Wagenmakers van vader op zoon(s). Kleine monumenten De gemeentelijke monumentencommissie is op zoek naar kleine monumenten. Dit in het kader van een meer regionale actie. Onze eigen monumentencommissie zal daar graag aan meedoen maar ook u als lid van de Kring kunt een bijdrage leveren. Nu vraagt u natuurlijk: wat moet ik onder een 'klem monument' verstaan. Helaas moe ten wij bekennen daar geen antwoord op te kunnen geven. Als voorbeeld werd genoemd: een oude grenspaal. Met enige fantasie zijn waarschijnlijk meer van derge lijke objecten te achterhalen. Mocht u een idee hebben, wilt u dat dan schriftelijk door geven aan het secretariaat? Uw secretaris is namelijk historisch niet zo onderlegd en in de regio niet erg bekend, zodat een telefoon tje waarschijnlijk alleen maar spraakverwar ring oplevert. Van de bestuurstafel Onder dit kopje treft u een overzicht aan van de bestuursactiviteiten in het laatste deel van het jaar 2000 en het begin van 2001. tielukkig kreeg het bestuur nog gezelschap van Rinse ter Wal waardoor de ruimte wat minder leeg leek. Enkele minder belangrijke punten die waren blijven staan van de vorige vergadering, konden door afwezigheid van bovenge noemde bestuursleden, ook nu niet worden afgehandeld. Rinse Ter Wal was uitgenodigd om eens te praten over de ledenadministratie en over de Bezorging van 'Leusden Toen'. Niet dat er problemen waren, integendeel. Ledenadministratie en nezorging lopen prima dus alle hulde voor Rinse (en natuur lijk de bezorgers). Toch is het nuttig om zo nu en dan eens overleg te plegen. Van de commissies kwam alleen de monu mentencommissie ter sprake. De gemeente wil namelijk zelf zo'n commissie instellen. In eerste instantie zou men denken aan con currentie maar dat gevaar lijkt niet zo groot. De Kring wil dan ook graag meewerken aan dit gemeentelijk streven. Tenslotte staat het belang van de monumenten zelf voorop. De bedoeling is dat een lijst wordt opgesteld van kleine monumenten. Als voorbeeld werd een grenssteen genoemd. Mocht u dus opeens een ingeving krijgen Eveneens zal met de gemeente worden samengewerkt bij het beheer van de gemeentelijke fotocollectie. Het archiefbeheer neemt vastere vormen aan. De heren Maassen van de Brink en Schothorst maken een oriënterende ronde door de collectie. Tevens is een principeafspraak gemaakt met het Waterschap Vallei en Eem voor een excursie aldaar. Zelfs werd er van gedachten gewisseld over een nog verder wegliggend evenement t.w. een tentoonstelling in 2002. Tenslotte werd bekend dat er iemand was gevonden die wilde overwegen de functie van secretaris op zich te nemen Het eerste punt van belang op deze vergade ring was de genealogiecommissie. Ondanks een wat beperkte bezetting van deze com missie heeft zij toch een cursus georgani seerd voor beginnende genealogen. Elders in dit blad vindt u daar meer over. Ook bij deze vergadering was er bezoek. Twee leden van de schrijverscommissie t.w. R Noorland en A Vroon waren aanwezig om het een en ander over de activiteiten van deze commissie te vertellen. Een heel scala aan onderwerpen ligt bij hen op de plank. De voorbereidingen om te komen tot het uitgeven van een boek kosten echter veel tijd Er komen op redelijke termijn uitgaven maar het zal nog wel even duren voor uw boekenkast uitpuilt van Historische Kring producten. Nog even kwam het beheer van ons archief in de toekomst aan de orde. Besloten werd om eerst maar eens af te wachten hoe de ervaring zou zijn van onze beide archiefme dewerkers. Moesten wij in ons verslag van 12 december nog