504 1872 door maar weinig inwoners wordt gele/en. Maar de dorpelingen vertellen het wel door. Een advertentie van 3 juni 1872: Het brandspuithuis werd gebouwd bij de boerderij, tapperij, gemeentehuis "De Ruyter" (nu een klein monument). Cicbrek aan water "Brand, brand" wordt er gesehreeuwd. Enkele mannen rennen naar het spuithuis en na de optuiging van het paard gaat het in volle gang over de Klinker Hessenweg naar de plek des onheils. "20 Augustus 1895. Hedenmiddag brand de alhier, gemeente Stoutenhurg. eene woning af, bewoond door twee gezinnen, beiden huurders van het perceel. Aan blus- schen viel door gebrek aan water niet te denken. Eene woning, ook bewoond door twee gezinnen, bleef, hoewel in de onmid dellijke nabijheid van het brandende huis, nog gespaard. De inboedels zijn nagenoeg geheel verloren gegaan en waren, naar men verneemt niet verzekerd, wat met het huis wel het geval was". De alleen op zaterdag verschijnende krant "De Eembode" bericht op 28 april 1900: "Stoutenhurg. Maandagmiddag ontstond er brand op de hofstede "Klein Emelaar". De hofstede werd bewoond door H.de Wit. Met de schuur en twee bergen is zij geheel vernield. De inboedel is geheel verbrand, al het vee is gered. Boerderij en inboedel waren verzekerd". De "Barneveldsche Courant" bericht op 2 Juni 1910 dat op de boerderij "De Eng" van L.Huurdeman twee hooibergen zijn verbrand. Dezelfde courant meldt: wegens het spelen van kinderen met lucifers is Zondag brand ontstaan in een houtmijt van v.d.S. Een gedeelte van het hout is in vlammen opgegaan. Hemelvuur Uit "De Eembode" van 10 Augustus 1917: "Zondag woedde hier een ontzettend noodweer. De bliksem sloeg in de woning van den melkrijder J.van Laar. Vreeselijk heeft het hemelvuur huisgehouden. Zelfs werden alle huisgenooten tegen den grond geslagen". Stoutenhurg. 14 November 1922. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in een boerderij aan de Stoutenburgerweg, hoek Koedijk. Aangezien het huis (uit hout?) was opgetrokken, grepen de vlam men snel om zich heen, zoodat weldra het geheele huis in lichter laaie stond. Het huis brandde tot de grond toe af. Drie kin deren kregen eenige brandwonden. Dr.van Rooy uit Hamersveld verleende de eerste hulp. Twee koeien, een varken en een aan tal kippen kwamen om. De schade wordt gedeeltelijk door de verzekering gedekt. 20 Juli 1926, Achterveld. De dorpsbewo ners werden dezer dagen door het luiden van de brandklok gewaarschuwd, dat er in de omgeving brand was uitgebroken. Het vuur woedde in een met hooi gevulden berg van den landbouwer Koller. Met veel moeite mocht het de Stoutenburgsehe brandweer gelukken het woonhuis te behouden. Een pijpje tabak Stoutenhurg. De aandacht van vele bewo ners werd getrokken naar een plaats van dikke rookwolken. Daar de landbouwer B. bij zijn schoonzoon E.W. was gaan hooi en, en nog de tijd vond om een pijpje tabak te rooken, is door toevallige wijze een lucifer met het losgesehudde hooi in aanraking gekomen, zoodat er vier vrach ten hooi verloren gingen. In 1931 liet Willem Wernsen een boerderij bouwen voor f 5.050,00. Ruim 5 jaar later ging de boerderij door brand verloren. De metselaar/aannemer Jo Veen uit Stoutenhurg bouwde een nieuwe boerderij voor f2.300,00. 1932. Er ontstond brand in de hooibergen van den landbouwer D. Een arbeider was bezig met het herstellen van de kap. De brandweer werd gealermeerd. Hierop snel den velen naar de plaats der brand, zelfs menigeen met een blusch-apparaat. Die bewezen ook goede diensten voor de belendende gebouwen, die ook reeds vlam hadden gevat. De spuit van Leusden doof de het vuur. 8 October 1938. Zaterdagavond 9 uur. Boven het Oosten van Amersfoort kleurt de hemel zich rossig en zij die op den Amersfoort se hen Berg staan, twijfelen er niet aan: er woedt een brand. Hooge vlam- menzuilen schieten op en wolken dragen vonken mee. Het is het grote gebouwen complex van Willem van den Hengel, dat hier ten offer valt aan het vuur. Duizenden mensen zijn hier samengestroomd. Er volgt nieuwbouw, maar die gaat in 1940 door oorlogsomstandigheden verloren. Meer dan 45 huizen in 2 dagen Tijdens de oorlogsdagen 11 en 12 Mei 1940 gingen meer dan 45 boerderijen en woonhuizen in de gemeenten Leusden en Stoutenhurg in vlammen op. Het meest getroffen werden Leusbroek, Musschendorp en de omgeving van de Kanaalweg. Een voorbeeld: de deel (dorsvloer en de stal voor vee) had als zolder naast elkaar liggende houten balken, waarop stro of hooi werd bewaard. Door een brand ging het balken achterhuis verloren en het voorhuis bleef geheel of grootdeels bewaard. In 1941 volgde de herbouw met in het achterhuis zolders van holle stenen (genoemd: plafora zolders) dus niet brand baar. De boerderijen kregen een herinne ringssteen met daarop de Nederlandse leeuw, ongekroond en ontdaan van de kleine handspiesen. In 1969 brandde de boerderij "De Riet" in de buurtschap Snorrenhoef van J.v.d.Lagemaat geheel af. Elf jaar later gingen door brand verloren een boerderij aan de Hessenweg en die van Piet Roozenboom aan de Stoutenburgerlaan en tot slot het middendeel van een woning aan de Kerkdijk, waar volgens het politie rapport een uitgebreide hennepplantage werd ontdekt. Burgemeester en Wethouders van Stouten burg zullen op Maandag den 3 Junij 1872, ten 10 uur des voormiddags, op het Raadhuis, in het openhaar hij enkele inschrijving aanbesteden: Het houwen van een brandspuitenhuis met hijlevering van alle daartoe henoodigde materialen. De voorwaarden liggen ter lezing ter Secretarie der gemeente des voormiddags van 0 tot 12 uur. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden hij den Heer J. Pothoven, timmerman te Leusden. Stoutenhurg, den 27 Mei 1872. Burgemeester en Wethouders voor noemd, l 'an Hardenhroek v.A. De Wethouder l.S. G. van Ruitenheek HISTORISCH! Kft/V. S}r, De "Dodge Beep" uit 1952. De wagen is gerenoveerd in 1984. Foto's uit "Leusden uit de brand" van Ali Ton uit 1986)

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 6