Joodse onderduiker redde de Achteveldse Kerk nu 87 jaar! Woudenberg voerde de boekhouding. Naast de exploitatie van de lijkwagen was er ook een veewagen die regelmatig werd verhuurd aan klanten voor fl 1per aag. Er was ook er enig inkomen uit de verkoop van kleine artikelen, zoals klompen, hooinarken, siga ren en pruimtabak. Een rekening van stoomtabakskerverij De Snuifmolen ("Amersfoort) van 12 mei 1916 aan de heer Ipenburg Leusden, geleverd 25 pakjes zware pruim 1 strt) f. l.B. De smid rookte letterlijk en figuurlijk, uit het dagboek van 1924 blijkt dat hij wel voor 3 gulden per maand aan sigaren besteedde. In het/eltde boekje de aantekening: A. de GijtJgebokt. 16 Jan 1926". De diverse boeken vanaf 1859 geven een goed inzicht wat er alzo werd gerepareerd in ae wagenmakerij. Naast de wagens en rijtui gen werd voor iedereen van alles en nog wat Fiersteld, zoals: een hilk op de greep, een steel in de bijl, een mannetje in de oergnaaf, een rad aan de kinderwagen, een knop op de polstok, een houtje op de schaats en zhout- les op holandsche schaatsen 75ct. wat de verdiensten waren in het belasting jaar 1908 1909 moge blijken uit het Aanslagbiljet ï.g.v. Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten. De verschuldigde belas ting bedroeg te samen 8 gulden. Met de opkomst van de automobielen en de introductie van luchtbanden was de bloeipe riode voorbij. Nieuwe vindingen kwamen, zoals luchtbanden onder de plattewagen. Cees (3) uit Doorn bouwde de eerste platte wagen op lucht. Wonderlijk, niemand weet meer waarom, maar Comelis (2) kocht deze wagen en is er niet mee blijven zitten. Vanaf die tijd werden afgedankte onderstellen van de automobielen gebruikt om platte wagens op te bouwen. De daarvoor gebruikte boe renwagens, die qua bouw veel meer vak- manscnap vereisten, werden minder in tel en zouden na enkele jaren achterhaald zijn. Johannes Ipenburg bezat overigens wel een van de eerste automobielen van Leusden. Hij stierfin 1960. Zijn vrouw en knecht, George (Sjors) Heij, die vanaf de lagere school bij Ipenburg was komen werken, zet ten de zaak nog voort tot 1963. Toen was het echt voorbij de smid van de overkant had zijn bedrijf al eerder beëindigd. Met de opkomst van de hippische sport kwam er overigens wel een opleving van de bedrijfstak, met name in de rijtuigen. O.a. in Doorn vindt nog jaarlijks een rit plaats met aangespannen rijtuigen. Dit evenement trekt steevast een groot aantal bezoekers. En inderdaad aan de wieg van dit evenement stond ook een Ipenburg; Gerrard, zoon van Cornelis (3). Een gevestigde naam in het metier en schrijver van een standaardwerk over rijtuigen. Tot zover dit verhaal over de opkomst en neergang van het wagenmakersvak in Leusden. Het wagenmakersvak, dat eigen lijk veelzijdiger was, als dat van de fabrieks- njtuigbouwer. De wagenmaker maakte van begin tot eind de wagen zelf. In de fabriek had je diverse specialisten zoals de radma kers, de stelmakers de kastenbouwers en de bekleders. Het ambacht van wagenmaker kon alleen met bevlogenheid uitgeoefend worden. Zegsman Evert, die mij de nodige informatie voor dit verhaal verschafte is er het levende bewijs van. Ook hij bouwt en restaureert nog dagelijks het authentieke geri|. Met dit verschil, hij doet het als hobby en dat woord kenden de vorige geslachten nog niet. Met dank aan Evert Ipenburg voor informa tie en aanvul Hingen. Woensdag 18 April 1945 omstreeks 18.30 uur hebben Duitse soldaten dynamiet in de toren aangebracht omdat onze bevrijders, Canadese soldaten, de toren gebruikten als uitkijkpost naar o.m. Amersfoort. Inwoners zagen net een en ander gebeuren en het was Herman Baaiman die de Canadezen in het vrije Barneveld waarschuwde. De Canadese soldaten kwamen in brencarriers snel naar de plek des onheils en overmeesterden er de zeven Duitse soldaten. Pas 55 jaar later, 9 Mei 2000 volgt de ver rassende ontdekking wie de munitie onschadelijk had gemaakt: Dr. E. Alvares. Vanwege zijn Joodse afkomst was hij te Achteveld ondergedoken op de boerderij van de familie Albertus van de Glind onder Achteveld gemeente Barneveld. Na gehoord te hebben over deze explosieve stoften heeft hij deze eigenhandig onklaar gemaakt en daarmede verwoesting van kerk en toren voorkomen. De explosieven zijn door de onderduiker Gerard Maakgoea naar Bar neveld vervoerd. Alvares is beperkt in zijn gezichtsvermogen, hij is 87 jaar. zijn adres is: Achuzanah 201 4/16 te Ra'anana 433557 Israël. Vanuit Achterveld is er telefonisch contact met hem geweest: 00.972 (O) 977 17968. Hij spreekt nog vlot in de Duitse, Engelse en Nederlands. Twee en vijftig jaren na 1945 schreef hij het genoemde boek. Niet alles is hem dan dui delijk meer wat blijkt uit het archief van de Parochie Achterveld waarin Pastoor Smeets schrijft o.m. dat hem niets bekend was van de dynamiet en dat later vernam. Blijft verder nog open staan: maar waar om hebben de Canadese soldaten zelf niet direct de dynamietlading onschadelijk ge maakt. Voor een verder onderzoek kan ie mand zich in verbinding stellen met de Colonel emeritus C. Sydnev Frost Jr.Q.C. PH 4 - 3800 Yonge Street, Toronto, Ontario, M4N 3P7 of/wel Museum of the Regi ments (Princess Patricia Company Light Infanterie) te Calgary Canada. 1945 - 2000. J.M. Schouten. Boek: "Na negentien eeuwen terug in Eretz- Israël" Een droom werd werkelijkheid. Door Elja Vega (Dr. E.Alvares Vega, li.) Ra'anana 1997. Dr. E. Alveres Vega l.i. Feest aan de Ooiervaarshorsterweg i.v.m. 25-jarig jubileum van Burg. de Beaufort. Links ae werkplaats van Ipenburg.

Historische Kring Leusden | 2001 | | pagina 6