Boekbespreking 439 SOEREN Hamersveldseweg 6a Dit is de titel van het negentiende deel uit de serie "Historische Toegangen van de Gelderse Vallei", uitgegeven door het Bureau voor Familie-Historie te Woudenberg, telefoon 033-2864170. Wie enigszins op de hoogte is met de plaat selijke en regionale geschiedenis weet, dat er weer een bron is aangeboord, die voor de genealogen en plaatselijke onderzoekers van He historie een aanwinst is om op een ver eenvoudigde manier meer gegevens te vin den. Dit gold voor alle voorgaande delen, maar ook zeker voor het bovengenoemde. De heer Reichgelt, verbonden aan het Gemeente Archief van Amersfoort, ontdekte daar bij toeval de oorspronkelijke lijst van het Slaperdijkgeld uit 1653. Het Slaperdi|kgeld was een belasting inge steld in 1653. Al vele keren was de Rijn- of Grebbedijk tussen Wageningen en Rhenen door gebroken, waarbij de Gelderse Vallei geheel of gedeeltelijk overstroomde en het Rijnwater via Amersfoort in de toenmalige Zuiderzee loosde. De Vallei lag in het gebied op de grens van de provincies Gelderland en Utrecht. Besprekingen tussen deze twee provincies om de situatie te verbeteren liepen steeds op niets uit. Toen dan ook in 1651 de Grebbedijk weer doorbrak en de hele Vallei onder water kwam te staan, besloten de Staten van Utrecht zelf maatregelen te nemen en werd er toestemming verleend om een zogenaamde slaperdijk aan te leggen In geval van een toekomstige doorbraak bij Rhenen zou deze dijk het water tegenhou den. Deze slaperdijk werd aangelegd ten zuiden van Renswoude bij Emmiknuizen. Hieraan waren voor aanleg en onderhoud natuurlijk nogal wat kosten verbonden. Volgens een oude waterstaatkundige regel "wie het water deert, het water keert", moes ten dus de mensen, die profijt trokken van deze slaperdijk deze kosten betalen, dus werd het slaperdijkgeld in 1653 ingesteld voor de geërfden van de plaatsen Amersfoort, W oudenberg, Leusden en Renswoude. De eerste lijst van belasting plichtigen uit 1653 is bewaard gebleven en geeft ae indruk van een volkstelling. Maar alleen de grondeigenaren en de paditers die een eigen oedrijf bezaten werden aangesla gen en stonden dan ook vermeld. De oor spronkelijke lijst bevat echter uitsluitend de namen die per plaats en vervolgens per buur of gehucht genoemd worden, soms met een aanduiding van de oppervlakte van de door hen gebruikte grond zonder nadere gegevens. Het is de grote verdienste van de samenstel ler Drs. A.F.M. Reichgelt met zijn medewer kers, dat er een goed bruikbaar naslagwerk van gemaakt is door met behulp van andere oude belastinggegevens deze namenlijsten van aantekeningen te voorzien, zodat de lijst de nodige body kreeg en geschikt gemaakt is voor gebruik door onderzoekers. Deze medewer kers waren heren Ir. W. H. M. Nieuwenhuis voor de gegevens van Woudenberg, J. Verduin voor Leusden en mr. E. J. Wolieswinkel voor Renswoude. Een aanwinst voor alle onder zoekers, zeker omdat er ook nog een alfabe tische naamlijst is toegevoegd. Van harte aanbevolen. W Bos eiv/e/ers 3833 GP Leusden Tel. 033 - 4950891 Voor onbezorgd toeren. Eerst naar van Soeren. Dealer van: Fietsen Union en Rivel Bromfietsen Honda, Yamaha, Peugeot, Kymco, Tomos, Vespa, Puch, Malaguti. Alle merken leverbaar. Professionele werkplaats. Tevens de electrofiets van Yamaha en Union. Kom vrijblijvend langs voor een proefrit. De heer Aalbers poseert tenmidden van zijn wagenpark voor de ansichten-foto graaf 1953. Sluperdijkgeld Woudenberg, Leusden c.s., Renswoude 1653 HISTORISCH! K P.S. Te koop bij Bureau voor Familie histo rie Woudenberg, tel. 033 - 286 41 70 W. de Greef), 25,-.

Historische Kring Leusden | 2001 | | pagina 9