MAZZELTOV! 512 aan de verwondingen die hij opliep in de strijd bij Achterveld. Enkele dagen later is de Parochiekerk van Vinkeveen in plechtige rouw gehuld. De kist is met bloemen en kransen overladen. Onder grote belangstelling van dorpsge noten, oud soldaten en mede patiënten uit het Arnhemse hospitaal dragen de kame raden van Comelis Zaal zijn stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats. 1 4 - I R H. 275 JAAR JOODSE GEMEENSCHAP IN AMERSFOORT Gelukwensen zijn bij een 275-jarig jubileum wel op zijn plaats. Sinds 1727 heeft Amersfoort een synagoge. Het is het oudste joods-asjkenasische gebedshuis dat nog in gebruik is in Nederland. Ter gelegenheid van dit bijzondere jubileum toont Museum Flehite tot en met 5 januari 2003 de tentoon stelling Mazzeltov! 275 jaar joodse gemeenschap in Amersfoort. Welkom in Amersfoort Sinds 1655 mochten joden in Amersfoort wonen. In veel andere steden waren ze toen niet welkom. De stad Utrecht liet de eerste joden bijna anderhalve eeuw later toe, in 1789. Activiteiten in de Amersfoortse tex tiel- en tabakshandel maakten de joden tot een onmisbare factor in de stedelijke econo mie en welvaart. Vooral toen het slecht ging met de bierbrouwerijen in de stad. Benjamin Cohen De belangrijkste tabakshandelaar was Benjamin Cohen. Hij was voorzitter van de joodse gemeente en bankier van stadhouder prins Willem V. Toen de prins in 1787 uit Holland moest vluchten voor opstandige patriotten, stelde Benjamin hem zijn nieuwe Huis met de Paarse Ruitjes ter beschik king. Als dank ontving Cohen een geschil derd portret van de prins. Zijn vrouw, prin ses Wilhelmina, schonk hem bovendien een staatsiegewaad met goudbrokaat, waarvan een nieuwe voorhang voor de synagoge werd gemaakt. Levenstrap De expositie begint met een levenstrap, de verbeelding van het leven van wieg tot graf. Er zijn voorwerpen van joodse gebruiken te zien, zoals van de besnijdenis, barmitswa op 13-jarige leeftijd, huwelijk en begrafenis. Twee hedendaagse joodse tieners uit Amersfoort geven hierop hun commentaar. Dagboek Een rijk gedekte sabbatstafel laat zien welke religieuze voorwerpen gebruikt worden bij de maaltijd op vrijdag, de avond voor de vrije sabbat. In schril contrast daarmee staat de symbolische tafel zonder eten van het echtpaar Frank. Jules Frank werkte in Amersfoort en had een joodse slagerij. Hij hield een aangrijpend dagboek bij over het joodse leven in Amersfoort gedurende de Duitse bezettingsjaren 1942-1943. Daarna is hij met zijn vrouw weggevoerd en niet teruggekomen. In april 2002 verschijnt een boek van Dr Kees Ribbens over de joden in Amersfoort in 1940-1945. Dit is in de museumwinkel te koop. Museum Flehite is gevestigd aan de Westsingel 50 te Amersfoort. Het museum is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 11 tot 17 uur en op zaterdag en zondag van 13 tot 17 uur. Jeugd tot 18 jaar heeft gratis toegang. Commandant IV Legerkorps 3' Peloton J O.l.v. sergeant Corbet 4 Kornet Rink Ritmeester De Vries Luitenant Simon Thomas, kornet Rink en opperwachtmeester Van Melick In Achterveld herinnert een prachtig monument hij de St. Jozefkerk aan de gevechten van de meida gen 1940. Hierop staan de namen van de gesneuvelden van onder andere het 4' eskad ron van het 1 Regiment Huzaren. Comelis Zaal rust. naast zijn heide ouders, in een graf van de Oor!ogsgravenstichting op de begraafplaats van de RK kerk van Vinkeveen.

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 10