ACHTEVELD. Bakker- en Kruidenierszaak Herinneringen aan de mobilisatie in 1939 en de oorlogsdagen van 1940. houtoven. De takkenbossen die als brandstof dienden vormden een flinke houtmijt achter het huis. De 10 kinderen van Hein en zijn vrouw zorgden voor het transport naar de oven. Later brandde de oven op olie, waar bij zo'n stank vrijkwam dat Jan zich er nog over verbaast dat zijn vader dat zo langdurig verdroeg. Het meel werd betrokken van "De Korenschoof' uit Utrecht in zakken van 100 pond. De rogge kocht Hein rechtstreeks van de boer in Garderen, omdat aldaar een dro gere korrel werd geteeld. Deze naam bij de roggebroodbereiding meer water op. Op de coöperatie in het dorp werd de rogge gema len en in die vorm weer bij de bakkerij bezorgd. Een fraai staaltje van kwaliteits controle van begin- tot eindprodukt! Drie-draads Veens Naast roggebrood werd (pruim(tabak, rook waar, wijn en sajet verkocht. Dit laatste arti kel blijkt bij navraag "drie-draads Veens" te zijn, oftewel garen uit Veenendaal om de kousen te stoppen. Moeder de vrouw (Cilia Schouten-van Valkengoed) bestierde de winkel. Winkelmeisjes kregen geen kans want voor minder dan de bazin zelf verwaardigden de klanten zich niet een voet over de drempel te zetten. Met sommigen van hen diende toch wel minstens tien minuten geconver seerd te worden om hun klandizie te behou den Nu lukt dat ook beter met openingstijden vanaf de vroege dageraad tot tegen midder nacht, wanneer het echtpaar de sponde opzocht. Het oude brood verdween in de kelen van drie varkens die door de vrouw des huizes slachtrijp werden gevoerd. De vrouw van Hein droeg ook /org voor de koffie met beschuit die zij na de mis serveerde voor de boerinnen uit de omtrek. Daartoe bezette zij de achterste bank in de kerk om een en ander soepel op elkaar aan te laten sluiten. In 1947 maakte de pastoor een einde aan deze "zondagopenstelling", hetgeen wellicht voor enige zondagsrust zorgde. De ontspan ning hing nauw samen met de kerkelijke kalender. Alleen op de kerkdagen zoals Allerheiligen en Allerzielen enz. was de winkel dicht en golden deze dagen als "vakantie". Arbeidswet Later werd de arbeidswet van kracht en diende een werktijdenlijst te worden bijge houden. Vóór vi jf uur in de morgen mocht er niet gewerkt worden. Een marechaussee uit Amersfoort, met de weinig vleiende bij naam van Dikke Marcus, spoedde zich op zijn paard voor dag en dauw naar Achteveld om op de naleving van de wet toe te zien. Bespeurde hij vóór vijven al enige activiteit in de bakkerij, dan was zijn dag weer goed en kon hij overgaan tot het innen van de boete. Omstreeks 1935 deden de koekjes hun intre de in het assortiment, alsmede tarwe- en witbrood, echter alleen op zaterdag. Ook werd er onder het schuifraam door ijs ver kocht van eigen makelij. Het ventgebied strekte zich uit van Moorst in Woudenberg tot de Kopermolenbrug bij Amersfoort. Verder halfweg Barneveld de ff/w Schouten met Je Bezorgfiets (mei 1965) buurtschap Den Aart en de molen in Terschuur. Een tl ink gebied derhalve dat werd bediend per hondenkar, later de fiets met mand en transportfiets. Een (economisch) gouden tijd vormde de mobilisatie in 1939/1940 toen de bevolking tijdelijk werd uitgebreid met vele (hongerige) soldaten. In de bakkerij schalde één van de vijf radio's die het dorp rijk was, zodat soms wel 25 soldaten zich voor de winkel posteerden om de laatste nieuwsbe richten te vernemen. De krentenbroodjes van bakker Schouten vonden hierbij gretig aftrek. Bak voor de buik Jan bediende hen ook in hun kampementen in Asschat en Stoutenburg te voet met een bak voor de buik waarin de al geroemde krentenbroodjes en sigaretten. Hein dreef de zaak tot 1958 en deed de zaak over aan zijn zoon Wim. Diens zoon Henri is de Schoutentelg die nu aan de overkant de supermarkt runt. Boven zijn winkel verrijst momenteel een appartementencomplex genaamd Julianastaete. Tot zo ver de geschiedenis van een bakkers geslacht te Achteveld, waarachter hopelijk nog lang geen punt wordt gezet. A.s. Zaterdag 15 December 2 uur OPENING der nieuwe Tevens verkrijgbaar Galanteriën, Tabak, Sigaren, Geneesmldcfelen als pillen, zalf enz. A J» Iedere hooper ontvangt een verrassing. Beleefd aanbevelend, H. SCHOUTEN J.C. Schothorst Begin september op een vrijdag ging mijn vader zoals gewoonlijk naar de markt in Amersfoort. Maar hij was om half elf alweer thuis met de boodschap dat wij inkwartiering kregen van soldaten en dat in de middag de kwartiermakers zouden komen om de slaapplaatsen in orde te maken. Dit bestond uit het uitspreiden van stro in de stallen en op de hilten en na gaan hoeveel manschappen er hier geplaatst kon den worden en zo kwam men op ongeveer 60 personen. Ook moesten er zes paarden geplaatst worden; twee in de paardestal en vier in een loods met deuren. Ook is er een keukenwagen aanwezig; in de eerste weken moest er in de openlucht gekookt worden, gelukkig voor hen was het toen goed weer. Later moest de keukenwagen verplaatst worden in een wagenloods zodat de koks binnen zaten. Hier, op ons bedrijf, waren dan zes paarden, goed om voor de keuken wagen en de fouragewagen gespannen te

Historische Kring Leusden | 2000 | | pagina 5