TAPSTEDEN IN DE 17e EN 18e EEUW IN LEUSDEN EN STOUTENBURG Van de bestuurstafel Sinds het uitkomen van de laatste 'Leusden Toen uitgave is het bestuur drie keer bij elkaar geweest. Een summier overzicht van de behandelde kwesties vindt u hieronder. De laatste tijd worden enkele regionale instellingen steeds actiever. Zo kwam er een verzoek om medewerking van de Stichting Stichtse Geschiedenis voor medewerking aan een onderzoek naar transport in vroeger jaren. Ook de regionale monumentenzorg liet van zich horen. Natuurlijk kwam de culturade van 2 septem ber aan de orde. Het enthousiasme was niet groot. Sterker nog er waren nogal wat kriti sche geluiden. We nemen contact op met de organisatie. Onze genealogie commissie organiseert de najaarslezing waar we erg blij mee zijn. Het is een stap in de richting van ons streven om meer leden te betrekken bij de activiteiten van onze Kring. Ook het beheer en de catalogisering van ons historisch materiaal kwam weer een stukje dichter bij door medewerking van niet- bestuursleden. De eerste Kring uitgave van een boek is een groot succes geworden. Het boek 'boerderij en in Leusden' van Jan Verduin is geheel uitverkocht. Dit heeft alleen als trieste tegenkant dat we neen moeten verkopen. We proberen er nog iets aan te doen. De aanvulling van het bestuur kwam natuur lijk aan de orde. Het vinden van een secreta ris begint nu te dringen. We zullen een aan tal van onze leden benaderen. Een heel scala van punten kwam, alleen al bij het doornemen van de notulen aan de orde. Zonder volledig te zijn noemen wij hier even: contact van het bestuur met de diverse commissies, de Culturele Raad in verband met de culturade, het uitverkocht zijn van 'boerderijen in Leusden' Een vrij groot aantal ingekomen stukken werden behandeld overigens zonder dat daar nu schokkende zaken uit naar voren kwa men. Er werd even nagepraat over de genealogie lezing van de heer Kan. Een behoorlijk suc cesvolle avond was de algemene opinie. Tenslotte was het een, voor onze Kring, wat ongebruikelijk onderwerp Vooral het idee van een cursus over dit onderwerp werd grondig belicht. Wie heeft er interesse? Elders leest u meer hierover. Het zoeken naar bestuursleden, met vooral het zoeken naar een secretaris, leverde genoeg gespreksstof op. We proberen de secretariaatswerkzaamneden zoveel moge lijk te beperken waardoor kandidaten mis schien wat eerder geneigd zijn toe te hap pen. Secretaris Jan Blom zal een overzicht maken van de secretariaatswerkzaamheden. Een gesprek met de gemeente heeft plaats gevonden over ruimte voor ons historisch materiaal en voor ruimte in het algemeen. De gemeente op haar beurt probeerde ons te interesseren voor medewerking aan monu menten inventarisering. Ten slotte werd er nog gepraat over onze activiteiten van het komende kalenderjaar. Genealogie Aan het slot van onze najaarsbijeenkomst kwam naar voren dat er belangstelling bestaat voor een cursus over genealogie in onze gemeente Het bestuur overweegt om, bij voldoende Secretaris gezocht De Kring dreigt het komende jaar zonder secretaris te zitten. Dat laat u toch niet gebeuren! De werk zaamheden zijn echt wel te overzien. Neem eens contact op met onze huidige secretaris. Onze voorvaderen waren flinke gebruikers. Het aantal kroegen in de 18e eeuw - men sprak toen van tapsteden - loog er niet om. We komen globaal op één tapstede per 100 inwoners en zitten dan nog aan de lage kant! Bijna alle tapsteden lijken pas na de middeleeuwen te zijn ontstaan. De herberg bij de kerk van Oud-Leusden heeft op deze regel een uitzondering gevormd. Rentmeester Godevaert noemt deze gele genheid terloops, als hij in 1378 voor zijn reizen in bisschoppelijke dienst door Utrecht trekt (1). Bij de verpachting van de biersvse (bier-accijnzen) rond 1428 wordt Leusden uitdrukkelijk vermeld (2). Althans in later eeuwen was het gewoonte dat er armenbussen in de herbergen en tap perijen werden geplaatst. De 'Armenboeken van Leusden' uit ae 18e eeuw geven een aantal namen: 'In de Nagtegaar aan de Leusbroekerweg, 'In de Rosbyert' in Hamersveld, 'in de MofT aan de Amhemseweg, 'tot Leusden (bij de coster)' bij de oude kerk in Oud-Leusden, 'aen de Swarte Steegh' in Hamersveld en 'aen Bavoort'. Ook uit Stoutenburg worden armenbussen gemeld: in de Uort en in De Ruyter. Aan reclame werd niet veel gedaan. interesse, een dergelijke cursus te organise ren. Het zou om een serie van zeven bijeen komsten gaan waarbij de kosten per deelne mer f75,- bedragen. Mocht u interesse hebben, wilt u dan voor 1 februari 2001 contact opnemen met J. Roggenkamp telefoon 4941387 of natuurlijk met onze secretaris J. Blom telefoon 4942746 Een e-mailtje is ook mogelijk, resp. naarjanroggenkampfaplanet.nl en i.m. blomfawxs.nl 1. (als boer) - Van Willem Schimmel ont- fangen twee Jaren Landpagt van den Kerken Acker, verschenen Petri 1756 en 3. (als koster): - Denselven Willem Schimmel betaalt Een Jaar Tractement, door hem als Coster Verdiend, versche nen Paasschen 1756. f 12. Het kostersambt bracht ook andere werk- Bestuursvergadering van 12 september 2000 Deze vergadering werd overschaduwd door het plotselinge overlijden van Henk Hormann. Natuurlijk werden de lopende zaken afgehandeld maar de aandacnt was er niet helemaal bij. Bestuursvergadering van 10 oktober 2000 Het belangrijkste feit in deze vergadering was de overdracht van het voorzitterschap van Wim Bos aan onze nieuwe voorzitter Joep Burgsteden. Dit werd zorgvuldig geno tuleerd door Cees Coenen bij afwezigheid van de secretaris. Een aantal zaken moesten worden doorgeschoven omdat, door gebrek aan gegevens, afwerken niet mogelijk was. De organisatie van de najaarslezing was echter rond. Bestuursvergadering van 22 november 2000 Dit was een uitgestelde vergadering omdat op de geplande avond slecht drie bestuursle den beschikbaar waren. Het werd een wat lange vergadering. J. Verduin 'De uithangborden zijn maar plankjes, waar op geschreven staat, hier verkoop men wijn, brandewijn, genever of gedisteleerde wate ren'. De dorstige klandizie wist de weg naar de drankgelegenheden toch wel te vinden. Het grote aantal tapsteden maakte de spoe ling dun en de herbergiers moesten naar bij verdiensten omkijken. Het houden van publieke aanbestedingen en verkopingen Dracht enig leven in de brouwerij, maar daarmee kwam men er niet. Willem Schimmel, die zijn nering bij de kerk van Oud-Leusden uitoefende, is een sprekend voorbeeld. In de kerkelijke rekening van 1755 komem we Willem Schimmel in drie hoedanigheden tegen (3): 175 7, ider Jaar ses gulden, f.12. 2. (als herbergier) - Betaald aan Willem Schimmel tot Leusden, de Verteringe door de Schouten, Secretarissen, Schepenen, en bedienden op den 31e October 1755, wanneer de laatste Reekeninge wierde gemaakt, f.2.4.

Historische Kring Leusden | 2001 | | pagina 3