Oproep s Project Historische voetpaden in Leusden gang tot de Hamers-veldseweg. Vlak aan de weg, op twee kleine kavels die vroeger ken nelijk bij Langebeek hebben behoord, heeft de winkelier Harmen Keijser zijn nering gevestigd. Aan de overkant woont een bak ker. De jaren 1850-1870 waren voorspoedige jaren voor de Nederlandse landbouw. Menige boerderij werd totaal vernieuwd. Aan deze periode danken wij een aantal van onze mooiste boerderijen, waaronder 'Rozendaal' en 'Nieuw Bruinhorst'. Het iso lement van Langebeek werd verbroken. Teunis van Lijden had de boerderij in 1855 gekocht en bouwde in 1878 zijn Nieuw l angebeek aan de Hamersveldseweg. Het werd een langhuisboerderij, waarbij het woonhuis en het achterhuis onder één dak in eikaars verlengde liggen. Dit eenvoudige type komt in Leusden algemeen voor en gaat terug op een Frankische oervorm. In de laatste 25 jaar van de 19e eeuw vond de grote omwenteling plaats. Men kon niet concurreren met de tabak en het graan uit de Nieuwe Wereld en moest noodgedwon gen overschakelen op veeteelt als hoofdmid del van bestaan. Landbouw werd bijzaak en niet de hoeveelheid en kwaliteit van de akkergrond, maar het aantal koeien of het aantal stalraampjes bepaalde voortaan het aanzien van de boer. Het groen van de wei landen ging het dorpsbeeld beheersen. Het Valleikanaal werd pal naast de oostvoet van de Liniedijk gegraven. Dat gebeurde in 1939, kort voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Voortaan zou dit kanaal de grens tussen Leusden en Asschat gaan vormen. De meander van de Moorsterbeek en de restanten van het oude erf Langebeek kwamen hiermee in Asschat te liggen. De oude beekbedding is ter plaat se nog terug te vinden en ligt oostelijk van het Jaagpad, ongeveer ter hoogte waar de loopbrug het Valleikanaal oversteekt. Tijdens de Hamersveldse nieuwbouw werd voor een aantal karakteristieke boerderijen een nieuwe bestemming gevonden. Zo ook voor Nieuw Langebeek, dat hiermee aan de slopershamer ontsnapte. De kleinzoon van Teunis, Reier van Eijden, was de laatste bewoner. De bijna honderdjarige boerderij mocht de bibliotheek gaan huisvesten. De naam Langebeek bleef zo na negen eeuwen geschiedenis voor Leusden behouden. Het Landschapsbeheer Utrecht wil met de gemeente Leusden een project uitvoeren onder de naam "Historische Voetpaden in Leusden". Dit is een plan waarbij aan veel betrokkenen om medewerking is gevraagd om met elkaar te bekijken, of en hoe dit project uitgevoerd kan worden. Historische voetpaden, zoals bij voorbeeld kerkpaden en jaagpaden, zijn vaak bepalend voor de identiteit en geschiedenis van het landschap. Deze kleinschalige elementen verbinden de oude boerderijen en dorpen met elkaar en vormen daarmee historische linten door het landschap. In de loop der tijd hebben veel van deze paden hun oude func tie verloren en zijn daardoor vaak verdwe nen. Er zijn nauwelijks rustige weggetjes; binnendoor fietsen of wandelen is soms niet meer mogelijk. Binnen het oproject zal geprobeerd worden de oude paden weer zichbaar te maken. Het doel is om toegankelijkheid van agrarische cultuurlandschappen te vergroten. Ook spe len hierbij recreatieve en ecologische motie ven een rol. Om betrokken partijen met elkaar in contact te brengen en voorlichting te geven over het project was erop 17 septemberj.l. een ken nismakingsbijeenkomst op het gemeente huis georganiseerd door het Landschaps beheer Utrecht en de gemeente Leusden. Ons blad "LEl'SDEN TOEN" verschijnt 3x per jaar. De bezorging bij onze leden wordt al heel lang gedaan door een paar enthousiaste vrijwilligers en Leusden is daarvoor ingedeeld in een aantal wijken. Noor één ijk zijn wij nu op zoek naar een lid die zich hiervoor wil inzetten. Het gaat dus om 3x per jaar bezorgen van "Leusden Toen" en incidenteel een keer extra voor b.v. een ledenbijeenkomst, als dit niet gelijktijdig met het blad verzonden kan worden. De s%ijk ligt in de omgeving van de: Landjonker - Beekridder - Benedictijnenhove en bestaat uit ongeveer 2(1 adressen. Heeft l zin om iets voor de vereniging te doen. neemt L dan contact op met Rinze ter Wal. Eikenlaan 8 in Leusden, Tel 494 67 63. Wint Bos De Vieweg is een voorbeeld van een route die ooit via Huize den Treek en het erf van boerderij 'De Ooievaarshorst naar de Dorpskerk in Leusden voerde. Meer hierover in ons blad. 13e jaargang nr. 3 (foto F. van Loenen)

Historische Kring Leusden | 2001 | | pagina 7