DE BRANDKLOK LUIDDE vermeld. Er is dan sprake van een land huis. landerijen en een hoeve; een voor ganger van de huidige boerderij, die pas in 1771 werd gebouwd. Dit valt althans af te leiden uit het jaartal dat door de ankers in de voorgevel wordt gevormd. In 1880 werd de boerderij verbouwd. De uitbouw, haaks op het hoofdgebouw, waarin zich thans de ingangspartij bevindt, kwam ver moedelijk in plaats van een uitgebouwde keuken. In de hoek tussen deze uitbouw en het hoofdgebouw bevindt zich een wat wonderlijk detail: een laag. met pannen gedekt uitbouwtje waaronder een gedeelte van de kelder schuil gaat. Wat eveneens opvalt is de achtergevel, die van onder tot boven bestaat uit een gepotdekselde hou ten wand (gedeeltelijk over elkaar liggen de planken om inwatering tegen te gaan) met in het midden de inrijdeuren en ter weerzijden daarvan een mestdeur. Deze boerderij was bepaald geen onbekende bij de jury van de BSU, want de naam was al een paar maal eerder gevallen. Maar bij nadere beschouwing viel er nogal wat aan te merken op de totaalindruk. De staat van onderhoud van het hoofdgebouw was niet bepaals florissant. Daar kwam een positieve verbetering in nadat de pacht door de Stichting Den Treek werd overgedragen aam de familie Davelaar. Deze keuze was niet toevallig, want al enkele generaties lang waren er Davelaars op andere boerderijen van het landgoed te vinden. Dit jonge echtpaar pakte de zaak voortvarend aan. De boer derij werd, mede dankzij een financiële bijdrage van de Stichting Den Treek, keu rig opgeknapt, waardoor vooral de oost kant er aanzienlijk beter uitziet. Landschapsbeheer Utrecht verzorgde een inrichtingsplan voor de tuin, dat in het voorjaar van 2001 werd uitgevoerd. De tuin ziet er nu nog erg nieuw uit, maar over enkele jaren, als de planten wat ver der boven de grond uitkomen, zullen boerderij en tuin een fraai geheel vormen. Vanwege deze zeer hoopgevende zaken viel de keuze dan toch weer op een boer derij die nog volop als agrarisch bedrijf in gebruik is. Cultuurhistorische waarden Er zijn daarnaast nog enkele aspecten die voor het ongeoefende oog weliswaar niet direct zichtbaar zijn, maar die wel bijdra gen aan de cultuurhistorische waarde van deze boerderij. Vlak bij de boerderij ver toont een sloot een soort ringvormige uit stulping: restant van het huis 'Ooievaarshorst' dat hier ooit stond, maar in de negentiende eeuw door jonkheer Willem de Beaufort werd gesloopt zodat met de vrijkomende materialen het huis Den Treek vergroot kon worden. Op 29 september 2001 vond de officiële toeken ning van het predikaat "Boerderij van het Jaar 2001" plaats. Een van de eerste spre kers was een nazaat van bovengenoemde jonkheer De Beaufort, in zijn functie van bestuurslid van de stichting die het land goed en de bijbehorende boerderijen beheert. Geroutineerd metselde gedepu teerde mr.D.H.Kok vervolgens een gedenksteentje in. De familie Davelaar ontving uit handen van de gedeputeerde een oorkonde en een fraaie aquarel van de boerderij, als beloning voor hun inspan ningen en als stimulans om voort te gaan op deze weg. (Overgenomen uit GMkwadraat, van de Federatie Stichts Cultureel Erfgoed, met enkele kleine wijzigingen en aan vullingen) Heel misschien was er wel een brand spuitwagen, voortgetrokken door één paard, maar zeker is wel dat er in 1828 een reglement van Politie voor de ge meente Leusden ter kennis werd ge bracht en dat artikel 1 luidde: "De schoorstenen der ovens en van alle andere stookplaatsen in huizen of gebouwen, zullen minstens tweemaal 's jaars moeten worden geveegd en goed schoongemaakt". Artikel 4 vermeldde dat het verboden was "met brandende tabakspijpen zonder dopje langs de publieke wegen of in de bosschen te gaan" en tevens was het "roken op wagens geladen met ongedorst koorn, hooi of stroo geheel verboden". Vijftig jaar later heeft Stoutenburg een brandspuit en er werd toen een brand spuithuis gebouwd bij de eeuwenoude hoeve "De Ruyter", waar altijd wel een paard min of meer klaar stond. Het zijn korte berichten in de krant, de krant die in Enkele jaren na Je verbouwing in 1880 is het groen om de boerderij Jlink toegeno men (Foto; archiej F v. Loenen) De "Ooievaarshorst" anno 2002 met een geheel vernieuwd tuinontwerp. Foto; F. v. Loenen) J.M. Schouten

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 5