vermelden dat iemand de bezetting van de secretaris functie in over weging nam, dan kunnen wij hier de voor zichtige woorden 'overweging' en 'iemand' weglaten en durven wij een naam te noe men. Ons lid de heer H. Slotboom zal, onvoorziene zaken voorbehouden, kandidaat worden gesteld voor de functie van secreta ris. Hij heeft deze vergadering bijgewoond, om zich voor te stellen en de sfeer te proe ven. De jaarvergadering wierp haar schaduw vooruit door de aanwezigheid van de con cept jaarstukken van onze penningmeester. Daarnaast kwamen er nog tal van andere onderwerpen aan de orde. Het beperkte aan tal inschrijvingen voor de genealogiecursus en een aantal Brieven die weliswaar geen al te actuele zaken bevatten maar toch moesten worden afgehandeld. Een er van betrof ons ruimteprobleem. Een moeilijk onderwerp was ook de eventu ele heruitgave van het eerste product van onze schrijverscommissie te weten 'boerde rijen in Leusden' van Jan Verduin. De kans is niet uitgesloten dat het tot een heruitgave komt, dus mocht u nog interesse hebben dan zijn een paar telefoontjes misschien net het laatste duwtje. Onze bibliotheek was een ander punt dat aandacht vroeg. Het bestuur nodigt redactie en commissies bij toerbeurt uit om één van de bestuursver gaderingen met een bezoek te vereren. Het was eigenlijk de bedoeling dat de redactie op deze vergadering aanwezig zou zijn. Mede gezien het wat overladen programma lukte oat niet. Het bezoek aan Waterschap Vallei en Eem is na overleg vastgesteld op mei. Er is wel een maximum aan het aantal deelnemers. Enfin u vindt elders meer over deze excur sie. Al met al een latertje dit keer. In de artikelenreeks over de Leusdense mid denstand nemen wij ditmaal het nagenoeg verdwenen ambacht van wagenmaker oneïer de loupe. Een ambacht dat van generatie op generatie door het geslacht Ipenburg wera uitgeoefend. Evert Ipenburg, zoon van de laatste wagen maker Johannes kan enthousiast verhalen over het vak van zijn voorvaderen. Ook al werd hij zelf niet geroepen wagenmaker te worden, hij werd landmeter, het doet niets af aan zijn geestdrift. Al sinds 1682 is de naam Ipenburg verbon den met wagens en rijtuigen bouwen. De Leusdense bloeiperiode voltrok zich van 1842 tot 1963 aan de Amhemseweg hoek Ooievaarshorsterweg. Het markante pand Jachtlust (zie foto 1nu helaas deels aan het zicht onttrokken, werd de werkplaats van jonge Cornelis 1Ipenburg, afkomstig van Driebergen kwam hij op uitnodiging van W. De Beaufort naar Leusden. Sinds 1807 was laatstgenoemde in bezit van (toen nog) boerderij Den Treek. In de daarop vol gende decennia verwierf hij nog 14 pacht- Boerderijen, waarmee hij de basis legde voor het huidige landgoed. Bouw en onderhoud van het toenmalige wagenpark bood ruim voldoende emplooi voor een eigen wagenmaker. Het statige chaletgebouwd tussen 1790 en 1800 heeft overigens ook nog een aantal Bestuursvergadering van 12 december 2000 In de ruime schaapskooi bevonden zich deze avond slechts vier bestuursleden omdat de rest van het bestuur verstek moest laten gaan. Bestuursvergadering 9 januari 2001 Bestuursvergadering 13 februari 2001 Deze vergadering stond in het teken van de komende jaarvergadering. Het doornemen van de stukken vergde veel tijd. De jaarver gadering zelf zal, zoals gebruikelijk, geen avondvullende bezigheid worden, (hopen we tenminste). Daarom moest er ook nog wat lichter verteerbare kost op het menu worden geplaatst. Een idee daarvoor bestond al lang maar was nog niet uitgewerkt. Frans van Loenen

Historische Kring Leusden | 2001 | | pagina 4