Op z'n Achtervelds TABAKSSCHUREN OP HAMERSVELD echter zijn eigen weg, kreeg andere eige naars en werd daarmee wél tiendplichtig. 1. Mr.S.Muller: De registers en Rekeningen van het bisdom Utrecht 1325-1336, blz.448 e.v Historisch genootschap te Utrecht, 2. Mededeling van wijlen drs. H.Th. Hormann. 3. Muller, blz.448. 4. Idem, blz.484. Zijn naam wordt nu als Ghyselbrecht Falyen gespeld. 5. Idem, blz.506: "Item van enen peerde, dat onder Willaem van Achtevelde dootbleef- 6. Idem, blz.448. 7. Idem, blz.455. - 8. J.Verduin en J.W. van Maren. Oudschild geld Leusden C.S. (Stoutenburg, Maarn en Maarsbergen), blz.21 en 30. Bureau voor Familie-historie, Woudenberg. 9. Het hoofd, maar niet het nekje. In rekeningen uit 1378 bestuurt de Vrouwe van Stoutenburg het huishouden en mag de burchtheer kaar-sen gieten. Dat was echter in vredestijd. Deze keer wat uitweidingen en mijmeringen bij het Achterveldse woord "woenen". Op z'n Hollands 'wonen'. Ik heb tot nu toe geen woorden kunnen vinden waarvan de o op z'n Achtervelds in een oe verandert, behalve dan woenen en woening, dus het huis waarin iemand woent. 1 Iet woord woenen bracht me op een aardig oud verhaal. Het gaat over Dirk van Dummelen, maar Achtervelders noemden hem altijd Dirk Dummel. Dirk woonde aan de Nieuwe weg, nu Koningin Julianaweg genoemd. Hij kwam een keer op de fiets over de Hessenweg en sloeg zonder zijn hand uit te steken linksaf de "Nieuwe weg" in. Op de hoek stond politieagent Huting. Die riep Dirk aan en vroeg hem om even af te stappen. Dirk stapte af, waarna Huting omstandig uit ging leggen dat Dirk, wanneer hij linksaf ging, zijn hand uit moest steken, dan konden de andere weggebruikers zien dat hij van richting ging veranderen. Hierop gaf Dirk een kort weerwoord: "Da's nareges ver nodig, iedereen weet dat Dirk Dummel daar woent", waarmee hij aangaf dat hijzelf en de plek waar hij woonde zo bekend waren, dat iedereen hij het zien van Dirk op zijn fiets wel kon weten dat hij de "Nieuwe weg" op zou fietsen. De Nieuwe weg ontstond na de aanleg van het elektriciteitsnet naar ons dorp. Als je vroeger vanuit Asschat naar Achterveld ging en je was de Modderbeek over dan liep de weg van daaraf meteen richting de boerderij "Groot Achterveld". Toen men het elektriciteitsnet naar Achterveld aanlegde, (in 1922), ging men vanaf de Modderbeek via de kortste lijn naar de Hessenweg. En een jaar later begon men met de aanleg van de straat, langs dezelfde korte lijn. De weg over het land naar "Groot Achterveld" kwam te vervallen. De nieuwe straat had in het begin nog geen "echte" naam en men noemde hem dus gemakshalve "de Nieuwe Weg". Er is nog een oude ansichtkaart, waarop de weg en de huizen van Dr. Braun, E. van Daatselaar en B. van Bergen te zien zijn. Onderaan de kaart staat dan de ver melding "Nieuwe weg" Achterveld. Inleiding. Dhr.Ronald van der Bie hield op 25 april 2002 een lezing over 'Tabaksteelt en Tabakscultuur'. Tijdens de rondvraag noemde dr.C.G.van den Hengel uit het hoofd de boerderijen in Hamersveld, waar naar zijn informatie vroeger tabak was ver bouwd. Een indrukwekkende prestatie! Wij hebben dhr.Van den Hengel verzocht zijn informatie op papier te zetten, zodat deze niet verloren zou gaan. Hier volgt een beknopt overzicht. Het origineel is in onze bibliotheek opgenomen. Afkortingen en Toelichtingen. G gebint of spant (ca. 4 meter, voorheen 6el?). L lengte in gebinten Roede Als lengtemaat 12 voet of ca. 3,77 meter. Als oppervlaktemaat ca. 14,2 vierkante meter. Morgen 600 vierkante roeden ca.0.85 ha of bunder. Prot. Prothocollen (notulen van vrijwillige rechtzittingen 1605 - 1809). Het merendeel van de informatie is aan deze Prothocollen ontleend. Bruiker (Ge)bruiker van het onroerende goed. Meestal de pachter, maar soms ook de eigenaar. B.G. Belangrijke gegevens E.V. Eerste vermelding in documenten. De route gaat van zuid naar noord door Hamersveld. Alle grote schuren stonden op afstand van het woonhuis. L 26 of ca. 100 meter. E.V. 2-7-1746. B.G: De bekende tabaksboer Warneke was rond 1720 eigenaar van deze boerderij. De Tabakssteeg in Leusden-Zuid herinnert aan de periode van de tabaksteelt. B.G: De varkensschuur is de na ca. in 1870 verbouwde tabaksschuur. Gart van den Hengel Wozn. had tot dan een dagtaak aan de tabaksteelt. B.G: Er is op dit erf een perceel dat vanouds het 'Tabakshoekje' heet. Omdat er geen gegevens zijn omtrent een tabaksschuur, lijkt het dat ooit bij gunstige tabaksprijzen de buurman een geschikt perseel tegen een hoge pacht tijdelijk heeft verhuurd. Noten: ca. 1890. Door onze voorzitter J. J. van Burgsteden wordt een vervolgrubriek geschreven over Achterveld. Zuidwind. KI.Kapel. Gr.Kapel.

Historische Kring Leusden | 2002 | | pagina 11