Leven en jagen op "De BoonT'in de vorige eeuw. 416 op zijn schoft in zijn haar geknipt. Ik meen hiermee genoeg geschreven te heb ben over de mobilisatie, ae bezetting en de bevrijding. BIJLAGE In de mobilisatiedagen van 1939, vanaf twee september tot ongeveer kerstmis, waren er soldaten gelegerd op het erf van De Kleine Nieuwe Pol. Het _1 regiment le bataljon le compagnie 21-1-1, met kapitein de Vries als bevelhebber en met le luitenant Theunise en 2e luitenant Bos. De sergeanten waren Molenaar, Hilgeman en Heil. Deze laatste was beroeps en pro- Duits. later heeft hij nog gevochten in het Duitse leger tegen de Russen waarbij hij een arm verloor. De korporaals waren Gerrit Snijders, Jan Roos, Siem Groen en Jan van de Berg als hospik. De andere drie hospikken waren Klaas van 't Veer, Slokker en Scholten. De koks waren Gerrit Bijman, Toon de Lange, Arie Veke en Jan de Wit. De paar- denverzorgers waren Jan Verhoef, Guus Hoorneman, Stoffel Viege, Giel de Ruiter en Wil Zweep. De gewone soldaten waren Klaas Rood, Reinders, Dik Pool, Piet Waterhout, Kees Velseboer, Wim Weijte, Engel Wijker, Jaap van Noord, Gerrit Bakker, Nico Res, Gerrit Reus, Piet Roos, Guus Laukens, Arie Schenk, Teun Ruis, Jan Buis, Willem Zwart, Jan Onrust, Henk van de Tas, Dik Terwey, Jan Pater, Nico Rijks, Kees de Waard, Wim Renke, Siem Sluis en Piet Wezel. De laatste twee zaten op het kantoor bij de officieren in het spoorhuis. Tegenover ons, nu Hans Meerveld, was de kantine waar de soldaten hun versnaperingen en sigaretten konden kopen. Bijgaand artikel verscheen in het landelijke opinieblad Haagse Post Magazine" van 4 oktober 1970. Journalist, schaapherder, chroniqeur Eelke de Jong deed in die tijd in een wekelijkse bijdrage verslag van het ver dwijnende plattelandsleven. Hij woonde in Amersfoort, zodat zijn tochten hem niet zelden ook door Leusdens dreven voerden. Zo is hij in dit artikel bij Gerrit van Ginkel in het markante tolhuisje aan de Vieweg beland. Gerrit was oorspronkelijk afkomstig van boerderij "De Kikvors" even verderop richting Arnnemseweg. Onderstaande geeft een pregnant beeld van het leven op "De Boom' aan het begin van de vorige eeuw. mondeling overgeleverd in 1970. De lezer neemt kennis van enkele anekdotes en details uit het volle leven, die doorgaans in de officiële analen onvermeld blijven. Reden temeer u dit voorbeeld van "oral his tory" niet te onthouden. Gerrit van Ginkel stierfin 1973. De schrijver Eelke de Jong overleed in 1986. Frans van Loenen. HISTORISCHE

Historische Kring Leusden | 2000 | | pagina 8