Een veetransporteur kijkt terug 506 UITNODIGING LEZING LEZING: DONDERDAG 25 APRIL 2002 ONDERWERP: TABAKSTEELT EN TABAKSCULTUUR. PLAATS: DE KOM, Hamersveldseweg 51 (bij de kerk) TIJD: 20.00 UUR Binnen de agrarische activiteiten in Leusden heeft de tabaksteelt in de 18dc en 19d,: eeuw een belangrijke plaats ingenomen. In het begin van de 20"e eeuw en in de oorlogsjaren is er nog tabak geteeld in Leusden. De Tabakssteeg, het fietspad tussen de Hamersveldseweg en Leusden-zuid, heeft zijn naam eraan te danken. In de jaren '70 is de laatste tabaksschuur in de wijk Groenhouten door de gemeente gesloopt. De Cohensteeg heeft zijn naam te danken aan een van de invloedrijkste tabakshandelaren in Amersfoort. Rondom de huidige Cohensteeg bezat dhr. Cohen landerijen waarop tabak werd geteeld. Deze punten zijn aanleiding geweest om een spreker uit te nodigen die ons over de teelt van tabak en de cultuur en de handel erom heen het nodige kan vertellen. De spreker is dhr. Ronald van der Bie uit Amsterdam. Dhr van der Bie heeft tijdens zijn studie een scriptie gemaakt over de tabaksteelt in Nijkerk. N.a.v. deze scriptie heeft hij een boek geschreven over de tabaksteelt met als titel Bekommering en ongewraakte vreugd". Wij rekenen op een grote opkomst. Noteer het vast in de agenda!!!! Namens het bestuur Wout van Kooij Het zat er al vroeg in bij Piet Hoogland, het rijden met een vrachtwagen. Dat kon ook niet anders, want het werd hem met de paplepel ingegeven: zijn grootvader en zijn vader zaten ook al in het transport, zij het in eerste instantie met paard en wagen. We praten over transport met Piet Hoogland, geboren in 1936, zoon van Tijmen Hoogland. Hij vertelt hoe zijn opa op kleine schaal met transport begon en hoe zijn vader dit voortzette. En Piet, op zijn beurt, nam het bedrijf, dat intussen Hink was uitgegroeid, van zijn vader Tijmen over. Het vervoer van goederen en vee zat de Hooglanden dus in het bloed: ook drie broers van Tijmen gingen in het transport. De opa van Piet reed nog met paard en wagen en vervoerde daarmee takkenbos sen naar de bakkers in de wijde omgeving en eieren naar de markt in Amersfoort: in die tijd noemde men zo iemand "sleper" of in het plaatselijke dialect "sleuper". Ook bouwmaterialen, zoals zand en ste nen, werden toen vervoerd met paard en wagen, meestal vanaf De Koppel in Amersfoort of vanaf het spoor. Enkele doorgaande wegen waren verhard, maar verder waren het allemaal zandwegen, vol kuilen en vooral in herfst en winter slecht berijdbaar. Opa was ook boer, want van transport alleen kon je niet leven. De combinatie van boeren en vervoeren kwam in die tijd vrij veel voor. Als boer had je al de beschikking over paard en wagen en vaak werd een knecht ingescha keld bij het vervoer. Tijmen, Piet zijn vader, geboren op "De Oude Kieft"te Achterveld, nam een vrachtwagen over van zijn broer. Hij trouwde in 1932 met Jans Smink. Ze kochten een stuk grond aan de Hamersveldseweg, waar nu de Rabobank staat, en bouwden er een garage. Met de komst van die vrachtwagen kreeg het bedrijf veel meer mogelijkheden. Tijmen kon in een veel kortere tijd veel meer over veel grotere afstanden vervoe ren. Na de oprichting van de melkfabriek in Achterveld, nam hij een melkrit aan. Dit hield in dat hij de melkbussen bij de boeren ophaalde en naar de fabriek bracht, in de zomer zowel 's morgens als 's avonds, in de winterdag alleen 's mor gens. In die bussen ging 50 liter melk: later ging men over op bussen van 40 liter en weer later naar 30 liter. De boeren kwamen langzaam uit de crisis van de beginjaren dertig, en door die vooruitgang groeide ook het transport. En omdat het veetransport vooral in de nacht plaats vond, probeerde Hoogland overdag wat te verdienen met het transport van zand en andere bouwmaterialen. De zaken liepen goed en om beter bereikbaar te zijn kwam er telefoon, no 7. Er waren dus al zes mensen of bedrijven die toen in Hamersveld telefoon hadden. De pastoor, de dokter en de burgemeester hadden toen in ieder geval al telefoon. De groei van het bedrijf wordt dan wreed verstoord door het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in 1939. Aanvankelijk zag het er nog naar uit dat alles weer bijna zijn normale loop zou krijgen, maar gaandeweg kreeg het bedrijf er flink van te lijden. De boeren kregen steeds minder veevoer voor hun koeien en veel dieren werden gedwongen geslacht voor consumptie. Als gevolg daarvan liep het vervoer naar de markt sterk terug. Maar er waren meer problemen op de boerenbedrijven. Ook de aantallen varkens en kippen wer den sterk verminderd; de import van vee voer en granen viel weg als gevolg van de J.J. van Burgsteden 1936; Piet's ouders Tijmen Hoogland en Jans Hoogland-Smink poseren met dochter Nokia trots voor hun 2e vrachtauto, de •'Federal". Het tel. nr. 7" illustreert de exclusiviteit van een telefoonaansluiting in die tijd. Het nummerbord was in die tijd voor het hele wagenpark hetzelfde.

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 7