders van brood voor ziet. De omstreden 'r' Waar kan ik beter terecht om die geschiede nis te ontrafelen dan bij de enige echte dorpsgeschiedschrijver Jan Schouten, die ondanks het streven zijn geschiedvorsingen af te bouwen, enthousiast weet te verhalen over de nering van zijn voorvaderen. De spelling van de dorpsnaam is een eerbe toon aan hem. De huidige "r" in de naam zal nooit aan zijn mond ontsnappen, omdat de rechtvaardiging van die latere toevoeging nog immer omstreden is. De geschiedenis van de familie Schouten en Achteveld gaat terug tot 1845, wanneer Hermanus Schouten zich vanuit Groenlo in Achteveld vestigt aan de Kerkdijk als kleer maker/bakker. Op die plek loop de grens tussen Gelderland en Utrecht, zodat hij zijn activiteiten weldra uitbreidt met het innen van tol en het drijven van een kroeg. Alleen roggebrood In die tijd werd uitsluitend aan huis bezorgd met de kruiwagen. Het aanbod was aanvan kelijk nogal smal, namelijk 10 en 12 pon ders roggebrood. Zijn zoon Wilhelmus zette de zaak voort aan de Kerkdijk met brood en kruidenierswaren en ook de tol- en kroegfunctie bleef in bed rij f. Zoon Hendrik (de vader van zegsman Jan) zette de zaak op zijn beurt voort. Hij werd wel "de zingende bakker" genoemd, vanwe ge zijn opvallende zangstem die altijd door de bakkerij klonk en in de kerk als voorzan ger van het parochiekoor. Hij zette zijn zin nen op een moderne bakkerswinkel en kocht daartoe een stuk weiland aan de Hessenweg. Broer Herman was architect en leverde de bouwtekening waarbij hij er zorg voor droeg dat het nieuwe pand meteen het hoogste van het dorp werd! Of zo'n enorme zolder ook nodig was leek van minder belang. Aannemer Wassink klaarde de klus en in december 1923 vond de feestelijke opening plaats. Aanvankelijk bakte Hein (Hendrik) in een Frans van Loenen Bakkerij Schouten anno 1932. met voor cle ruit Hein Schouten met zijn echtgenote. Links staat Anna Tolboom. Vooraan de kinderen Jo en Adje. De kleinste in het karretie is onze dorpsgeschiedschrijver Jan!

Historische Kring Leusden | 2000 | | pagina 4