De begraafplaats van Don Bosco Herinnering van m ilisatie en oorlog (Hot) In 1994 verscheen het boekje "Van grafheu vel tot columbarium", de geschiedenis van de begraafplaatsen en het begraven in Leusuen, van de hand van ondergetekende. Toen werd verondersteld dat alle begraaf plaatsen in de gemeente Leusden beschre ven waren. Toch bleek onlangs, dat er een kleine begraafplaats over het noofd was ge/ien. Er schijnen nog meer Leusdenaren hiermee onbekend te zijn. Vandaar dit arti kel. Geschiedenis van Don Bosco Met de genoemde kleine begraafplaats wordt bedoeld die, welke ligt op liet terrein van het vroegere Don Bosco aan de Dodeweg in Leusden-Zuid (zie ook "Oude schoolgebouwen in Leusden", W.Bos, 1997). Het hoofgebouw van Don Bosco (dat toen "Het Leusder End" heette) is in 1916 gebouwd als burgemeesterswoning. De bur gemeester van Leusden heeft er met zijn gezin jaren gewoond. Na een tussentijdse overdracht kwam het in 1937 in handen van de Orde der Salesianen van Don Bosco, die het de bestemming gaf van klein-seminarie voor de opleiding van de toekomstige paters Salesianen van Don Bosco. Na de oorlog werd het een technische school onder lei ding van de zelfde paters Salesianen. In verband met een fusie met het katholiek onderwijs in Amersfoort werd de school in 1998 opgeheven en bleven alleen nog enke le paters in het hoofdgebouw achter. Aanvankelijk bleef daar ook het bureau van de landelijke orde der Salesianen gevestigd. Dit bureau is inmiddels naar Amersfoort verhuisd en de paters zijn elders gaan wonen. In 1999 werd het terrein en de gebouwen verkocht aan het bedrijf Verdonk, f)tten e.a., waarna de schoolgebouwen ach ter het hoofdgebouw gesloopt zijn. Let wel, de Orde van ae Salesianen van Don Bosco en hun werk, is blijven bestaan, alleen gebouwen en grond van Het Leusder End zijn verkocht. Het hoofdgebouw zal blijven bestaan als historisch monument. Ruiming begraafplaats Bij verkoop was bedongen, dat de kleine begraafplaats op het terrein geruimd moest worden. Volgens de Wet op de Lijkbezorging moet dan echter eerst de begraafplaats voor gesloten verklaard wor den. Daarna moet een wachttijd van tien jaar in acht genomen worden vóór de graven geruimd mogen worden. De plaatselijke gemeente kan op verzoek een begraafplaats voor gesloten verklaren, wat dan ook gebeurde. Dit houdt tevens in dat er niet meer begraven mag worden. De bekendma king van de sluiting stond in de Leusder Krant van 22 maart 2000 onder de kop Van 't Erf, bekendmakingen van de gemeente Leusden. Pas in het jaar 2010 mag men dus tot rui ming van de begraafplaats overgaan. Beschrijving begraafplaats Als u vanaf de Arnhemseweg kijkt naar het hoofdgebouw van Don Bosco - laten we het zo nog maar even noemen - ligt rechts, ongeveer 50 meter van de weg af, achter wat struikgewas verscholen de kleine begraafplaats van 25 bij 20 meter. Hij is afgezet met een laag gemetseld ondermuur tje dat op de hoeken en in het midden afge wisseld is met bijbehorende pilasters. Tussen de pilasters zijn ijzeren hekken aan gebracht. Aan de zuidkant is, als ingang, in net midden een dubbel, ijzeren draai hek aangebracht. In de noodoosthoek bevindt zich een klein lijkenhuisje. De graven liggen vanaf het hek, steeds naar de buitenmuur gericht. De oostzijde en deels ook de noor zijde bevat geen graven. Aan de oostkant liggen twee smalte stukjes tuingrond en ("daartussen staat een bankje. In het midden ligt een rechthoek, waarvan de zuidzijde wel en de noordzijde niet gebruikt is voor begra vingen. Totaal zijn er 41 paters begraven; 36 hiervan zijn graven van ae paters van Don Bosco, die in Leusden zijn overleden. In één