DE NAMEN HAMERSVELD EN ASSCHAT 470 baas wist dat uiteindelijk toch te verijdelen omdat de/e ongaarne een nieuwe konkur- rent in zijn ventgebied zag verschijnen. Zo belandde hij na een tip in Leusden waar de slagerij van Schram vrij kwam. Aanvankelijk huurde hij het pand van bak ker Hilgeman die iets verderop zetelde, later kreeg hij het zeifin bezit. Slachten deed hij zeifin de werkruimte achter de winkel., of bij boeren aan huis. Inmiddels had de bakfiets plaats gemaakt voor een motor met mand achterop waarin hij met gemak een half varken vervoerde. Vanzelfsprekend was enige behendigheid hiervoor wel een vereiste. Om zijn herkenbaarheid zo groot mogelijk te maken was Schakel zomer en winter in zijn witte slagersjas op de moter gezeten. Onder die jas zaten naar gelang het seizoen dan ettelijke truien of dunnere kledingstuk ken verborgen. Na de motor ïzing hij over op een DKW met een houten bakje achterop hetgeen het kom fort aanmerkelijk moet hebben vergroot. Een primeur voor Leusden! Dat laatste gold overigens ook voor de diverse toonbanken die in de winkel de revue passeerden en steeds de nieuwste snufjes bevatten. Ook hier het bekende verhaal; Het leven bestond vooral uit heel veel werken en altijd in touw zijn. Vakantie was een onbe kend beurip. Grossieren deed hij ook nog waarbij hij het vlees in Rotterdam ging halen. Zijn echtgenote vormde de rots in de bran ding in de winkel en onderhield met gemak het kontakt met de klanten waarbij niet op een paar minuten meer of minder werd gekeken. Dit stelde hem in de gelegenheid zijn meer zwijgzame aard geen geweld aan te hoeven doen. In 1972 nam zoon Willem de zaak over tot in 1975 definitief het doek viel over het pand als winkelbestemming. De zoon zette de zaak voort in Leusden-C. en zette een bloeiende zaak op in de 1 lamershof. J.P. Schakel is nadat hij was teruggekeerd naar Barneveld nog ruim 12 jaar als slager werkzaam geweest in de VIVO-super in Voorthuizen. Vader en zoon hebben nu de bakens tlink verzet. Willem leidt een succesvol import- bedrijf van meubels die in Roemenie wor den vervaardigd; "Eleonora" Regelmatig reist de slager van weleer voor zijn zoon naar Roemenie om het transport van de goederen naar Nederland te regelen. "Still going strong"heet dat tegenwoordig. Mijn vriend uit de Schoolsteegbosjes wist het me haarfijn uit de doeken te doen. De naam Hamersveld komt van 'Ha dat veld!'. Meer naar het oosten ligt 'Ach dat veld' en nog verder weg, helemaal over de grens met Gelderland, komt als trieste derde 'Bar dat veld!' Tussen Hamersveld en Achterveld ligt vanouds een mestvaalt, het Asgat. Zo simpel is dat. De geleerden zijn het met deze versie niet eens. De naam Hamersveld zou duiden op een veld bij de Amer. Dat de Heiligenbergerbeek vroeger ook wel de Amer werd genoemd staat als een paal boven water. Vervolgens wijst men bij de afleiding van naar Amersfoort, dat zijn oor sprong vond bij een voorde of doorwaadba re plaats in de Amer en dat in 1028 Amersfoirde werd genoemd. De letter 's' in Amersfoort zou zijn tussengevoegd: Amer's voorde. Met die 's' in 1 lamersveld zou dat ook het geval zijn geweest, ergo: Amersveld. Dan rijst de twijfel. In de eerste plaats, waar komt die hoofdletter H vandaan? Het is Amersfoort en niet Hamersfoort. Kwam die H van Hamersveld zomaar uit de lucht val len? Vervolgens die tussen-s. In middel eeuwse rekeningen staat hier geen 's' maar een 't'. Hamertfelt (Dr.K.Heeringa: Rekeningen van het bisdom Utrecht 1378- 1573). Nog een derde overweging: 1 lamersveld, het veld aan de Amer, heeft in de middeleeuwen niet aan de Heiligenbergerbeek gegrensd! De Grift, en niet de beek, was sinds de Hamersveldse ontginning (rond 1 133) tot aan 1832 de uiterste westgrens. Tussen de Heiligenbergerbeek en de loop van de latere Grift waren al vroeg in de elfde eeuw het kloostergoed Heiligenberg en het vrije goed Lokhorst gesticht. Deze goederen werden tot Leusden en niet tot Hamersveld gere kend. Dat was ook het geval met de boerde rijen Ruitenbeek en De Bieshaar, in dezelf de strook tussen Beek en Grift. Tussen Ruitenbeek en De Bieshaar lag het Oude Land, ook al Leusdens gebied (Afb. 1Pas in 1832 heeft de toenmalige landmeter de strook vanaf de Heiligenberg tot en met De Frans van Loenen De slagerij :oaF de heer Schakel hem overnam van slager Schram. Nadien zouden nog vele verbouwingen volgen. HISTORISCHE KK/\ J.'erduin Afbeelding I

Historische Kring Leusden | 2001 | | pagina 7