De bibliotheek en erf nieuw Langebeek voortgezet. In 1988 volgde de samenvoe ging van alle Utrechtse waterschappen in de Vallei aan de ene kant van de provincie grens en van alle Gelderse aan de andere kant. De twee toen gevormde waterschap pen werden in 1993 samen één interprovin ciaal waterschap, dat echter nog alleen de traditionele taken had van kwantiteitsbeheer (zorg voor beheersing van de waterstand) en waterkering (beheer van de dijken). Vier jaar later kwam daar ook de zorg voor de waterkwaliteit de zuivering van afvalwater bij en werd het gebied van het waterschap Vallei Hem uitgebreid met de Gelderse polder Arkemheen bij Nijkerk. Ruzie over wateroverlast tussen de verschillende delen van de Vallei is nu niet meer nodig, maar toch gaan oude problemen nooit helemaal weg. Een paar jaar geleden was het weer eens erg hoog water op de Rijn. De Grebbedijk heeft het gelukkig gehouden. anders had Amersfoort weer natte voeten gekregen en was Veenendaal verdronken. Het waterschap heeft direct daarna de Grebbedijk verhoogd en verzwaard, zodat dat gevaar is geweken. Maar in het land steekt de inundatiegedachte de kop weer op. Rijkswaterstaat heeft een ballonnetje opge laten: het lage zuidelijke deel van de Vallei zou zeer geschikt zijn voor waterberging bij extreem hoge rivierstand. De overheid zou daarom direct moeten stoppen met bouw plannen in dit gebied en zelfs bestaande gebouwen en obstakels voor snelle afvoer van het water moeten slo pen. Het is maar een idee. Vóór het zover komt, zullen we ongetwijfeld opnieuw 'vele fiere disputen en heftige krakelen" kennen, maar U bent vast gewaarschuwd! M. Mijnssen-Dutilh Archivaris waterschap Vallei Eem. J. Verduin De Openbare Bibliotheek aan de Hamers- veldseweg 77 werd door burgemeester A H.van der Rost op 9 oktober 1976 offi cieel geopend en bestaat daarmee 25 jaar. De bibliotheek werd gevestigd in de voor malige boerderij Nieuw Langebeek, die vol gens het jaartal op de frontgevel in 1878 werd gebouwd. In 1991 werd de bibliotheek uitgebreid, maar al een week later, op 27 december, ging het gebouw door brand ver loren. De opening van de herbouw heeft op 13 september 1993 plaatsgevonden. De boerderij met het in ere herstelde rieten dak bergt sindsdien de kunst- en cd-uitleen. De naam Nieuw Langebeek doet enigszins wonderlijk aan. Op de plek van de boerderij is immers in geen velden of wegen een beek te bekennen. Het oorspronkelijk erf Lange beek lag dan ook veel meer naar het oosten. tegen de grens van Hamersveld en Asschat, maar nog wel op Hamersvelds gebied. Langebeek behoort, met andere bekende boerderijen zoals Hakhorst en Krakhorst, tot onze oudste middeleeuwse hoeven. Zij wer den rond het jaar 1100 gesticht. De boerde rij lag in een meander of bocht van de Moorsterbeek en heeft aan deze beek zijn naam ontleend. Aan de overkant, op het grondgebied van het latere Asschat, waren de erven Hagenouw en Lapeers de naaste buren. De landerijen van Langebeek hebben zich tussen de Moorsterbeek en de Hamersveld- seweg uitgestrekt. Volgens een belastingre- gister uit 1536 was Langebeek een pacht hoeve met ongeveer zeven morgens (van elk ca.0,85 ha) aan akkergrond. Landbouw was de hoofdzaak. De veeteelt stond in dienst van de landbouw en moest de broodnodige mest opleveren. Men verbouwde vooral rogge, haver en boekweit. In later eeuwen nam de tabaksteelt een hoge vlucht en tegen het einde van de 18e eeuw kwam de aardap pel in zwang. De teelt van bovengenoemde akkerbouwprodukten bleef tot diep in de 19e eeuw gehandhaafd. Tijdens de Oostenrijkse successie-oorlog (1740-1748) werd de Liniedijk opgeworpen. Deze dijk vormde een deel van de Grebbe- linie, waartoe ook de Asschatter-keerkade ging behoren. De Liniedijk liep pal weste lijk van de boerderij Langebeek en scheidde de boerderij van zijn landerijen. Voor de bedrijfsvoering lijkt dit geen ernstige bezwaren te hebben opgeleverd. Jan Stof bergen was voor 1768 pachter van de boer derij en werd dat jaar tevens de eigenaar. Jan was ook imker. In 1775 lezen wij: 'Bijstede op Langebeek op Hamersveld op het nieuwe land aan de Weteringzijde over het Retranchement'. De Alandse Wetering lag westelijk van de Liniedijk, die hier vol gens de mode van die tijd het Retranche ment werd genoemd. De oudste kadastrale gegevens stammen uit 1832. De bouwman boer) Simon Huurde- man is dan eigenaar van het erf Langebeek. Het totale oppervlak beslaat bijna 24 ha en is sterk versnipperd in 42 kavels. Daarvan is globaal 1 1 ha aan bouwland en evenveel aan weiland. Bij de boerderij met twee hooiber gen liggen een tuin en een boomgaard. De Smoussesteeg - nu het Cohenpad - geeft toe- HISTORISCHE Links de boerderij Nieuw- Langebeek in de jaren '60, nog volop in bedrijf, zie de volle hooitas links. De aanbouw rechts is in 1974 gesloopt i.v.m. ombouw tot bibliotheek foto T. Brouwer) Rechts "Nieuw Langebeek in haar 25-jarige jubileum- 1001 als bibliothe omgeven door de Hamershof (foto F. van Loenen)

Historische Kring Leusden | 2001 | | pagina 5