HET SPOOKT ROND DE TABAKSSTEEG meer vorm te krijgen. Ook de excursie naar het Waterschap Vallei en Hem. De voorzitter heeft onze Kring vertegenwoordigd bij een vergadering van de Culturele Raad over de plannen van een te bouwen Sociaal- Cultureel Centrum in Leusden. Alles staat nog in heel kleine kinderschoenen maar wij zullen wel de vinger aan de pols blijven houden. In een gesprek met onze onvolpre zen bibliothecaris zijn de zaken met betrek king tot de bibliotheek e.e.a weer eens bij gepraat. De vitrine in het gemeentehuis is ook weer opnieuw ingericht. Bestuursvergadering van 17 april 2001 De agenda van de vergadering van april is niet te lang ook al omdat de week hiervoor de jaarvergadering is geweest. Enkele pun ten die in de jaarvergadering naar voren zijn gekomen worden besproken, zoals de contri butie die op 1 januari gesteld zal worden op 14 Euro. Er wordt nagedacht over de wijze waarop en de mogelijkheden om wat meer jeugdige leden aan te spreken. In de komen de vergaderingen zal er getracht worden om een meerjarenbeleid te formuleren. Het is jammer, maar helaas gaat de cursus Genealogie niet door vanwege het te geringe aantal deelnemers. Tot nu toe zijn er ook nog maar weinig aanmeldingen voor de excursie naar het Waterschap Vallei en Eem. De Historische Kring heeft zich weer aange meld voor deelname aan de Culturade 20(11 in september. Bestuursvergadering van 8 mei 2001 Naar aanleiding van een vraag op de jaar- vergadering is het rooster van aftreden weer helemaal up to date gemaakt. Dhr C.H.M. Coenen zal de functie van plaatsvervangend voorzitter voor zi|n rekening nemen. Voor de excursie naar het Waterschap Vallei en Eem hebben zich uiteindelijk 25 personen aangemeld. Naar de mening van net bestuur is dit wat weinig. De reden hiervoor is niet duidelijk. De volgende keer zullen we nog meer aan FR doen en misschien wat duide lijker het programma bekend maken. Het was in elk geval volgens een aantal deelne mers een heel interessante excursie. Een verslag van het bezoek zal in Leusden Toen worden gepubliceerd. Het idee voor nog een excursie maar dan aan het Archief van het Waterschap Vallei en Eem is wel geboren. Omdat dit archief meerdere plaat sen uit de regio omvat zal aan de zusterver enigingen uit de regio gevraagd worden of zij hiervoor ook belangstelling hebben. Het zou een mooi moment zijn om eens wat nader met elkaar kennis te maken. Verder werd er gepraat over het contact tussen de diverse commissies en het bestuur. Dit liep steeds via Mevr. G.E.P.A. van Schalkwijk. Vanwege een toename van haar privé werk zaamheden werd het echter voor haar steeds moeilijker om voldoende tijd in te ruimen voor deze contacten. Binnen het bestuur is nu voor elke commissie een contactpersoon aangewezen. Deze persoon zal in het ver volg als aanspreekpunt voor de commissie fungeren. Zo kan ue commissie, maar ook het oestuur, altijd met hun vragen en opmer kingen bij hen terecht. Dit is voor de com missies duidelijk en zeker voor de verdeling van het werk binnen het bestuur prettiger. Het bestuur wil graag nog meer haar betrok kenheid bij de verschillenden commissies en haar leden tonen. Want zij zijn het die vaak, achter de schermen, heel veel werk voor de Kring verzetten. Er zal een actieplan worden gemaakt waarin deze betrokkenheid wat meer duidelijkheid en vorm maar ook vooral regelmaat zal krijgen. In deze vergadering wordt ook de eerste stap gezet naar een meerjaren beleidsplan. Om tot zo'n plan te komen is gestart met het kiezen van een viertal thema's. Elk thema zal voor twee jaar centraal staan in de activiteiten. De vier the ma's zijn in volgorde van activiteit: 1. Landbouwgeschiedenis, 2. Kerkgeschiedenis, 3. Sociale Zorg en 4. Historische infrastructuur en Eliteonderzoek. De volgende vergadering zal geprobeerd worden om te bepalen welk aspect van de landbouwgeschiedenis rond Leusden zal worden behandeld en welke activiteiten daarbij zullen horen. De plannen voor de heruitgave van het boek van Jan Verduin "Boerderijen van Leusden" wordt steeds concreter. De Zuidwind is de meest zuidelijke boerde rij van Hamersveld. De boerderij ligt aan de Hamersveldseweg, net voorbij de spoorweg overgang rechts, in de bocht van de weg naar Leusbroek. De naam is een verbaste ring van Zijdwende, een woord dat in Leusden verder onbekend bleef en dat afkomstig was uit het Hollands-Utrechts poldergebied. Een Zijdwende is daar de zij delingse afsluiting van een inpoldering of veenontginning en bestaat gewoonlijk uit een dwarssloot met kade. Die dwarssloot is bij ons nog steeds aanwezig, de Zuidwindsesloot, op de grens van Hamersveld en Leusbroek. De kade is nu wel geheel verdwenen. Ik vond hem terug op een kaart die in 1651 werd voltooid De kade wordt op de kaart de Broeckdijck genoemd en moest Hamersveld tegen over stroming vanuit het Leusderbroek bescher men. De Zijdwende en de Broeckdijck stammen uit de tijd van de 1 lamersveldse ontginning, rond 1133. De boerderij kan voor die tijd anders hebben geheten: Borchhorst, maar dat is niet zeker. I Iet woord Zijdwende doet vermoeden dat bij genoemde ontginning hulp van buiten was ingeroepen, uit Holland of uit het westen van Utrecht. De Zuidwind heeft een slechte reputatie. Het is de boerderij van Wernikke, de rijke tabaksboer die zich tijdens zijn leven dusda nig jegens Hamersveld had misdragen dat hij na zijn dood geen rust kon vinden en als spook voor zijn wandaden moet boeten. Je kan hem nog steeds bij de Zuidwind tegen komen, maar nooit noordelijker dan de Tabakssteeg. In de archieven van Leusden staat te lezen hoe dat zo is gekomen De uit Duitsland afkomstige Helmich Jan Verduin De Zuidwind in de jaren '50. De lindebomen zijn helaas verdwenen, hoto archief De Hoorn.

Historische Kring Leusden | 2001 | | pagina 3