Cornelis Zaal seerd door het in gebruik nemen van een nieuw auto. "Deze Scania was de fijnste auto, die ik heb gereden." Piet stopte met het veetransport in 1975. Door de woningbouw verdwenen er zoveel boeren, dat een efficiënte bezetting van de vrachtwagens steeds moeilijker werd. Dat was een moeilijke beslissing. Hij miste vooral het contact op de mark ten. Maar er bleef genoeg werk te doen in andere sectoren. Op zijn vijftigste werd hij getroffen door een ernstige ziekte en was gedwongen het bedrijf te beëindigen. En toen hij op zijn zestigste een hartaanval kreeg, ging Piet over op zijn hobby's: de computer en de seniorenclub. Verder helpt hij bij een uit vaartonderneming. Op de Europese slagvelden woedt de 1' Wereldoorlog. In het neutrale Holland, in Vinkeveen, wordt, als eerste in een rij van zeven kin deren, Cornelis Zaal geboren. 12 Mei 1940 Was Nederland niet in oorlog geweest met Duitsland dan had je kunnen spreken van een mooie Pinkster Zondag. Het is halverwege de morgen. Over een onverhard landweggetje dat loopt vanaf de spoorlijn Amersfoort - Apeldoorn, via de boerenerven Groot Koddelaar, Vinkelaar en Bakelaar naar de Stoutenburgerweg, fietst een lange colon ne huzaren. Het zijn vier pelotons verken ners'. De 'ogen en oren' van één van de Nederlandse Legerkorps commandanten die met zijn troepen2 langs het Valleikanaal in opstelling ligt. Deze Valleistelling dient de oprukkende Duitse vijand te vertragen. De opdracht van de huzaren-verkenners voor deze dag luidt: Verplaats naar Achterveld en verken van daaruit kracht dadig in de richting van Barneveld. Met een flinke ruimte tussen de pelotons verplaatst het eskadron zich. Wat ze dan nog niet weten is dat terzelf der tijd de 227SK divisie van Generaal ZickwolfT verkennend en ontplooiend op de as Barneveld - Achterveld - Amersfoort opereert. Op de met klinkers belegde Stoutenburger-weg aangekomen buigen ze afin zuidelijke richting. Het peloton' waar de huzaar Zaal deel van uit maakt rijdt voorop als voorhoede. Zij naderen de Barneveldse beek. De brug die over de beek zou moeten liggen is reeds in een eerder stadium opgeblazen door Nederlandse troepen. Zij zullen dus moe ten afstijgen teneinde de beek te doorwa den. Dit levert geen problemen op want de waterstand in de beek is laag. Over de beek gaat het opeens mis. De voorste ver kenners worden vanuit de richting van Achterveld beschoten. Vliegensvlug 'pak ken ze af. De mitrailleurs worden van de fietsen gehaald en vuurgereed gemaakt. De munitie wordt verdeeld. Te voet rukken ze dan op over de Jan van Arkelweg. De voorste groep dringt door tot in de kern van Achterveld. Ogenschijnlijk de vijand voor zich uit drijvend. Op de driesprong bij de St. Jozefkerk is het zelfs de bedoeling van een groep verkenners^ de vijand over de Hessenweg in oostelijke richting terug te dringen. Dit mislukt want de tegenstand vanuit de richting Barneveld is te groot. Daarbij worden ze ook nog onder vuur genomen vanuit zuidelijke richting. Men probeert versterking te krijgen van de overige pelotons. De druk wordt te groot. Dan worden ze plotsklaps vanuit de rich ting Amersfoort onder vuur genomen. De chaos is compleet als ook vanuit noorde lijke richting (Stoutenburgerweg) vuur wordt ontvangen. Het eskadron is com pleet omsingeld! Felle strijd wordt geleverd bij de begraaf plaats en de kerk. Over en weer worden er krijgsgevangenen gemaakt. Er vallen doden en gewonden. Terwijl hij in de buurt van de kerk strijd levert met de vijand wordt ook Cees Zaal getroffen in zijn arm. Zijn pelotonscom mandant' wil zijn karabijn overpakken maar een granaat treft de kornet dodelijk in het hoofd. Mitrailleurs raken oververhit en weigeren dienst, de munitie raakt op en als dan blijkt dat de eskadrons comman dant'' en drie van de vier pelotonscom mandanten7 zijn gesneuveld wordt de situ atie uitzichtloos. Men geeft zich over of tracht het vege lijf te redden door terug te trekken in de rich ting van de eigen linies. De gewonde Zaal wordt gevangen geno men. Aanvankelijk voert men hem af naar een ziekenhuis in Duitsland alwaar men hem verpleegt. Later wordt hij gerepa trieerd naar Nederland en belandt hij in het St. Elisabeth ziekenhuis te Arnhem. 15 mei 1941 Ondanks dat hij weigert zijn arm te laten amputeren lijkt het aanvankelijk de goede kant op te gaan met de verwondingen van Cees Zaal. Hij kan zelfs zijn ouderlijk huis in Vinkeveen weer bezoeken. Maar dan komt toch de terugslag. Precies een jaar nadat Nederland capituleerde, op 15 mei 1941, zal hij in Arnhem overlijden Het w agenpark (en personeel) breidt zich uitOp de achtergrond torent onze huidige biblio theek "Nieuw Langenbeek" boven de wagens uit. Alle foto's; archief Piet Hoogland.) Krijn van Otterloo 10 Januari 1917

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 9