Wie waren mijn voorouders? J. Roggenkamp Dit is een vraag die iedereen van ons zich wel eens gesteld heeft. Onderzoek naar de beantwoording van deze en nog veel meer vragen over onze voorou ders noemen we familie- of stamboomon derzoek, of met de officiële naam genealo gie. Genealogie komt steeds meer in de belang stelling te staan en al vele tienduizenden Nederlanders houden zich er mee bezig. Via het onderzoek in de archieven van rijk, provincies en gemeenten trachten ze meer over hun voorouders te weten te komen. Inmiddels wordt daarbij ook steeds meer gebruik gemaakt van de mogelijkheden die Internet te bieden heeft. Sinds kort zijn er al lesbrieven over stam boomonderzoek in omloop, zodat zelfs onze (klein)kinderen er al op de lagere school mee bezig kunnen zijn. Ook is er al een computerprogramma voor hen gemaakt dat "Pro-Gen kios" heet. Stamboomonderzoek staat al eeuwen lang in de belangstelling. Vroeger waren het vooral de belangrijke families die hun voor geslacht beschreven in tot op heden bewaard gebleven manuscripten. In de 20e eeuw zijn ook anderen gaan speuren naar hun voorouders. In Nederland bestaat reeds een aantal eeu wen een zeer goede bevolkingsadministra tie. De niet meer in gebruik zijnde oudere gegevens zijn voor een ieder in de diverse rijks-, streek- en gemeentearchieven toegan kelijk. Sinds het einde van de 2e wereldoorlog bestaan er in ons land twee instellingen die op het gebied van het stamboomonderzoek voor de onderzoeker een belangrijke rol spelen. In 1945 werd het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG) opgericht door verte genwoordigers van de Rijksoverheid en par ticulieren. Tiet bureau is gevestigd in Den Haag en fungeert als documentatie- en voorlichtingscentrum op het gebied van genealogie en heraldiek (wapenkunde). Voor 60 per jaar kan men Vriend van het CBG worden en ontvangt men lx per kwartaal het blad Genealogie met veel informatie. Tevens krijgt men dan nog een fraai uitge voerd jaarboek. Daarnaast heeft men gratis toegang tot het centrum in Den Haag waar men in de studiezalen alle beschikbare bronnen kan raadplegen. Een jaar later werd de Nederlandse Genealogische Vereniging (NGV) opge richt. De vereniging heeft een Verenigingscentrum dat tot voor kort in Naarden gevestigd was, maar inmiddels is verhuisd naar Weesp. De vereniging kent 31 regionale afdelingen en heeft inmiddels meer dan 11.000 leden. Voor een bedrag van 72 per jaar kan men lid worden en ont vangt men het maandblad Gens Nostra en enige malen per jaar een afdelingsperiodiek. Als lid heeft men toegang tot het Verenigingscentrum en kan men ook hier vele bronnen raadplegen. Daarnaast zijn er o.m. een Onderzoekruildienst en een Contactdienst en is er voor de computerge bruikers de mogelijkheid om lid te worden van de afdeling Computergenealogie. De afdelingen verzorgen regelmatig lezingen die ook voor niet leden toegankelijk zijn. Leusden ligt binnen het gebied van de afde ling Amersfoort en Omstreken. Tussen deze afdeling en een groot aantal oudheidkundi ge verenigingen oestaat een uitwisseling van periodieken. Deze periodieken alsmede die van de andere regionale afdelingen van de NGV zijn, voor de leden in de uitgebreide afdelingsbibliotheek in te zien en te lenen. Naast de hiervoor genoemde twee instellin gen zijn er voor genealogen in Nederland nog vele andere verenigingen, instituten etc. van belang. In de hieronder aangegeven lijst zijn er enkele vermeld. - De Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen (Mormonen) te Apeldoorn - Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam - De Vereniging Veluwse Geslachten te Barneveld - Het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor Geslachts- en Wapenkunde te 's Gravenhage. - Het Meertens Instituut te Amsterdam Adressen: Centraal Bureau voor Genealogie Prins Willem Alexanderhof 22, Den Haag Postadres: Postbus 1 1755, 2502 AT Den Haag Nederlandse Genealogische Vereniging Papelaan 6, Weesp (Verenigingscentrum) Postadres: Postbus 976, 1000AZ Amsterdam Ook op het internet is er inmiddels voor de genealoog veel informatie te vinden. Enige tijd geleden is men in iedere provincie gestart met het GenLias project. Het is de bedoeling dat over enkele jaren via dit Genealogische zoekprogramma de belang rijkste gegevens van de burgerlijke stand vanaf 1811 t.a.v. geboorte, huwelijk en overlijden gevonden kunnen worden. Op langere termijn hoopt men ook de zgn. DTB gegevens (doop-, trouw- en begraatgege- vens) vanuit de kerkboeken hierin onderge bracht te hebben. Zo kunt u nu al de Leusdense huwelijken vanaf 1811 via GenLias raadplegen. Als u wilt weten wat er in de naaste toe komst voor de genealoog op internet te vin den is, moet u eens naar de website van het Delftse archief surfen. Alle hiervoor genoemde gegevens van de burgerlijke stand en de kerkboeken zijn via de compu ter hier te raadplegen en kopieën van de diverse akten te bestellen. De gemeente Delft is dan ook duidelijk koploper op het gebied van het digitaliseren van genealogi sche gegevens. Ook de gemeente Rheden heeft al erg veel archiefbronnen op het internet beschikbaar gesteld. Voor de genealogisch geïnteresseerde inter- netsurfers zijn onderstaande internetadres sen zeker ook een bezoekje waard. Startpagina Ned. Gen. Vereniging Centraal Bureau voor Genealogie Gen. Vereniging Prometheus Genlias project Rijksarchief Mormonen Salt Lake City Gemeente archief Delft Zoekmachine voor Nederlandse genealogische pagina's Index worldwiae websites www.genealogie.pagina.nl www.ngv.nl www.cbg.nl www.tn.tudelft.nl www-lias.rad.archief.nl/genlias www.familysearch.org www.archief.delft.nl www.thewebconnection.nl www.CyndisList.com Heeft het vorenstaande uw belangstelling voor genealogisch onderzoek opgewekt, maar neeft u nog vragen, neemt u dan gerust eens contact op met een van de onderstaande leden. Gijs Apeldoorn Leusbroekerweg 7, 3832 BG Leusaen tel. (033) 2864822, e-mail: giisapeldoomfa hetnet.nl Jan Roggenkamp Lijsterbeslaan 14, 3831 XK Leusden tel. 9033)4941387, e-mail: ianrouizenkampfc pla net.nl

Historische Kring Leusden | 2001 | | pagina 7