Van het inrichten van woningen en het ophalen van ladders FT mm h 490 Frans van Focnen In onze middenstandsserie dit keer eens een verhaal uit de "non-food sektor". Een onder neming die in omvang gelijkevenredig toe nam met de onstuimige groei van Leusden vanaf de jaren '60. De I a. Lieshout speelde namelijk een grote rol in het stofferen en inrichten van de nieuwe huizen die rondom de oude lintbebouwing van Hamersveld ver rezen. Dhr. J.C.M. Lieshout opende in I960 zijn deuren aan de Hamersveldseweg 16. Een pand waarin nu al sinds 1975 restau rant "Chinatown" is gevestigd. Lieshout was oorspronkelijk afkomstig uit Montfoort en toentertijd werkzaam in Bilthoven. Hij kocht als eerste niet-autochtoon in 1959 een stukje grond voor 9 gulden per vierkan te meter. Iets meer dan een oorspronkelijke Leusdenaar diende neer te leggen; 7,5 gul den voor 1 m1. Die grondprijs lijkt een schijntje maar voor een 20-jarige die zich nog per Kaptein mobylette verplaatste toch een heel bedrag! Hij was getipt over de koopmogelijkheden door zijn zwager die al in Hamersveld woonde. Nog vóór de eerste spade de grond in ging, werd hij uitgenodigd voor een "protestver gadering" ten huize van wijnhandel v.d. Tiengel iets verderop. De winkeliers van de Hamersveldseweg hadden zich verontwaar digd gekeerd tegen de plannen van B en W om een heus "winkelcentrum" te ontwikke len; "De Biezenkamp". Dhr. Lieshout kende uiteraard nog niemand, maar werd snel ingewijd in de Hamersveld- se onderlinge verhoudingen. Het moet een gedenkwaardige bijeenkomst zijn geweest waarbij toenmalig burgemeester Buining en wethouder v. Zandbrink van een niet nader v a» .V* 1wmm HISTORISCH! K#/_^ te noemen winkelier te verstaan kregen dat hij desnoods het hele centrum zou opkopen om niet gewenste concurrentie te voorko men. Deze uitlating dienen we toe te schrijven aan de hitte van het debat, dus zóver is het niet gekomen en uiteindelijk hebben oude en nieuwe winkeliers eikaars marktpositie alleen maar versterkt. Voor dhr. Lieshout was dit gebeuren geen reden zijn plannen te wijzigen en dus open de burgemeester Buining vergezeld van zijn gade de gloednieuwe winkel op 14 septem ber 1960. Bij besteding van 5 gulden ont ving men een "prachtig washandje" en over schreed de aankoop het bedrag van 10 gul den, dan werd daar een "royale theedoek" bij cadeau gedaan! Kwalificaties die in die "opbouwtijd" nog op waarde werden geschat! Op de bovenverdieping bevond zich de toonzaal van 20 m'(!) voor woning en meubelinrichting. Verder woonde de familie daar ook, zodat er met de beschikba re ruimte nogal gewoekerd moest worden. In 1964 vond dan ook al de le verbouwing cq uitbreiding plaats. Het is vermakelijk dhr. Lieshout te horen vertellen over het "avontuur" dat hij begon; Zouden de klanten komen? Iedere fase vanaf het inhouden van de pas, dralen voor de deur, de etalage bekijken en daadwerke lijk de winkel betreden werd nauwlettend vanachter de verkoopbalie gevolgd en aan elkaar gerapporteerd. Ze kwamen gelukkig wél. Er was geld te besteden en vertrouwen in de toekomst. Toch was het pionieren die eerste jaren. Van textielartikelen werden nooit meer dan 6 stuks in voorraad gehou den om de beschikbare ruimte zo doelmatig mogelijk te gebruiken en de investering in goederen te beteugelen, ïndien de voorraad niet toereikend was wer den de ontbrekende artikelen in Amersfoort gehaald en 's avonds alsnog geleverd. Vaak kostte deze maneuvre hem de winstmarge, maar het is al vaak genoemd in deze serie; de klant was nog koning in die tijd! De kreet; "Wij zijn even lunchen" was nog nog geen gemeengoed. Lieshout kende zijn klanten zodanig dat hij Nieuwsgierige klanten verdringen zieh voor de w inkel op de openingsdag. ft Na een eerste uitbreiding zag de zaak er zo uit. foto 's archief dhr. Lieshuit)

Historische Kring Leusden | 2001 | | pagina 9