graf liggen 5 paters herbegraven, die oorspronke lijk in 's Heerenberg waren begraven. De grond rondom hun graven had een andere Bestemming gekregen. Elk graf is afgedekt door een liggende natuursteen, die de functie, de naam, de geboorte- en overlijdensjaren vermeldt. Als functie wordt meestal aangegeven Salesiaan, pater of eerwaarde Beer. De eerste doden, die hier ter aarde zijn besteld, waren waarschijnlijk een pater Visscher en de schoenmakersleraar Jozef Zacq in 1954. De meeste bijzettingen stam men uit de tachtiger en negentiger jaren, met als laatstgenoemde november 1998. Het geheel ziet er goed onderhouden uit. Over tien jaar zal de begraafplaats dus verd wenen zijn. De stoffelijke resten van de paters zullen dan elders begraven worden. Schuin achter de begraafplaats staat een van keitjes opgetrokken gedenkteken, met in het midden een zandstenen mozaïek met een mannenfiguur (Don Bosco), die zich buigt over twee"jongetjes. Dit heeft eigenlijk met de begraafplaats niets te maken. Het is geschonken, omdat de eigenaar er geen ruimte meer voor had. Men vond het hier kennelijk een goede plaats hebben. Leusden, juli 2000 Een maand later, toen Nederland bezet was door de Duitsers, moest ik met een paard en twee wagens hooi van A. Zwart weer naar Leusbroek rijden. Omdat er toen nog maar weinig auto s reden kon je nog dwars door de stad Amersfoort rijden. Bij A. Zwart lag de boerderij en schuur in puin, zoals overal achter het kanaal. Er was wel een noodwo ning voor het gezin. Het hooi werd in de nog intact gebleven hooiberg gebracht. Alle bomen en struikgewas was dood en het gras verrot, wat een vieze lucht veroorzaakte Er moest geploegd en gezaaid worden door de boeren. Al het hout en bomen werden door D.U.W. arbeiders omgehakt en verbrand. D.U.W. stond voor De Uitvoerende Werken van de heidemaatschappij. Deze arbeiders waren werklozen uit Amsterdam en Amersfoort welke hier met de trein aankwa men. Deze trein stopte aan de Leusbroekerweg en reed dan verder naar Woudenberg en Scherpenzeel. Ons land achter de Liniedijk werd door ons ingezaaid in juni, toen de grond droog genoeg was, met één ha maïs en één ha rapen. De maïs werd met de zeis gemaaid, dat kon omdat de stengels nog groen en zacht waren, en daarna werd het met stengel en al ingekuild. Daar er begin September geoogst werd, kon er daarna nog gras ingezaaid worden. De rapen werden in oktober gerooid en inge kuild als voer voor de koeien. In de eerste bezettingsjaren merkte je nog niet zoveel van de Duitse bezetting. Eintf 1942 moesten wij wel met onze paarden naar een keuring op Geerestein in Woudenberg. Allebei de paarden werden niet gevorderd, dus dat viel voor ons mee. Veel ooeren moesten één soms twee paar den afstaan aan de Duitse militairen. Ze kre gen wel redelijk uitbetaald, maar je paard wasje toch maar kwijt. Ongeveer eind sept. of begin okt. 1944 is er een bommenwerper vliegtuig neergestort aan de Leusbroekerweg op het land van A. Zwart. Dat land ligt tussen G. de Groot en Dick Hofland, Pothland genoemd omdat het land van de Pot van de armen te Amersfoort was. A. Zwart huurde dit land. Wij hoorden een vliegtuig aankomen, zeer laag vliegend en met een onregelmatig motorgeronk. Het was in de avond en al donker, en daar zagen we het vliegtuig als een grote vuurbal tegen de grond gaan, tegen de spoorlijn. Alle acht inzittenden, zeven Canadezen en een Engelse officier, waren op slag dood. Het vliegtuig was een viermotorig toestel. Eén motor lag over de spoorlijn ongeveer 30 meter in het land van G. de Groot. Een andere motor lag op de W. Hos J.C. Schothorst

Historische Kring Leusden | 2000 | | pagina 4